لیست عادت های خوب و بد روزانه چگونه به پیشرفت ما کمک می‌کند؟

لیست عادت های خوب و بد روزانه چگونه به پیشرفت ما کمک می‌کند؟

پیشرفت و موفقیت به عنوان یکی از دغدغه های اصلی انسان در تمامی دوران های زندگی او به شمار می رود. در واقع این موضوع بدین معناست که تمامی افراد جهان علاقه مند به موفق شدن در عرصه های مختلف دارند. با این حال یکی از پایه های اصلی موفق شدن در تمامی عرصه ها، تکراری برخی از عادت ها می باشد. در واقع تکرار عادت های خوب به مرور زمان باعث می شود تا مسیر پیشرفت و موفقیت برای انسان هموار تر شود. تکرار برخی از کار ها در طول روز در مدت زمان طولانی باعث می شود تا شما به آن کار عادت کنید. البته مغز توانایی شناسایی عادت های خوب را از عادت های بد ندارد. با این حال روش هایی وجود دارند که شما را در تشخیص شناسایی عادت های خوب از عادت های بد کمک خواهند کرد.

در سال های گذشته نویسندگان زیادی موفق به نوشتن کتاب های جامعه در زمینه لیست عادت های خوب شده اند. با این حال یکی از راهکار های اصلی برای پیشرفت در زندگی، تهیه لیست عادت های خوب و شناسایی آن ها می باشد. اگرچه بسیاری از موارد این لیست نکات جزئی و بسیار کوچکی به شمار می روند، اما با تبدیل شدن به عادت می توانند تاثیرات بزرگی را در سبک زندگی انسان ها بگذارند. با این حال عادت های خوب و بد روزانه تاثیرات مستقیمی را در نحوه زندگی انسان دارند و می توانند در عدم موفقیت یا موفقیت هر فرد تاثیرگذار باشند.

لیستی از عادت های خوب یا بد تهیه کنید!

قطعا این شرایط برای شما به وجود آمده که در ذهن خود تصوری از فرد دیگر با یک عادت بد داشته باشید. برای مثال یک فرد از اطرافیان شما عادت مکرری به جویدن ناخن دارد که این مسئله در طولانی مدت آسیب های روانی زیادی را نیز به همراه دارد. منشا این موضوع می تواند بسیار پیچیده باشد و برای بررسی آن نیاز به پیگیری های بیشتر است. با این وجود اگر شما بتوانید عادت های بد خود را شناسایی بشناسید، می توانید عادت های خوب را جایگزین آن ها کنید. این اولین قدم شما برای حضور در مسیر پیشرفت و موفقیت خواهد بود.

با این حال قبل از تهیه لیست عادت های بد و خوب، نیاز است تا شما با مفهوم و تاثیرگذاری واژه عادت در زندگی انسان آشنا شوید. بنابراین قصد داریم تا قبل از هر چیزی شما را با مفهوم عادت آشنا کنیم و سپس عادت های خوب و بدی که در زندگی بسیاری از انسان ها وجود دارند را به شما معرفی کنیم. این موضوع باعث می شود تا شما با آگاهی کامل تری بتوانید در این مسیر حضور پیدا کنید.

عادت به چه معناست؟

از نگاه روانشناسان و نخبگان، عادت به یک نوع روتین روزانه در زندگی انسان گفته می شود. طبق این روتین شما به انجام رفتار های مکرر در طول روز می پردازید که ممکن است بسیاری از آن ها نا خودآگاه باشند. توجه داشته باشید که مغز انسان توانایی شناخت عادت های خوب و بد را ندارد. بنابراین مغز تلاش می کند تا برخی از رفتار های پرتکرار شما در طول روز را شناسایی و آن ها را تبدیل به عادت کند.

تبدیل شدن یک رفتار به عادت موجب می شود تا برای تکرار آن انرژی کمتری صرف شود. به همین دلیل نیز عادت می تواند تاثیرات مستقیمی را در زندگی انسان بگذارد. باید بدانید که شناسایی عادت از برخی رفتار هایی که در طول روز انجام می دهید کمی دشوار می باشد. با این حال ما قصد داریم تا لیست عادت های خوب را برای شما به شفاف ترین شکل ممکن توضیح دهیم. طبق این لیست برخی از عادت های خوب و بد به صورت مخصوص به تمامی شما ارائه خواهند شد.

لیست عادت های خوب

نیاز است که بدانید، شما می توانید هر یک از موارد لیست عادت های خوب را به بهترین شکل جایگزین یکی از موارد عادت های بد خود کنید. شاید این فرآیند در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد، اما انجام عادت های خوب به مرور زمان مسیر زندگی شما را نیز فوق العاده تر می کند. در پی این مسئله میل شما به انجام عادت های خوب نیز بیشتر خواهد شد. در ادامه لیستی از عادت های خوب برای موفقیت را بررسی می کنیم.

رژیم غذایی سالم 

داشتن رژیم غذایی سالم و بسیار خوب از جمله کار هایی به شمار می رود که در لیست عادت های خوب جا می گیرد. منظور از رژیم غذایی سالم، این مسئله نیست که به استفاده از رژیم های غذایی بسیار پیچیده بپردازید. البته استفاده از رژیم های غذایی پیچیده برای افرادی که به تناسب اندام خود توجه بسیار زیادی را دارند، بسیار مهم است. با این حال منظور از رژیم غذایی سالم، عدم مصرف غذا های ناسالم و خوردن صبحانه به صورت مرتب می باشد. تنها با رعایت دو قاعده ذکر شده، تحولات بزرگی در زندگی شما رخ خواهد داد که به مرور زمان در موفقیت شما نیز نقش خواهند داشت.

زود بیدار شدن از خواب

قطعا اگر به کتاب خوانی در زمینه پیشرفت و موفقیت علاقه مند باشید، می دانید که تاکید ویژه از سوی کارشناسان بر روی زود بیدار شدن می شود. بیدار زود هنگام شاید برای روز های اول به نظر سخت باشد. با این حال شما می توانید از تکنیک هایی مانند جلوتر کشیدن ساعت خواب به مدت 15 دقیقه در هر هفته استفاده کنید. بدن انسان برای انجام فعالیت در صبح انرژی بیشتری را دارد و به همین منظور شما می توانید زود بیدار شدن را اولویت خود قرار دهید.

ورزش کردن

ورزش کردن جزو فعالیت هایی به شمار می رود که در لیست عادت های خوب قرار گرفته و برای هر فرد با هر سن واجب است. ورزش از جمله عادت های مثبت زندگی به شمار می رود که موجب آزاد شدن هورمون های مختلفی در بدن می شود. این هورمون ها شامل اوکسی توسین، سروتونین و دوپامین می شود. رها شدن این هورمون ها موجب ایجاد حس نشاط و شادی در بدن شما خواهد شد. نیاز نیست حتما به ورزش حرفه ای بپردازید، تکرار ورزش به صورت مرتب تاثیرگذاری بیشتری را در زندگی انسان خواهد داشت.

داشتن خواب کافی در لیست عادت های خوب

یکی دیگر از عادت های خوب برای موفقیت، داشتن خواب کافی و موردنیاز بدن است. بر اساس نوشته های علمی، بدن انسان در طول روز به 6 الی 8 ساعت خواب نیاز دارد. با تنظیم خواب خود، و زود خوابیدن در شب ها می توانید انرژی موردنیاز روز بعد خود را به بهترین شکل تامین کنید.

نوشیدن آب به صورت مرتب از عادت های خوب برای موفقیت

به صورت کلی نوشیدن آب به صورت مرتب فواید زیادی را برای بدن دارد که شامل دفع سموم، کاهش التهاب، کاهش وزن و … می شود. بسیاری از متخصصین تغذیه معتقد هستند که نوشیدن آب قبل از شروع به میل کردن صبحانه، می تواند تاثیر مستقیمی در عملکرد بهتر بدن شما نیز داشته باشد.

کتاب خواندن از موارد لیست عادت های خوب

کتاب خوانی همواره جزو مواردی به شمار می رود که در لیست عادت های خوب قرار می گیرد. به صورت کلی کتاب های بسیار زیادی وجود دارند که می توانند آگاهی شما را در زمینه های مختلف افزایش دهند. به همین دلیل نیز کتاب خواندن همواره از سوی بزرگان و محققین پیشنهاد می شود.

مدیریت زمان به بهترین شکل

یکی از مسائل بسیار مهمی که در لیست عادت های خوب نیز جا می گیرد، مدیریت زمان به بهترین شکل است. تمامی افراد برای رسیدگی به امور مختلف خود زمان محدود و اندکی را دارند. با این حال امکان پیاده سازی عادت خوب مدیریت زمان برای هر فرد وجود دارد. تنها کافی است تا زمان خود را به قسمت های مختلفی تقسیم بندی کنید و کار های روزانه خود را اولویت بندی کنید. با این حال شما می توانید به بهترین شکل به تمامی امور روزانه خود برسید. برای مثال نوشتن کار های روز بعد می تواند در مدیریت بهتر زمان برای آینده تاثیرات مثبتی را برای شما داشته باشد.

گوش کردن از عادت های مثبت روزانه

از گذشتگان و نیاکان خود همواره شنیده ایم که گوش دادن به صورت مرتب باعث یادگیری بیشتر می شود. بنابراین یکی از مسائل مهمی که در لیست عادت های خوب قرار می گیرد، گوش کردن است. شنوایی مطلوب در زمان مناسب باعث تغییر در روند زندگی انسان ها نیز می شوند. به همین منظور گوش کردن را اولویت خود در شرایط مختلف قرار دهید.

هزینه های خود را بنویسید!

یکی از عادت های مثبت بسیاری از افراد که می تواند تاثیر مستقیمی را در روند زندگی آن ها بگذارد، نوشتن هزینه های روزانه و ماهانه است. اگر شما بتوانید هزینه های خود را در بازه های زمانی مختلف تهیه کنید، مسیر موفقیت برای شما هموار خواهد بود. در واقع شما در چنین شرایطی می توانید هزینه های اضافی که اصطلاحا ولخرجی تلقی می شوند را کنار بگذارید. این مسئله باعث می شود تا شما مجددا پرداختی را مبنی بر هزینه های اضافی نداشته باشید و میزان پس انداز شما نیز بیشتر شود.

لیست عادت های بد

عادت های منفی در زندگی اکثریت انسان ها وجود دارند. این مسئله در حالی بوده که هیچ یک از این افراد تا به حال لیست عادت های بد را بررسی نکرده اند. شاید عادت های بد در نگاه اول بسیار جزئی به نظر برسند. با این حال باید بدانید که عادت های بد می توانند در طولانی مدت صدمات بزرگ و غیر قابل جبرانی را برای شما به همراه داشته باشند.

چک کردن گوشی قبل از زمان خواب

تمامی محققین معتقد هستند که چک کردن گوشی قبل از خواب باعث عدم ترشح هورمون های خواب می شود. بنابراین در تلاش باشید که تلفن همراه خود را حداقل یک الی دو ساعت قبل از خواب کنار بگذارید تا خواب راحت تری را نیز داشته باشید.

مصرف سیگار

سیگار کشیدن از عادت های منفی به شمار می رود که بسیاری از افراد از آن آگاه نیستند. با این حال سیگار به مرور زمان سلامتی بدن شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد و موجب زیان های بزرگی می شود. ترک سیگار و جایگزین یک عادت خوب به جای آن می تواند زندگی شما را کاملا دگرگون کند.

جویدن ناخن در لیست عادت های بد

در مطالب قبلی نیز ذکر کردیم که یکی از عادت های منفی و بسیار بد، جویدن ناخن است. برای بسیاری از افراد جویدن ناخن تبدیل به یک عادت نامطلوب شده که همین مسئله در زندگی آن ها نیز موثر خواهد بود. جویدن ناخن علاوه بر این که یک موضوع غیر بهداشتی است، به مرور زمان موجب بیماری هایی همچون معده درد نیز می شود. آسیب به دندان ها از دیگر عوارض جویدن ناخن به شمار می رود. اگر بتوانید منشا این مشکل را جستجو کنید و عادت های خوب را برای رفع این منشا جایگزین کنید، شما در مسیر موفقیت قرار خواهید گرفت.

دوری از انجام کار ها در شرایط پر استرس

در میان ایرانیان اصطلاحی به نام دقیقه نودی بودن وجود دارد که جزو عادت های منفی به شمار می رود. این مسئله بدین معناست که برنامه ریزی شما نامطلوب بوده و در نتیجه برای انجام کار ها شرایط استرس زایی را خواهید داشت. به همین دلیل این عادت می توانند به مرور زمان در زندگی شما نیز تاثیرگذار باشد.

دروغ گفتن در لیست عادت های بد

صداقت جزو عادت های مثبت به شمار می رود که در لیست عادت های خوب نیز قرار دارد. با این حال دروغ گفتن که مخالف صداقت است، می تواند زندگی انسان را در شرایط بدی قرار دهد. این موضوع می تواند به مرور زمان تبدیل به یک عادت بد برای شما شود.

مصرف بیش از اندازه فست فود

اگرچه خوردن فست فود و غذاهای بیرونی می تواند بسیار لذت بخش باشد، اما توسط پزشکان تغذیه پیشنهاد نمی شود. بسیاری از افراد به صورت مرتب به مصرف فست فود می پردازند که این مسئله در لیست عادت های بد قرار می گیرد.

سخن پایانی

رعایت تمامی موارد ذکر شده و جایگزین کردن موارد لیست عادت های خوب به جای عادت های بد قطعا نقش مهمی را در زندگی انسان ها دارد. با این حال پیشنهاد می کنیم تا با شناسایی این عادت ها، تحولات بزرگی را در زندگی خود نیز ایجاد کنید.

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟