چگونه عملگرا باشیم و از اهمال کاری بپرهیزیم؟

عملگرایی

عمل گرایی به عنوان یک واژه متقابل برای اهمال کاری شناخته می شود. ویژگی عمل گرایی در بسیاری از افراد می تواند موجب بهبود روند زندگی آن ها شود. این موضوع در حالی بوده که برخی از افراد به واسطه تنبلی کردن در کار های مختلف خود، به عنوان یک فرد اهمال کار شناخته می شوند. بنابراین می توان دریافت که این دو واژه در مقابل یکدیگر قرار می گیرند و معنای یکسانی را ندارند. در واقع عمل گرایی به عنوان رویکردی شناخته می شود که به تمامی انسان ها یاد خواهد داد، چگونه کارهای خود را عملی کنند. شاید در ابتدا این رویکرد بسیار ساده و مبتدی به نظر برسد. با این حال برای تبدیل به فردی عملگرا نیاز است تا مفاهیم مختلفی را یاد بگیرید.

در جهان امروزی بسیاری از افراد به دنبال تقویت عمگرایی در درون خود هستند. قطعا تقویت عملگرایی می تواند در زندگی انسان ها تغییرات بزرگی را رقم بزند. در همین راستا نیز افرادی که قصد تقویت این موضوع را در ذهن خود دارند، باید در ابتدا به غلبه بر اهمال کاری درون خود بپردازند. در ادامه با این واژگان بیشتر آشنا می شویم و ویژگی های مربوط به افراد اهمال کار و عملگرا را مورد بررسی قرار خواهیم داد. با شناسایی این ویژگی ها قطعا شما می توانید به شکل بهتری در زندگی روزمره خود به انجام امور گوناگون بپردازید.

واژه اهمال کاری به چه معناست؟

شاید در بسیاری از کتاب های امروزی یا همچنین نوشته های مختلف، واژه ای را با عنوان غلبه بر اهمال کاری دیده باشید. بهترین معنی واژه اهمال کاری، به تاخیر انداختن کارهای مختلف می باشد. همچنین این واژه معناهای دیگری را همچون به تعویق انداختن کار ها و فرار کردن از عمل گرایی نیز دارد. افرادی که از خصوصیات یک فرد اهمال کار بهره مند هستند، همواره به دنبال انجام کار هایی با ضرورت کمتر می باشند. در واقع این افراد فعالیت های ضروری خود را کنار می گذارند و به دنبال فعالیت هایی با ضرورت کمتر می روند. در کشور ایران بسیاری از محققین افراد اهمال کار را با افراد تنبل یکسان می دانند. در حالی که وجه تشابهات زیادی میان دو واژه ذکر شده وجود دارد، اما هر دو معنای یکسانی را ندارند.

ویژگی افراد اهمال کار چیست؟

برای تقویت عملگرایی و غلبه بر اهمال کاری، نیاز است تا قبل از هر چیزی با ویژگی افراد اهمال کار آشنا شویم. در واقع این دسته از افراد ویژگی های مخصوصی را دارند که با مشاهده آن ها  در یک فرد، می توانید شخصیت او را شناسایی کنید. در ادامه با برخی از این ویژگی ها آشنا خواهیم شد.

کمبود اعتماد به نفس از ویژگی های افراد اهمال کار

اعتماد به نفس به عنوان یکی از مسائل مهم زندگی انسان به شمار می رود که در تقویت عملگرایی نیز نقش زیادی دارد. در واژگان ایرانی کمبود اعتماد به نفس به واژه خود کم بینی نیز تشابه داده می شود. در چنین شرایطی یک فرد به تمامی استعداد ها و ارزش های خود شک دارد. این مسئله باعث خواهد شد تا در صورتی که فرد در آینده به نتایج دلخواهش دست پیدا نکند، آن فعالیت را کنار بگذارد. لازم به ذکر است که در این شرایط فرد موردنظر احساس شرمندگی را در درون خود تجربه خواهد کرد. این احساس می تواند به مرور زمان موجب مشکلات روانی نیز شود.

مطالعه مقاله سوالات مهم برای توسعه فردی را از دست ندهید.

ضعف در تصمیم گیری، جلوگیری از تقویت عملگرایی

همه ما می دانیم که تصمیمات مختلف بخش مهمی از زندگی انسان را تشکیل می دهند. فرقی نمی کند که این تصمیمات کوچک یا بزرگ باشند، در هر صورت نتایج حاصل شده از آن ها می تواند در تقویت عملگرایی یا عدم آن موثر باشد. با این حال افراد اهمال کار، علاوه بر داشتن ضعف در تصمیم گیری، از احساس ترس نیز بهره مند هستند. این افراد با ترس از تصمیم گیری های اشتباه، مسیر خود را به صورت کامل تغییر می دهند. در بسیاری از شرایط دیده شده که افراد اهمال کار اگرچه تصمیم درستی را گرفته اند، اما به دلیل ضعف درون خود، توانایی نهایی کردن تصمیم خود را نداشته اند. فرد اهمال کار در هنگام تصمیم گیری نا امید بوده و از نتایج احتمالی تصمیم خود ترس بزرگی را دارد.

کمال گرایی در افراد اهمال کار

یکی از ویژگی های افراد اهمال کار که به مرور زمان باعث می شود تا این افراد تمایلی به شروع یا پایان دادن کار ها نداشته باشند، کمال گرایی است. افراد در چنین شرایطی تفکر خواهند کرد که ممکن است توانایی عرضه بهترین ها را نداشته باشند. در صورتی که نتیجه حاصل شده از فعالیت آن ها متناسب با تفکرات این افراد نباشد، از فعالیت و کار خود دل زده خواهند شد. این مسئله باعث می شود تا در آینده به دوری از کار خود بپردازند و از انجام دوباره آن خودداری کنند.

شروع کردن کار از ترس های افراد اهمال کار

افرادی که قصد غلبه بر اهمال کاری خود را دارند، باید بدانند که در برخی از شرایط شروع یک کار از اتمام آن کار بسیار مهم تر است. در بسیاری از شرایط افراد مختلف به دلایل گوناگون ترس بزرگی را از شروع کار خود دارند. در حالی که ممکن است آن کار بسیار ساده باشد و سختی های گوناگونی را نیز نداشته باشد. این مسئله می تواند ناشی از ترس در یک پروژه یا یک امور باشد. با این حال افراد اهمال کار باید بدانند که برای تقویت عملگرایی و غلبه بر اهمال کاری، نیاز است تا تنها به شروع آن کار بپردازند. با شروع یک کار این افراد می توانند به شکل بهتری در مسیر موفقیت حضور پیدا کنند.

سازماندهی نکردن کار های مختلف

یکی از ویژگی های نامطلوب افراد اهمال کار، سازماندهی نکردن کار های مختلف خود می باشد. در واقع این افراد همواره فعالیت های پردازش نشده مختلفی را دارند. همین مسئله باعث می شود تا برای انجام آن ها اولویت مشخصی را نداشته باشند. اگر هم اولویت بندی در میان فعالیت های آن ها وجود داشته باشد، معمولا به سراغ کار هایی با ضرورت کمتر می روند. این مسئله ارتباط مستقیمی با عدم سازماندهی کار ها دارد که در جلوگیری از پیشرفت نقش مهمی را ایفا می کند.

ویژگی افراد عملگرا

افرادی که قصد غلبه بر اهمال کاری و تقویت عملگرایی در درون خود را دارند، باید ویژگی افراد عملگرا را به صورت کامل بشناسند. در واقع شما می توانید با داشتن هر یک از این ویژگی ها در مسیر رشد و بهبود قرار بگیرید و قاطعیت بیشتری را برای انجام کار های مختلف خود داشته باشید. به همین منظور نیز بررسی ویژگی افراد عملگرا کمک بسیار زیادی را به شما خواهد کرد.

یک راهکار عالی براتون داریم: ۱۵ راه ساده برای ایجاد عادات خوب و ماندگار

دیدگاه عملی قوی تری نسبت به دیدگاه نظری دارند!

اولین ویژگی افراد عملگرا، قوی تر بودن دیدگاه عملی نسبت به دیدگاه نظری می باشد. این افراد به تمامی نتایج یک کار به صورت کاملا واقعی نگاه کرده و از نظریه پردازی های اضافی جلوگیری می کنند. در واقع به جای نظریه پردازی های اضافی، این افراد به استفاده از روش های علمی و کاربردی می پردازند. همین مسئله نیز باعث می شود تا در زمینه عمل کردن به شکل بهتری فعالیت کنند.

عقیده ویژه ای را به تحقیقات دارند

یکی از مسائلی که موجب تقویت عملگرایی در افراد عملگرا نیز می شود، تاکید و عقیده ویژه به تحقیقات است. در واقع این افراد برای انجام هر کاری به تحقیق می پردازند و از آن به عنوان آزمون و خطا استفاده می کنند. همین مسئله باعث می شود تا بهترین مسیر را برای حل چالش های مختلف انتخاب کنند. لازم به ذکر است که سرعت و کیفیت تحقیقات برای افراد عمل گرا بسیار مهم است. به همین منظور ممکن است تحقیقات آن ها زمان بیشتری را ببرد، اما کیفیت بسیار بالایی را نیز داشته باشد. این افراد معتقد هستند که تحقیقات به عنوان یک آزمون تستی بوده که در زندگی آن ها موثر است.

 

روحیه خلاقانه و ایده آل از ویژگی افراد عملگرا

برای تقویت عملگرایی داشتن روحیه خلاقانه می تواند کمک بسیار بزرگی را به شما بکند. افراد عملگرا از روحیه خلاقانه ای برای جستجوی راه حل های مختلف به منظور حل یک مسئله بهره مند هستند. این افراد تمامی راه حل های ممکن را برای حل یک مشکل در نظر می گیرند و سپس به انتخاب بهترین راه حل می پردازند. لازم به ذکر است که این افراد در هر شرایط و زمانی، راه حل مخصوص به خود را انتخاب می کنند. در واقع این افراد تغییر راه حل ها را به عنوان فرصتی برای یادگیری می شناسند.

نترس بودن از ویژگی های افراد عملگرا

برای غلبه بر اهمال کاری و تقویت عملگرایی، همواره باید نترس باشید. نترس بودن به عنوان یک صفت عمیق به شمار می رود که بسیاری از افراد درک صحیحی را از معنای آن ندارند. ذهن انسان به گونه ای طراحی شده که او را از محیط های فاقد امنیت دور نگه می دارد. با این حال افراد عمل گرا با وجود این ترس ها دست به اقدام می زنند. البته باید بدانید که نترس بودن زیاد نیز می تواند عواقب بزرگی را به همراه داشته باشد. این افراد با پذیرفتن ترس های مختلف خود، تلاش می کنند تا در مسیر موفقیت و پیشرفت قرار بگیرند. لازم به ذکر است که دوستی با ترس ها و برنامه ریزی برای گذر کردن از آن ها، به عنوان اولین ویژگی های افراد عملگرا به شمار می رود.

راهکارهای تقویت عملگرایی

اصلی ترین مشکل در عملگرا نبودن، این موضوع بوده که بیشتر می خواهیم صحبت کنیم و شنونده نیستیم. هنگامی که قصد داریم تا به انجام یک کار بپردازیم از انجام آن منصرف می شویم و بهانه های مختلف برای آن می آوریم. با این حال راهکار های تقویت عملگرایی می توانند تاثیر مستقیمی را در ساختار ذهنی افراد مختلف بگذارند.

عدم سرزنش از اصلی ترین راه های تقویت عملگرایی

از سرزنش کردن دیگران دست بکشید و به فکر تلاش و توسعه فردی خود را در راستای تقویت عملگرایی باشید. بسیاری از افراد به جای تلاش مجدد و دست کشیدن از سرزنش، به دنبال جستجوی ریزترین جزئیات هستند که ممکن است فایده ای برای آن ها نیز نداشته باشد. در چنین شرایطی پیشنهاد می کنیم تلاش خود را دوچندان کنید و از سرزنش کردن دیگران دست بردارید. این روش قاطع ترین کار برای تقویت عملگرایی شما خواهد بود.

بهترین زمان و مکان را برای خود تصور کنید!

بسیاری از افراد با بهانه هایی همچون من در مکان یا زمان مناسب نیستم، به عدم غلبه بر اهمال کاری خود می پردازند. این بزرگ ترین بهانه برای جلوگیری از تقویت عملگرایی است که شما را در مسیر اشتباهی قرار خواهد داد. باید بدانید که افراد عمل گرا معتقد هستند که در هر زمان و مکانی می تواند به سوی پیشرفت قدم برداشت. تفاوتی ندارد که الان در کجا هستید، تنها نیاز است اقدام کنید و به سوی هدف خود قدم بردارید تا نتایج درخشان آن را مشاهده کنید. این بهانه تنها راهی برای قرارگیری در محل امن خودمان می باشد تا مبادا وارد چالش های زندگی نشویم.

غرق افکار نشوید، عملگرا باشید، از راه های تقویت عملگرایی

بسیاری از افراد فکر می کنند که تنها تفکر کردن می تواند آن ها را در مسیر درست قرار دهد. همین مسئله باعث می شود تا این افراد غرق در افکار و رویاهای خود شوند و تنها برای آن ها برنامه ریزی کنند. با این حال برای رسیدن به هر یک از این هدف ها نیاز به اقدام است. اقدام کردن به عنوان یک محرکه اصلی برای دستیابی به ارزش های موردنظر می باشد. بنابراین از تفکر زیاد جلوگیری کنید و در تلاش باشید تا تبدیل به فردی عملگرا شوید.

دوری از کمال گرایی، از روش های تقویت عملگرایی

بسیاری از افراد انتظار دارند تا تمامی شرایط برای آن ها به بهترین شکل پیش برود و شرایط لازم برای آن ها فراهم گردد، تا سرانجام از جایشان تکان بخورند. این رویکرد اگرچه به عنوان کمال گرایی به شمار می رود و دغدغه بسیاری از افراد است، اما برای رسیدن به آن نیاز به اقدام کردن و عملگرا بودن است. اگر عملگرا نباشید، حتی به این شرایط نزدیک هم نخواهید شد و همواره از آن به عنوان رویایی دست نیافته یاد خواهید کرد. برای رسیدن به این شرایط بی نقص و همچنین دستیابی به شرایطی ایده آل، نیاز است تا شروع کنید و از شروع نترسید. آغاز کردن به عنوان اولین قدم در دستیابی به موفقیت های بی تکرار به شمار می رود که برای انجام آن نیاز به یک قدرت درونی و ذهنی است. با یادگیری روش های ذکر شده و قرار دادن آن ها در زندگی، این تغییر بزرگ را احساس خواهید کرد.

سخن پایانی

همان طور که متوجه شدید، عملگرا بودن دارای ویژگی های مشخصی است که برخی از افراد از آن بهره مند هستند. با این حال تعداد افراد اهمال کار در کشورمان بسیار بیشتر است و همین مسئله موجب ناامیدی در سایر افراد نیز می شود. به همین منظور پیشنهاد می کنیم تا برای مدت کوتاهی از روش های تقویت عملگرایی در زندگی خود استفاده کنید. تغییرات شگفت انگیز خواهند بود و شما را اصطلاحا از این رو به آن رو خواهند کرد. برای انجام این فرآیند تنها نیاز است تا اقدام کردن را اولویت خود قرار دهید و در بهترین زمان به عملگرا بودن بپردازید. به یاد داشته باشید سرانجام با عملگرا بودن می توانید به تمامی اهداف زندگی خود دست یابید و قدمی در راستای توسعه ذهنی خود نیز بردارید.

18 راهکار موثر و شگفت انگیز برای افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟