18 راهکار موثر و شگفت انگیز برای افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

افزایش اعتماد به نفس

احساسات به عنوان اصلی ترین عامل در روند زندگی به شمار می روند که تاثیرات مستقیمی را در نحوه زندگی افراد نیز خواهند گذاشت. اعتماد به نفس از جمله احساساتی به شمار می رود که وجود آن در یک فرد، می تواند موجب رشد وی شود. در واقع اعتماد به نفس همان اعتماد به توانایی های مختلف و عملکرد خود می باشد. در بسیاری از شرایط اعتماد به نفس با واژگان دیگری همچون خودباوری معرفی می گردد. لازم به ذکر است که محققین زیادی در رابطه با احساس اعتماد به نفس تحقیق کرده اند که متوجه ضرورت این احساس در زندگی انسان شده اند. با این حال بسیاری از مردم کشورمان به دلایل گوناگونی از کمبود اعتماد به نفس در زندگی خود رنج می برند.

در سال های گذشته مراجع علمی بسیار زیادی اقدام به انتشار راهکار های موثر برای افزایش اعتماد به نفس کرده اند. با این حال پیشنهاد می کنیم افرادی که از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند و دچار مشکلات گسترده ای در همین راستا شده اند، با روش های بالا بردن اعتماد به نفس در جمع آشنا شوند. هر یک از این روش ها توسط مجموعه های تحقیقاتی معتبر، مورد تایید قرار گرفته اند. به همین منظور نیز این راهکار ها به عنوان گزینه ایده آلی برای رسیدن به خودباوری شناخته می شوند. در ادامه با 18 راهکار موثر و شگفت انگیز برای افزایش خودباوری آشنا خواهیم شد.

چرا وجود اعتماد به نفس مهم است؟

یک تفاوت بزرگ در میان احساس اعتماد به نفس و سایر احساساتی که در طول روز با آن ها مواجه هستیم، این موضوع بوده که اعتماد به نفس یک احساس کلی است. این مسئله بدین معناست که اعتماد به نفس یک احساس کلی نسبت به وقایع مختلف زندگی می باشد. هنگامی که شما اعتماد به نفس داشته باشید، از توانایی های خود مطمئن هستید و می توانید از آن ها برای کنترل و مدیریت زندگی خود استفاده کنید. در برخی از شرایط ممکن است شما در یک حرفه اعتماد به نفس بسیار بیشتری را داشته باشید. این موضوع در حالی بوده که در بسیاری از مهارت ها دارای اعتماد به نفس کافی نیستید. بنابراین اعتماد به نفس باید به میزان کافی در درون یک فرد وجود داشته باشد.

در صورتی که سطح سالم و مفیدی از اعتماد به نفس در درون شما وجود داشته باشد، شما می توانید انگیزه لازم را برای پیگیری تمامی هدف های زندگی خود داشته باشید. طبق تحقیقات انجام شده توسط برترین انجمن های علمی، افرادی که از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار هستند، از پیشرفت در زمینه های مختلفی همچون پیشرفت تحصیلی، کاری و … در زندگی خود بهره مند شده اند. توجه داشته باشید که اعتماد به نفس شما در ارتباطات روزمره نیز تاثیرگذار خواهد بود.

1_ تغذیه سالم را فراموش نکنید

در هیچ یک از مراتب زندگی خود، داشتن تغذیه سالم را فراموش نکنید. یکی از راهکارهای شگفت انگیز افزایش اعتماد به نفس، قطعا تغذیه سالم می باشد. با تغذیه سالم شما می توانید عزت نفس و اعتماد به نفس لازم را در درون خود نیز ایجاد کنید. مصرف غذاهای مقوی و مفید باعث خواهد شد تا نشاط بیشتری را در زندگی داشته باشید. در نتیجه انرژی مثبت شما موجب افزایش قابل توجه اعتماد به نفس می شود.

توسعه فردی: 20 سوال مهمی که برای توسعه فردی خودتان باید به آن پاسخ دهید. 

2_ پوشش مورد علاقه خود را انتخاب کنید

یکی از پیشنهادات ما به شما، این مسئله بوده که به سراغ پوشش هایی بروید که علاقه بیشتری را به آن ها دارید. هنگامی که لباس های مورد علاقه خود را تهیه می کنید، می توانید حس بهتری را نسبت به خود داشته باشید. در چنین شرایطی اعتماد به نفس شما تا چندین درجه افزایش پیدا خواهد کرد. اگر اهل مد هستید و توجه زیادی را به لباس های مد روز دارید، به سراغ لباس هایی که جذابیت شما را چندین برابر می کنند، بروید. تمامی این نکات تاثیر مستقیمی را در افزایش اعتماد به نفس شما خواهند داشت.

3_ خواب کافی، موثر در افزایش اعتماد به نفس

یکی از راه های اصلی خود باوری، خواب کافی می باشد. به صورت کلی طبق نظریات بسیاری از محققین، نوجوانان باید حداقل 7 ساعت خواب کافی در روز داشته باشند. این میزان خواب می تواند تا 10 ساعت نیز ادامه داشته باشد. در صورت داشتن خواب بیشتر یا کمتر از مقدار ذکر شده، قطعا تاثیرات ناخوشایند آن را در زندگی خود خواهید دید.

4_ هیچوقت ورزش را کنار نگذارید

ورزش به عنوان یکی از بهترین راهکار های ممکن برای افزایش اعتماد به نفس شناخته می شود. فرقی نمی کند که در چه سطحی به ورزش کردن می پردازید. در هر صورت ورزش کردن به مدت سی دقیقه در روز می تواند وضعیت روحی شما را بسیار بهتر کند. انتخاب ورزش های مناسب و سرگرم کننده مانند تنیس، پیاده روی و … از جمله گزینه های ایده آل برای هر فرد به شمار می رود.

5_ یک لیست از نقاط قوت خود تهیه کنید به افزایش خود باوری بپردازید!

یکی از بهترین راهکار های ممکن برای افزایش اعتماد به نفس، بالیدن به استعداد های خود می باشد. ممکن است شما در زندگی خود یک آشپز فوق العاده باشید و برادر یا خواهر شما یک تعمیرکار بسیار مجرب باشد. فرقی نمی کند که در چه رشته ای استعداد دارید، آن ها را به روی کاغذ بیارید و نقاط قوتی که در اختیار دارید را به خود یادآوری کنید. هنگامی که دچار کمبود اعتماد به نفس شدید، نیاز است تا به مشاهده این لیست بپردازید. در چنین شرایطی متوجه نقاط قوت درون خود خواهید شد.

6_ بر روی داشتن ذهنی آرام، تمرکز کنید

یکی از روش های افزایش اعتماد به نفس، ساختن ذهنی آرام و سرشار از تمرکز می باشد. هنگامی که شما ذهن آرامی را دارید، آن گاه نسبت به محیط پیرامون خود آگاهی بسیار زیادی را خواهید داشت. آرامش ذهن باعث خواهد شد تا نسبت به استعداد های ارزشمند خود دچار تفکرات منفی نشوید. همین مسئله تاثیر مستقیمی را در افزایش خودباوری خواهد داشت.

7_ مقایسه کردن با دیگران موجب کمبود اعتماد به نفس در درون شما خواهد شد

تحقیقات پیوسته محققین نشان می دهد که اگر یک فرد به مقایسه خود و دیگران بپردازد، بسیار طبیعی است. با این حال هنگامی که این رویکرد تبدیل به یک عادت شود، برای شما دردسرساز خواهد بود. فرقی نمی کند در چه جایگاهی قرار گرفته اید، در هر صورت مقایسه کردن خود با دیگران موجب خواهد شد تا حس حسادت درون شما فعال شود. در نتیجه این احساس به مرور زمان موجب خواهد شد تا با کمبود اعتماد به نفس مواجه شوید.

8_ از سرزنش کردن خود دست بردارید و از آن برای افزایش اعتماد به نفس استفاده کنید

بسیاری از افراد، پس از انجام یک اشتباه در زندگی خود، مدام به سرزنش کردن خود می پردازند. این مسئله موجب جلوگیری از افزایش اعتماد به نفس خواهد شد. در همین راستا پیشنهاد ما این است، با خودتان مهربان باشید. اگر بتوانید نسبت به خود نیز بخشنده و مهربان باشید، آن گاه فرآیند افزایش اعتماد به نفس در درون شما رخ خواهد داد.

9_ افراد مثبت اندیش را همواره کنار خود نگه دارید!

یکی از راهکار های فوق العاده افزایش اعتماد به نفس، ارتباط با افراد مثبت اندیش است. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که نگرش اطرافیان شما چه تاثیراتی را بر روی اخلاقیات شما دارد؟ هنگامی که دوستان مثبت اندیش انتخاب می کنید، به مرور زمان نوع نگاه شما نیز نسبت به زندگی تغییر خواهد یافت. اطرافی که برای شما بهترین ها را می خواهند، قطعا گزینه های فوق العاده تری برای دوستی هستند.

10_ به انجام کار هایی بپردازید که از آن لذت می برید

یکی از روش های بی نظیر افزایش اعتماد به نفس، انجام کار هایی است که علاقه زیادی را به آن ها دارید. در واقع پیروی کردن از خواسته و علایق خود باعث می شود تا حس عزت نفس و اعتماد به نفس را تجربه کنید. در چنین شرایطی موفقیت نیز به سمت شما خواهد آمد و زندگی شما سرشار از اتفاقات مثبت خواهند شد.

11_ تعیین اهداف، عاملی موثر بر روی افزایش اعتماد به نفس

رویاها و اهداف شما قابل برآورده شدن هستند. این مسئله هنگامی رخ خواهد داد که اعتماد به نفس کافی را برای رسیدن به این اهداف داشته باشید. نوشتن اهداف باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد. در نتیجه انگیزه کافی در درون شما برای رسیدن به هر یک از این اهداف به وجود خواهد آمد. شناسایی اهداف باعث می شود تا اعتماد به نفس شما نیز افزایش پیدا کند.

12_ به سراغ فعالیت های جدید بروید

انجام کارهای تکراری به مرور زمان حس شوق را از شما خواهد گرفت. بنابراین برای افزایش اعتماد به نفس خود به سراغ کار های جدید بروید. امتحان کردن کار های جدید باعث می شود تا نوع دید شما نسبت به اطراف و پیرامون گسترده تر شود. در چنین شرایطی خیلی بهتر از گذشته می توانید با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار کنید. هر آنچه که در ذهن خود دارید را برای یکبار هم که شده امتحان کنید. این مسئله موجب افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

13_با نقاط ضعف خود روبرو شوید

یکی از اصلی ترین مسائلی که موجب کمبود اعتماد به نفس در شما می شود، نقاط ضعف یا همان ترس های شما می باشد. هنگامی که از مسائل مختلف زندگی بترسید، اعتماد به نفس شما به تدریج کاهش خواهد یافت. بنابراین باید با نقاط ضعف خود روبرو شوید و از آن ها برای افزایش اعتماد به نفس نیز استفاده کنید. تمامی این مسائل تاثیر مستقیمی را در زندگی شما خواهند داشت.

14_ بر روی راه حل مشکلات تمرکز کنید و موجب افزایش اعتماد به نفس شوید

اگر جزو افرادی هستید که در صورت مواجه شدن با یک مشکل بهانه های مختلف می آورید، باید متوجه کمبود اعتماد به نفس خود شوید. افرادی که در شرایط مختلف بهانه می آورند، به دلیل کمبود اعتماد به نفس توانایی ارائه راه حل های مختلف را نخواهند داشت. افرادی که از اعتماد به نفس کافی برخوردار هستند، برای هر شرایط راه حل مناسبی را دارند.

15_  اعتقادات و احساسات خود را بگویید

اجتماعی بودن به مرور زمان باعث می شود تا شما شاهد افزایش اعتماد به نفس خود باشید. این موضوع هنگامی رخ خواهد داد که اعتقادات و احساسات خود را به دیگران بگویید و اصطلاحا حس اجتماعی بودن را تجربه کنید. کیفیت بالای معاشرت با دیگران تاثیرات قابل توجهی را در افزایش اعتماد به نفس نیز خواهد داشت. بنابراین از بیان اعتقادات و احساسات خود نترسید.

16_ به دیگران کمک کنید، افزایش اعتماد به نفس با مهربانی

کمک کردن به دیگران همواره انرژی مثبت فوق العاده ای را برای شما به همراه خواهد داشت. فرقی نمی کند که چه نوع کمکی به دیگران کرده اید، در هر صورت مهربانی شما موجب افزایش انرژی مثبت زندگی شما خواهد شد. در واقع کار های محبت آمیز تاثیر مستقیمی را در افزایش اعتماد به نفس شما دارند. بنابراین هیچوقت از محبت کردن به دیگران دست نکشید.

17_ نه گفتن را یاد بگیرید و به جلوگیری از کاهش اعتماد به نفس بپردازید

یکی از روش های استثنائی برای افزایش خودباوری، قطعا نه گفتن است. بسیاری از افراد به دلیل قرارگیری در شرایط مختلف، توان نه گفتن به درخواست دیگران را ندارند. این موضوع در حالی بوده که ممکن است این شرایط موجب از دست رفتن اعتماد به نفس شما نیز شود. بنابراین از نه گفتن نترسید و به درخواست هایی که باعث می شوند اعتماد به نفس خود را از دست دهید، نه بگویید.

18_ ارتباط چشمی داشته باشید و قدرت خود را از این طریق نشان دهید

همان طور که گفته شد، معاشرت کردن به عنوان یکی از راهکار های افزایش اعتماد به نفس شناخته می شود. با این حال در هنگام بحث و گفتگو تلاش کنید تا ارتباط چشمی خود را همواره با طرف مقابل حفظ کنید. این مسئله باعث خواهد شد تا صحبت های شما نیز تاثیر بیشتری را بر روی فرد مقابل داشته باشد. بنابراین ارتباط چشمی را فراموش نکنید. لازم به ذکر است که این نوع ارتباط گیری به مرور زمان باعث افزایش اعتماد به نفس شما نیز خواهد شد.

 

راهکارهای دیگر افزایش اعتماد به نفس در مقالات زیر:

15 راه ساده برای ایجاد عادات خوب و ماندگار

 

قانون 21 روز: راهی برای ساخت عادات جدید و بهبود کیفیت زندگی

25 عادت بدی که ما را از مسیر موفقیت دور می کند

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟