۸ گام کلیدی برای عملگرا شدن جهت رسیدن به موفقیت

عمل گرایی

موفق شدن در زندگی وابسته به عامل های مختلفی می باشد. ممکن است هر فرد در ذهن خود تصور متفاوتی را از مسیر موفقیت داشته باشد. در واقع انسان های گوناگون موفقیت را در مشاغل یا فعالیت های مختلفی مشاهده می کنند. با این حال باید بگوییم که تنها موفقیت مهم نیست و عواملی که موجب می شوند تا شما به موفقیت برسید، بسیار مهم تر هستند. یکی از پایه های اصلی موفقیت در زندگی تمامی انسان ها، دستیابی به صفت عملگرایی است. در واقع انسان عملگرا به واسطه این که می تواند تمامی ایده های خود را به صورت عملی اجرا کند، قطعا شانس بیشتری را برای موفق شدن نیز خواهد داشت. توجه داشته باشید که برخورداری از این صفت می تواند مسیر هموارتری را برای پیشرفت های روز افزون شما ایجاد کند.

در سال های گذشته مجموعه های زیادی در سراسر کشور ایران اقدام به آموزش های لازم در حوزه عملگرایی کرده اند. با این حال بسیاری از مردم کشورمان توانسته اند به وسیله این آموزش ها، از موفقیت های ارزشمندی بهره مند شوند. توجه داشته باشید که برای تبدیل شدن به یک فرد عملگرا، نیاز است تا مبانی مختلفی را مورد بررسی قرار دهید. برای مثال بررسی گام های کلیدی که می توانند شما را به یک فرد عملگرا تبدیل کنند، از جمله مفاهیم بسیاری مهمی به شمار رفته که باید به صورت تخصصی از سوی شما مورد بررسی قرار بگیرند. داشتن آگاهی لازم در این زمینه قطعا مسیر شما برای رشد فراهم خواهد کرد.

قبل از هر چیزی خود عملگرایی را بشناسید!

بسیاری از افراد انتظار دارند که با خوانش گام های کلیدی عملگرایی می توانند در مسیر موفقیت حضور داشته باشند. با این حال باید بگوییم صفت عملگرا بودن تنها به افرادی که مهارت های آن را یاد گرفته اند، اتلاق نمی شود. در واقع برای این که شما بتوانید تبدیل به یک فرد عملگرا شوید، باید قبل از هر چیزی با واژه و صفت عملگرا بودن آشنا باشید. بسیاری از محققین و روانشناسان، یکی از کلیدهای موفقیت را عملگرا بودن معرفی می کنند. در واقع این افراد معتقد هستند که یک فرد با برخورداری از مهارت های یک فرد عملگرا، می تواند در مسیر صحیحی قرار بگیرد. البته استفاده از تمرین عملگرایی و برخی مبانی مربوطه نیز تاثیر مستقیمی را در این پروسه دارد.

بنابراین افرادی که علاقه مند هستند تا مهارت های عملگرا بودن را مورد بررسی قرار دهند، باید قبل از هر چیزی با عملگرایی آشنا شوند. لازم به ذکر است که این صفت دارای بعد فلسفی نیز می باشد. در واقع بسیاری از فیلسوفان عملگرا بودن را با واژگانی همچون پراگماتیسم معرفی می کنند. پراگماتیسم یک جنبش فلسفی به شمار رفته که از سوی محققین و فیلسوفان به همان واژه عملگرا نسبت داده می شود.

غلبه بر اهمال گرایی: 10 راهکار قطعی غلبه بر اهمال گرایی

مهارت های تبدیل شدن به یک فرد عملگرا

بسیاری از مهارت های عملگرایی را در هیچ یک از دوره های زندگی انسان به او آموزش نمی دهند. برای مثال مدرسه یا دانشگاه محلی بوده که انسان ها را از جهت های مختلفی آماده زندگی می کند. با این حال صفت عملگرا در هیچ یک مراکز آموزشی تدریس نمی شود. برای تبدیل شدن به یک فرد عملگرا نیاز به یادگیری مبانی علمی و برخی از مهارت ها بوده که در ادامه با برخی از آن ها آشنا خواهیم شد.

برنامه ریزی و پایبند بودن به آن

بسیاری از افراد انتظار دارند بدون داشتن هیچ گونه برنامه ای در زندگی شخصی خود موفق شوند. یکی از گام های کلیدی عمگرایی که زندگی انسان را نیز در کوتاه ترین زمان متحول می کند، برنامه ریزی است. تقریبا تمامی انسان ها توانایی برنامه ریزی برای زندگی خود را دارند، اما با معیار های برنامه ریزی کردن آشنا نیستند. معیارهای برنامه ریزی شامل در نظر گرفتن اهداف کوچک، تعیین اهداف مشخص، تعیین اهداف قابل اجرا و … می شود. تمامی افراد علاقه مند هستند تا با تبدیل شدن به یک فرد عملگرا، از بهترین خانه ها و بهترین اتومبیل ها بهره مند شوند. با این حال هنگامی شما از شرایط خوب بهره مند خواهید شد که قدم های کوچکی را برای رسیدن به آن ها تعیین کنید.

قبل از هر چیزی اهداف قابل اجرا را برای خود در نظر بگیرید و پس از رسیدن به آن مجددا یک هدف با جایگاه بهتر را برای خود تعیین کنید. این مسئله به مرور زمان باعث خواهد شد تا شما طبق یک برنامه ریزی اصولی و صحیح، بتوانید تبدیل به یک فرد عملگرا شوید. در همین راستا شما می توانید در آینده نیز در مسیر موفقیت گام بردارید.

از انعطاف پذیری برای عملگرایی بهره مند باشید!

بر هیچکس پوشیده نیست که زندگی تمامی انسان های جهان سرشار از چالش ها و دردسر های گوناگون است. در بسیاری از شرایط این چالش ها می توانند زندگی انسان را تحت تاثیر قرار دهند و صفت عملگرایی را از او بگیرند. با این حال یک فرد عملگرا که از تمامی مهارت های لازم در این زمینه بهره مند است، دارای انعطاف پذیری در شرایط گوناگون نیز می باشد. در واقع فرد عملگرا به واسطه دانشی که در اختیار دارد، می تواند در هر لحظه به اجرای رویکرد جدیدی بپردازد. قطعا این مسئله باعث خواهد شد تا شما بتوانید با داشتن انعطاف پذیری، واکنش های ایده آلی را در شرایط مختلف از خود بروز دهید. بنابراین انعطاف پذیری از گام های کلیدی برای تبدیل شدن به یک فرد عملگرا به شمار می رود.

برای عملگرایی اهداف خود را اولویت بندی کنید

برای این که بتوانید در رویکرد عملگرایی عملکرد بسیار بهتری را داشته باشید، نیاز است تا اهداف خود را اولویت بندی کنید. در واقع تمامی انسان ها در زندگی خود اهداف مختلفی را دارند. برای رسیدن به هر یک از این اهداف نیاز است تا موانع گوناگون را کنار بگذارید. با این حال اگر بتوانید اهداف خود را اولویت بندی کنید، قطعا مسیر رسیدن به موفقیت برای شما هموارتر خواهد بود. همه انسان ها می دانند که یک فرد عملگرا اول به سمت اهدافی می رود که انگیزه بیشتری را برای رسیدن به آن ها دارد. بنابراین اهداف خود را با توجه به میزان انگیزه خود نسبت به آن هدف تعیین کنید. تمامی این مسائل می توانند شما را تبدیل به یک فرد عملگرا برای رسیدن به قله های موفقیت کنند.

عملگرا باشیم: چگونه عملگرا باشیم و از اهمال گرایی بپرهیزیم؟

کمال گرایی را کنار بگذارید

اگر منتظر هستید تا شرایط برای دستیابی به موفقیت فراهم شود و سپس شما شروع به فعالیت کنید، شما یک فرد کمال گرا هستید. فرصت های مختلفی وجود دارند که ممکن است در لحظه های مختلف زندگی انسان به سراغ او بیایند. با این حال فردی که از عملگرایی بهره مند باشد، در برابر این فرصت ها بهترین واکنش را نشان می دهد. در واقع فرد عملگرا بدون در نظر گرفتن شرایط فوق تنها تلاش می کند تا به سمت موفقیت ها برود.

فردی که از کمال گرایی دوری می کند، به این مسئله که در چه شرایطی قرار دارد، فکر نخواهد کرد. در واقع او می داند که تحت هر شرایطی باید به موفقیت برسد و از تمامی فرصت ها برای دستیابی به موفقیت استفاده خواهد کرد. بسیاری از افراد با تکیه بر این مسئله که روزی در شرایطی ایده آل می توانند به موفقیت برسند، از تلاش خود دست کشیده اند. با این حال یکی از گام های مهم در تبدیل شدن به یک فرد عملگرا، دوری از کمال گرایی است.

در عملگرایی بر روی عمل قابل انجام تمرکز می شود!

بسیاری از افراد مهارت های عملگرایی را یاد گرفته اند و درک نسبتا خوبی را نیز از این صفت دارند. با این حال همچنان این افراد در موقعیت های مختلف نمی توانند فعالیت ایده آلی را داشته باشند. در واقع ایراد اصلی این افراد مربوط به پردازش همزمان بر روی ایده های گوناگون می شود. اگرچه فکر کردن به ایده های گوناگون می تواند شما را برای قرارگیری در مسیر صحیح کمک کند، اما این پایان کار نیست. در واقع تمرکز اصلی شما باید بر روی عملگرا بودن باشد. اجرای این ایده ها و همچنین برداشتن گام های مهم در عمل کردن به ایده های گوناگون، به عنوان مسئله ای ویژه تر به شمار می رود. بنابراین توجه داشته باشید که یک فرد عملگرا ضمن توجه به ایده پردازی، باید بتواند تمرکز ویژه خود را بر روی نحوه اجرای آن ها بگذارد.

در هر پروژه انضباط را رعایت کنید

نظم و انضباط جزو صفاتی به شمار می روند که شما را در زندگی روزمره کمک ویژه ای خواهند کرد. عملگرایی نیز رابطه مستقیمی را با نظم و انضباط دارد. در واقع فرد عملگرا برای این که بتواند در انجام امور مختلف خود، بهترین کیفیت را از خود ارائه کند، نیاز ویژه ای را به تقسیم بندی امور در طول روز دارد. اگر فرد عملگرا بتواند طبق نظم به تقسیم بندی امور روزانه خود بپردازد و تمرکز خود را بر روی هر یک از این فعالیت های روزانه بگذارد، آن گاه موفقیت نزد او خواهد بود. در واقع عملگرایی رابطه مستقیمی را با نظم در زندگی انسان ها دارد. اگر نتوانید به ایجاد نظم کافی بپردازید، قطعا عملگرا بودن شما نیز منتفی خواهد بود.

افراد عملگرا ارتباط با دیگران را فراموش نمی کنند

یکی از ویژگی های اصلی که می تواند در تبدیل شما به یک فرد عملگرا تاثیرگذار باشد، ارتباط با دیگران است. در واقع هر فرد در حین عملگرایی تلاش می کند تا بهترین نتیجه را از خود نشان دهد. در پی این مسئله فرد عملگرا ارتباط خود را با دیگران از دست نداده و باید از تجربه آن ها در هر لحظه استفاده کند. فردی که از صفت عملگرایی در زندگی روزمره خود استفاده می کند، از این موضوع آگاه است که تجربیات و دانش لازم برای او، از طریق ارتباط گیری با افراد دانا به دست می آید. بنابراین چنین فردی هیچ زمان نباید ارتباطات خود را دست کم بگیرد و باید روز به روز به ارتقای کیفی آن بپردازد.

توجه داشته باشید که صفت عملگرایی رابطه مستقیمی را با دانش دارد. در واقع شما برای این که تبدیل به فردی عملگرا شوید، باید از دانش مخصوصی برخوردار باشید تا بتوانید در موقعیت های گوناگون بهترین عملکرد را از خود بروز دهید. این دانش می تواند از ارتباطات گیری با افراد مختلف درون جامعه به دست بیاید.

برای عملگرایی امتحان کنید و از اقدام کردن نترسید!

عملگرایی وابسته به عامل های مختلفی می باشد که یکی از این عامل ها، قطعا امتحان کردن شرایط مختلف است. فردی که از شرایط مختلف برای موفق شدن خود می ترسد، قطعا نمی تواند هیچ زمان موفق شود. ممکن است شما بار ها یک موقعیت را امتحان کنید و با شکست مواجه شوید. با این حال نگران نباشید، چرا که شما از این شکست تجربه های بسیار زیادی را به دست آورده اید. در نهایت شما با اقدام کردن در یکی از پروسه های زندگی خود، می توانید موفق شوید.

افراد عملگرا هراس زیادی از شروع به کار کردن ندارند، و با در نظر گرفتن خواسته های خود نسبت به شرایط گوناگون، اقدام به انجام آن کار می کنند. در بسیاری از شرایط ممکن است افراد عملگرا نیز دچار چالش های مختلفی شوند و زندگی آن ها تحت شرایط ویژه ای قرار بگیرد. با این حال افراد عملگرا باید بدانند که تمامی این چالش ها موقتی خواهند بود و در نتیجه اقدام انجام گرفته از سوی شما می تواند شما را وارد شرایط ایده آل کند. بنابراین هیچ زمان از شروع یک فعالیت هراس نداشته باشید و با تجربیات به دست آورده از اقدامات قبلی خود در شرایط و موقعیت های گوناگون حضور پیدا کنید.

سخن پایانی

همان گونه که متوجه شدید، عملگرایی جزو صفات یک فرد موفق به شمار می رود که تقریبا تمامی افراد به آن علاقه مند هستند. یک فرد عملگرا هنگامی می تواند در زندگی خود به بهترین شکل عمل کند که از مهارت ها و گام های آن اطلاع لازم را داشته باشد. ما تلاش کردیم تا 8 گام کلیدی که شما را در تبدیل شدن به یک فرد عملگرا کمک خواهند کرد را معرفی کنیم. با این حال تنها شما می توانید به خودتان کمک کنید و با تبدیل شدن به یک فرد عملگرا در تمامی موقعیت های زندگی، فرصت های جذاب تری را برای خود بسازید. بنابراین پیشنهاد می کنیم با یادگیری این مهارت ها، شرایط لازم را برای حضور در شرایط مختلف زندگی فراهم کنید.

 

مقالات بیشتر در کسب آرام: 

پراگماتیسم یا عمل گرایی: چگونه یاد بگیریم از فکر کردن بیش از حد اجتناب کنیم؟

 

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟