15 روش موثر برای کاهش استرس و اضطراب

15 روش موثر برای کاهش استرس و اضطراب

احساسات مختلفی وجود دارند که می توانند زندگی انسان را تحت تاثیر قرار دهند. استرس و اضطراب جزو دو احساس رایجی به شمار می روند که در طول زندگی روزمره بیشتر با آن ها سر و کار داریم. استرس و اضطراب می توانند در زندگی شخصی، زندگی کاری و … نقش پر رنگی را داشته باشند. با این حال کنترل استرس فرآیند بسیار راحتی بوده که خود انسان می تواند به راحتی از عهده آن بر بیاید. اگر استرس درون بدن انسان بیشتر شود و بسیار قوی تر در درون بدن انسان حضور پیدا کند، آن گاه سلامت روحی و جسمی بدن انسان دچار مشکلات مختلفی خواهد شد. اگرچه مصرف دارو می تواند برای کاهش و مدیریت استرس تاثیرگذار باشد، اما راه حلی نهایی نیست. بنابراین جستجوی بهترین راهکار ها برای کاهش استرس می تواند کمک بزرگی را به شما کند.

امروزه محققین و فیلسوفان زیادی به تحقیقات گسترده در رابطه با روش های کاهش استرس پرداخته اند. هر یک از این روش به وسیله ویژگی های منحصر به فردی که در اختیار دارند، شما را در مدیریت کردن استرس کمک بسیار زیادی خواهند کرد. در همین راستا پیشنهاد می کنیم با مجموعه کاملی از راهکار های کاهش استرس آشنا شوید. این مسئله باعث خواهد شد تا شما بتوانید به یک آرامش درونی خاص دست پیدا کنید.

1_ مصرف مکمل های غذایی

تغذیه انسان همواره به عنوان یکی از عامل های تاثیرگذار بر روی مشکلات و بیماری های مختلف شناخته می شود. در همین راستا با رعایت تغذیه مناسب می توان به مدیریت استرس نیز پرداخت و برای کاهش آن اقدام کرد. برخی از مکمل های غذایی به واسطه داشتن ساختار منحصر به فرد خود، نقش ویژه ای را در کنترل استرس ایفا می کنند. برای مثال فرنجمشک از جمله گیاهانی به شمار می رود که دارای خواص ضد استرس می باشد. این گیاه جزو خانواده نعناییان است. چای سبز، اسید های چرب امگا 3، سنبل الطیب و کاوا از دیگر محصولات غذایی موثر بر روی کاهش استرس هستند. هر یک از این موارد جزو گزینه های ایده آلی برای کاهش استرس درون بدن انسان شناخته می شوند.

2_ ورزش و مدیتیشن برای کاهش استرس

2_ ورزش و مدیتیشن برای کاهش استرس

شاید از نظر شما ورزش کردن تاثیری را بر روی کاهش استرس نداشته باشد، اما مدیتیشن و ورزش از اصلی ترین راهکار های از بین بردن استرس شناخته می شوند. با ورزش کردن می توانید هورمون های مختلفی را در بدن مانند کورتیزول کاهش دهید. همچنین ورزش کردن باعث خواهد شد تا هورمون هایی مانند اندورفین که نوعی ماده شیمیایی در بدن است، افزایش یابد. این هورمون موجب افزایش روحیه نیز می شود. بهبود کیفیت خواب و همچنین افزایش اعتماد به نفس تا میزان قابل توجه، از دیگر ویژگی های اصلی ورزش کردن برای کاهش قابل توجه استرس می باشد.

مهارت های مدیریت استرس: چگونه میتوانید مهارت های مدیریت استرس را در زمان عدم اطمینان، به کار بگیرید؟

3_ مصرف بیش از اندازه کافئین

بسیاری از محققین معتقد هستند که مصرف مناسب کافئین می تواند در جلوگیری از بیماری های مختلف نقش داشته باشد. با این حال اگر مصرف کافئین بیش از اندازه شود، موجب افزایش اضطراب و استرس در درون بدن شما خواهد شد. بنابراین برای کاهش اضطراب خود، باید به مدیریت مصرف کافئین بپردازید. در این صورت قطعا استرس و اضطراب شما کاهش خواهد یافت. بسیاری از افرادی در طول روز به مصرف بیش از اندازه قهوه می پردازند. این مسئله به مرور زمان باعث خواهد شد تا شخصیتی مضطرب را داشته باشند. بنابراین مصرف قهوه باید به اندازه مناسب صورت بگیرد. در غیر این صورت ممکن است عواقب سنگینی را برای شما به همراه داشته باشد.

4_ بنویسید و استرس خود را کم کنید

شاید برای شما جالب باشد، اما نوشتن از راهکار های بی نظیر کاهش استرس به شمار می رود. برای مرحله اول به سراغ نوشتن منشا اصلی استرس درونی خود بروید. پس از مرحله اول، از خود قدردانی کنید. تشکر از خود بابت داشتن چیز هایی که از آن راضی هستید موجب خواهد شد تا ذهن شما به سمت رویکرد های مثبت برود. با جهت دادن ذهن خود به سمت مسائل مثبت زندگی، می توانید مدیریت استرس را به شکل بهتری انجام دهید و در نتیجه به کنترل استرس خود بپردازید.

5_ وقت گذرانی با خانواده و دوستان برای کنترل استرس

5_ وقت گذرانی با خانواده و دوستان برای کنترل استرس

طبق تحقیقات بزرگترین نشریه های علمی، وقت گذرانی در کنار خانواده و دوستان به عنوان راهکار بی نظیری برای کاهش استرس شناخته می شود. در واقع حمایت اجتماعی که دوستان و خانواده نسبت به ما دارند، باعث عبور از شرایط سخت و فشرده خواهد شد. شاید برای شما جالب باشد، اما وقت گذراندن با دوستان و آشنایان باعث می شود تا یک ضد استرس طبیعی در بدن با نام اوکسیتوسین ترشح شود. بنابراین می توان دریافت که این موضوع ریشه علمی دارد. اگر به اطرافیان خود نیز دقت کرده باشید، آن دسته از افرادی که روابط اجتماعی بسیار کمی را دارند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های افسردگی و مربوط به استرس قرار می گیرند. بنابراین مردان و زنان نیاز ویژه ای را به ارتباط با یکدیگر دارند.

6_ آدامس بجوید و به کاهش استرس خود بپردازید!

اگر به دنبال یکی از راهکار های کاهش استرس در زندگی خود هستید، آدامس جویدن راه حل مناسبی برای شما خواهد بود. بر اساس بسیاری از تحقیقات علمی، افرادی که علاقه زیادی را به آدامس جویدن دارند، در کنترل استرس و ایجاد آرامش درونی موفق تر هستند. تحقیقات گسترده و بسیار زیادی در رابطه با مدیریت استرس در راستای جویدن آدامس صورت گرفته است. در برخی از این تحقیقات ذکر شده که جویدن آدامس با سرعت بیشتر باعث می شود تا آرامش درونی فرد نیز بیشتر شود. همچنین در برخی از تحقیقات دیگر، محققین مدعی شده اند که جویدن آدامس موجب افزایش جریان خون بسیار بهتر به مغز خواهد شد. با این حال یکی از ایده آل ترین راهکار های ممکن برای کنترل کردن استرس درون بدن، قطعا آدامس جویدن می باشد.

7_ قدرت موسیقی را در کاهش استرس دست کم نگیرید!

7_ قدرت موسیقی را در کاهش استرس دست کم نگیرید!

فرقی نمی کند که به دنبال نواختن موسیقی هستید یا گوش دادن آن، در هر صورت موسیقی توانایی کاهش استرس شما را خواهد داشت. نیاز است که بدانید، موسیقی به عنوان یکی از روش های تسکین دهنده استرس بوده که نقش ویژه ای را در حواس پرتی شما نیز دارد. موسیقی به مرور زمان تنش عضلانی شما را از بین می برد و هورمون های استرس شما را کاهش خواهد داد. البته انتخاب موسیقی درست نیز تاثیر مستقیمی را در کاهش قابل توجه استرس خواهد داشت. برای مثال دانلود موسیقی های مربوط به صدای طبیعت یا صدای پیانو، می تواند نقش اثرگذارتری را در کاهش ویژه استرس ساکن در بدن شما داشته باشد.

آیا توانسته ام استرس خود را مدیریت کنم: چگونه متوجه شویم که استرس را به طور موثر مدیریت نمی کنیم؟

8_ نه گفتن را بیاموزید و از آن استفاده کنید

اگرچه برخی از رویکرد هایی که باعث اتفاقات استرس زا در درون زندگی شما می شوند، قابل کنترل نیستند، اما مواردی نیز وجود دارند که می توانید به کنترل آن ها بپردازید. برای مثال یکی از راهکار های کاهش استرس، نه گفتن است. بسیاری از افراد به واسطه قرارگیری در شرایط مختلف، مجبور هستند تا به درخواست افراد مختلف پاسخ مثبت بدهند. همین مسئله نیز باعث می شود تا زندگی سرشار از استرسی را تجربه کنند. بنابراین نه گفتن و جلوگیری از قرار گرفتن در شرایطی که موجب ایجاد استرس در درون شما می شود، به عنوان یک راهکار اساسی برای مدیریت کردن استرس به شمار می رود.

9_ غلبه بر اهمال کاری

9_ غلبه بر اهمال کاری

اهمال کاری در واقع همان عقب انداختن کار ها و فعالیت های مختلف است. هر فرد با آوردن بهانه های مختلف برای خود، تاثیر مستقیمی را در روند زندگی خود خواهد گذاشت. بنابراین برای انجام کار های روزمره اولویت بندی مشخصی را داشته باشید. این موضوع باعث می شود تا به سمت اهداف واقعی خود بروید. اگر کار های مختلف خود را عقب بیندازید، در نتیجه با انبوهی از فعالیت های انجام نشده روبرو خواهید بود. این مسئله باعث می شود تا استرس بزرگی در درون شما به وجود بیاید.

10_ تاثیر یوگا بر روی ذهن را جدی بگیرید

یوگا به عنوان یک متد موثر در کاهش استرس به شمار می رود که در دهه های اخیر توجه بیشتری به آن شده است. ورزش یوگا اگرچه دارای شاخه های مختلفی می باشد، اما تمامی واحد های آن به پیروی از یک هدف می پردازند. تحقیقات بسیار زیادی بر روی حرکات یوگا و این ورزش انجام شده است. طبق نتایج حاصل شده، تاثیر یوگا می تواند بر روی ذهن انسان بی نظیر باشد. در واقع یوگا به تقویت روحیه پرداخته و ذهن را از هر گونه استرس و اضطراب خالی می کند. بسیاری از فعالان یوگا را به عنوان ارتباطی میان ذهن و جسم معرفی می کنند.

11_ آروما تراپی، روشن کردن شمع برای کنترل استرس

یکی از روش های نسبتا ایده آل برای کاهش قابل توجه استرس، آروما تراپی می باشد. آروما تراپی در واقع همان روشن کردن شمع های معطر یا اسانس های معطر می باشد. این محصولات با انتشار یک بوی خوش، موجب ایجاد آرامش درونی در شما خواهند شد. اکثر رایحه های به کار رفته در این محصولات از ویژگی هایی همچون آرامبخش بودن بهره مند هستند. اسطوخودوس، رز، علف وتیور، بهار نارنج، بابونه رومی، یالانگ یالانگ، چوب صندل، رز و کندر از جمله بهترین رایحه ها برای مدیریت استرس به شمار می روند.

12_ خنده را بیشتر تجربه کنید

12_ خنده را بیشتر تجربه کنید

خندیدن همواره به عنوان رویکردی مثبت و فوق العاده به شمار می رود که توانایی تسکین شما را در شرایط مختلف خواهد داشت. با این حال پیشنهاد می کنیم برای کاهش استرس، خود را با چیز هایی که خنده دار هستند سرگرم کنید. دیدن برنامه های تلویزیونی یا وقت گذراندن با دوستان صمیمی از جمله راهکار های ایجاد خنده بر روی لب به شمار می رود. شاید برای شما جالب باشد که خنده در شرایط عصبی تاثیرات بی نظیری را دارد. به همین دلیل نیز خندیدن همواره رویکردی مثبت و ایده آل می باشد.

13_ به صورت عمیق نفس بکشید و به کاهش استرس بپردازید

همه ما در زمان هایی که دچار استرس شدید می شویم یا لحظات خطرناک و نفس گیری را تجربه می کنیم، با مشکلاتی همچون نفس نفس کشیدن، درد در ناحیه عروق، ضربان قلب شدید و … روبرو خواهیم شد. با این حال نفس کشیدن عمیق می تواند آن بخش از ذهن را که در شرایط سخت به کاهش استرس شما می پردازد، فعال کند. سیستم عصبی پاراسماتیک وظیفه کنترل استرس در مواقع نامطلوب را دارد. با این حال نفس کشیدن به صورت عمیق می تواند به این سیستم عصبی کمک بسیار بزرگی کند.

14_ با حیوانات بیشتر وقت بگذرانید

وجود یک حیوان خانگی می تواند در کاهش استرس و همچنین تقویت قابل توجه روحیه تاثیر ویژه ای را داشته باشد. در واقع وقت گذرانی با حیوانات موجب ترشح هورمونی به نام اکسیتوسین می شود. این هورمون در انجام هرچه بهتر فعالیت های روزمره نقش ارزشمندی را ایفا می کند. علاوه بر این مسئله وقت گذرانی با حیوانات باعث می شود تا به خوبی سرگرم شوید و از مشکلات مختلف زندگی دور بمانید. در همین راستا یکی از روش های کاهش استرس که می تواند کمک بزرگی را به شما در این مسیر بکند، وقت گذرانی با حیوانات خانگی است.

15_ یکدیگر را در آغوش بگیرید و به مدیریت استرس بپردازید

15_ یکدیگر را در آغوش بگیرید و به مدیریت استرس بپردازید

وقت گذرانی با فردی که بسیار دوستش دارید قطعا می تواند لحظات ویژه و بی نظیری را برای شما رقم بزند. با این حال شاید برایتان جالب باشد، در چنین شرایطی در حال کاهش استرس خود نیز هستید. در زمان آغوش گرفتن یکدیگر هورمونی که به اصطلاح به آن عشق می گویند، در بدن انسان ترشح می شود. با این وجود می توان یکی از راهکار های ویژه و فوق العاده مدیریت استرس و کنترل آن را، در آغوش گرفتن یکدیگر عنوان کرد.

سخن پایانی

در سال های گذشته استفاده از روش های کاهش استرس توسط بسیاری از افراد رواج یافته است. اصلی ترین علت این مسئله نیز، وجود مسائل و اتفاقات استرس زا در زندگی افراد مختلف می باشد. با این حال پیشنهاد می کنیم تا برای کاهش قابل توجه میزان استرس درون بدن خود، به سراغ هر یک از روش های ذکر شده بروید. قطعا شما می توانید پس از گذشت مدت زمان مشخصی شاهد تغییرات چشمگیر در درون خود باشید.

 

دیگر مقالات مدیریت استرس را حتما بخوانید: 

چگونه می توانید مهارت های مدیریت استرس را در زمان عدم اطمینان، به کار بگیرید؟

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟