ارتباط موثر چیست؟ آشنایی صفر تا صد با تاثیرات ارتباط موثر در زندگی

ارتباط موثر چیست؟ آشنایی صفر تا صد با تاثیرات ارتباط موثر در زندگی

قطعا شما در طول زندگی خود با افراد زیادی در ارتباط هستید که رابطه میان شما و آن ها می تواند صمیمی یا غیر صمیمی باشد. بسیاری از افراد بنا بر شرایطی که دارند همواره علاقه مند هستند تا به ایجاد ارتباط با دیگران بپردازند. ارتباط با افراد مختلف می تواند تاثیرات مستقیمی را در نحوه زندگی افراد بگذارد. این موضوع در حالی بوده که بسیاری از افراد از اثرگذاری سبک های مختلف ارتباط ها بی خبر هستند. در همین راستا نیاز است که بدانید، ایجاد ارتباط موثر در زندگی انسان موثر خواهد بود. به همین دلیل نیز امروزه بسیاری از افراد توجه بیشتری را به این مسئله دارند.

توجه داشته باشید که ممکن است شما در طول زندگی خود ارتباطات گوناگونی را با افراد مختلف داشته باشید. با این وجود ارتباط شما موثر نیست. ارتباط به وجود آمده از سوی شما هنگامی موثر خواهد بود که این ارتباط ادامه یابد و درک عمیق طرفین را نسبت به یکدیگر افزایش دهد. همچنین این نوع ارتباط در زندگی شخصی شما اثرگذار خواهد بود و در بسیاری از شرایط موجب خواهد شد تا شما در زندگی شخصی خود از پیشرفت های گوناگونی بهره مند شوید. به همین منظور پیشنهاد می کنیم تا مبانی مختلف مربوط به ارتباط موثر را شناسایی کنید. آشنایی با مفاهیم مختلف در رابطه با این نوع ارتباط گیری می تواند در زندگی تمامی انسان های مختلف تاثیرگذار باشد. بدین منظور این مسئله به عنوان یک مهارت نیز به شمار می رود.

ارتباط موثر چیست؟

قبل از هر چیزی نیاز است تا بدانید ارتباط موثر چیست و با این سبک از ارتباط گیری آشنا شوید. به طور کلی ارتباط موثر به ارتباطی گفته می شود که در آن پیام هر فرد به صورت شفاف به فرد مقابلش انتقال پیدا کند. این پیام می تواند کلامی یا غیر کلامی باشد. توجه داشته باشید که طرف گیرنده پیام باید درک کاملی از پیام دریافت شده خود داشته باشد. این مسئله در حالی بوده که علاوه بر فهم پیام موردنظر، برداشت اشتباهی از آن نکند. در واقع آن فرد باید بتواند احساسات خود را نسبت به پیام دریافت شده کنترل کند و بدون در نظر گرفتن احساسات متوجه آن شود. در برخی از شرایط احساسات شما می تواند موجب به وجود آمدن سوتفاهم و ابهامات مختلف شود. اگر چنین ارتباطی میان دو فرد شکل بگیرد، آن دو فرد از مهارت های زیادی همچون، زبان بدن، هوش هیجانی، شنونده خوب بودن و … بهره مند هستند.

توجه داشته باشید که در این نوع ارتباط گیری باید بتوانید به خوبی پیام خود را به همراه احساسات انتقال دهید. همچنین طرف مقابل شما باید بتواند این پیام را به خوبی دریافت کند و احساس آرامش را در شما به وجود بیاورد. در چنین ارتباط هایی می توان فهمید که ارتباطات موثر به وجود آمده است. در این شرایط طرفین می توانند مجددا در آینده با یکدیگر به گفتگو بپردازند و درک متقابلی را از صحبت های یکدیگر داشته باشند. به مرور زمان این ارتباط با شناخت بیشتر اثرگذار تر خواهد شد.

ضرورت برقراری ارتباط موثر با دیگران در زندگی و کار

دنیای امروزی بسیار پیچیده تر و گسترده تر از دهه های گذشته است و به همین منظور تمامی انسان ها درک مناسبی را از یکدیگر ندارند. با وجود تنش و اختلافات میان افراد مختلف، بسیاری از افراد علاقه مند هستند تا این مسائل را از بین ببرند. علاوه بر این مسئله وجود تنش ها به مرور زمان در زندگی شخصی و کاری بسیاری از افراد نیز موثر بوده و آن را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین ارتباط موثر می تواند همدلی میان افراد را بیشتر کند و تعاملات مثبت میان طرفین را افزایش دهد. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، این نوع ارتباط گیری موجب می شود تا شما به اهداف شخصی خود نیز زودتر دست پیدا کنید.

با این وجود داشتن ارتباطات موثر در زندگی مسئله بسیار مهمی بوده که می تواند در زندگی انسان تاثیرگذار باشد. بنابراین این نوع ارتباط گیری ضروری بوده و همین مسئله باعث می شود تا بسیاری از انسان ها علاقه مند به آن شوند. با داشتن این نوع ارتباط می توانید ارتباطات خود را گسترده تر کنید و در نتیجه افراد تاثیرگذار بیشتری وارد زندگی شما خواهند شد. همچنین شما می توانید هرچه زودتر به اهداف خود دست پیدا کنید و تنش های مختلف را از بین ببرید. وجود این نوع ارتباط باعث می شود تا ابهامات و سوتفاهم های مختلف میان افراد به وجود نیاید.

انواع ارتباط موثر

نیاز است که بدانید، در دنیای امروزی انواع مختلفی از ارتباطات وجود دارد که نیاز است افراد مختلف آن را بررسی کنند. انواع ارتباط موثر شامل:

 • ارتباط کلامی از اولین ارتباطات موثر به شمار می رود که در طول روز به انجام آن می پردازید. گفتگو های مختلف، صحبت کردن از طریق تلفن، سخنرانی ها، گفتمان ها و … نمونه بارز ارتباط کلامی هستند.
 • ارتباطات نوشتاری از دیگر ارتباط های موثر به شمار می رود که از آن ها نیز استفاده های بسیار زیادی می شود. در این نوع ارتباط کلمات مختلف نوشته شده از سوی شما باعث ایجاد ارتباط می شود. شاید برای شما جالب باشد، اما پیامک زدن، ایمیل کردن، نامه و … از جمله ارتباطات موثر نوشتاری شناخته می شوند. توجه داشته باشید که استفاده از نوشتار و روش های گفتگوی بسیار مناسب می تواند در این نوع ارتباط گیری اثر بگذارد.
 • ارتباطات تصویری نیز از انواع ارتباط موثر به شمار می رود. در این نوع ارتباط از تصاویر برای انتقال اطلاعات استفاده می شود. نیاز است که بدانید، ارتباطات تصویری اغلب در سازمان ها و شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که این نوع ارتباط گیری در زندگی روزمره افراد تاثیرات زیادی را ندارد.
 • همان طور که گفتیم، زبان بدن، حالت چهره و همچنین حالت صدا از دیگر روش های ارتباط موثر به شمار می رود. در این نوع ارتباط گیری نیاز است تا طرفین نسبت به یکدیگر شناخت کافی را داشته باشند. همچنین داشتن مهارت های مربوط به تحلیل زبان بدن و … می تواند در این سبک از ارتباط گرفتن موثر باشد.

فواید ارتباط موثر

یکی از اصلی ترین مسائلی که باعث می شود تا بسیاری از افراد به ارتباط موثر علاقه مند شوند، فایده های مختلف این نوع ارتباط گیری است. به طور کلی نیاز است که بدانید، داشتن ارتباطات موثر می تواند در نحوه زندگی انسان موثر باشد. این تاثیر می تواند در ابعاد مختلف زندگی باشد و نیاز به بررسی بیشتر از سوی شما خواهد داشت.

 • اگر در سازمان یا مجموعه ای به فعالیت می پردازید که رهبر آن محل شما هستید، فایده اصلی این سبک از ارتباط گیری برای شما خواهد بود. ایجاد ارتباط موثر با کارکنان و تمامی افراد مشغول در محل کار شما باعث تعامل بیشتر می شود. این مسئله به مرور زمان موجب افزایش علاقه کارکنان به کار خود و در نتیجه بازدهی بهتر خواهد شد. بدین ترتیب ارتباطات اثربخش شما نسبت به یکدیگر باعث می شود تا مجموعه یا سازمان موردنظر به اهداف خود دست یابد. این نوع ارتباط در دستیابی به اهداف مشترک به شما کمک خواهد کرد.
 • افزایش کیفیت روابط شخصی و کاری از دیگر فواید ارتباطات موثر به شمار می رود. به طور کلی، گوش دادن به حرف دیگران و درک متقابل به مرور زمان باعث خواهد شد تا همبستگی و همدلی میان طرفین به وجود بیاید. این مسئله در ارتباطات شخصی موثر است. همچنین ایجاد تعامل و ارتباط با همکاران در زندگی کاری موجب می شود تا هماهنگی فوق العاده تری شکل بگیرد. این موضوع در ایجاد یک فضای کاری صمیمانه و سالم نیز نقش دارد. تمامی موارد ذکر شده باعث خواهند شد تا شما در زندگی خود موفق شوید.
 • اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که در طول زندگی کاری خود به حل مسائل مختلف می پردازید، ارتباط موثر در زندگی شما تاثیر خواهد داشت. نیاز است که بدانید، وجود مهارت شنوندگی در انسان باعث می شود تا درک آن فرد نسبت به مسائل گوناگون و جزئیات آن ها بیشتر شود. این جزئیات باعث خواهند شد تا شما بتوانید به بهترین شکل به حل مسائل بپردازید.

موانع برقراری ارتباط موثر با دیگران

اگرچه داشتن ارتباط موثر در زندگی بسیار مفید است، اما موانعی وجود دارند که در از بین بردن ارتباطات موثر شما تاثیرگذار هستند. این موانع باعث خواهند شد تا زندگی کاری و شخصی شما به مرور زمان تحت تاثیر قرار بگیرد. مسائلی که باعث می شوند ارتباط موثر شکل نگیرد، شامل نداشتن مهارت شنوندگی، عدم مهارت در شناسایی نیاز ها و کمبود ها، نبود اعتماد و صداقت میان طرفین می باشد. همچنین در بسیاری از شرایط مشاهده شده که خود فرد از مهارت های ارتباطی لازم بهره مند نیست. این موضوع قطعا باعث خواهد شد تا ارتباط به وجود آمده از سوی فرد با مشکلات بزرگی روبرو شود و در نتیجه باعث شود تا ارتباط به وجود آمده از بین برود. یکی از مهارت های ارتباطی زبان بدن افراد است که در صورت استفاده نادرست از آن، ممکن است ارتباط لازم از سوی طرفین به خوبی شکل نگیرد.

به طور کلی برقراری ارتباط موثر ممکن است با برخی موانع روبه‌رو شود که شامل موارد زیر می‌شود:

 • نقص در گوش دادن: عدم تمرکز و گوش دادن ناقص می‌تواند باعث ناپایداری و ابهام در ارتباطات شود.
 • عدم صحبت کردن به وضوح: استفاده از زبان گنگ، عدم وضوح در انتقال اطلاعات، و استفاده از اصطلاحات تخصصی و فنی می‌تواند منجر به ابهامات در ارتباطات شود.
 • فاصله فرهنگی: تفاوت‌های فرهنگی، اجتماعی، و زبانی می‌تواند باعث سردرگمی و مشکل در فهم ارتباطات شود.
 • اختلالات در زبان بدن: ارسال پیام‌های غیرکلامی نادرست یا ناپسند می‌تواند باعث ابهام و سردرگمی در ارتباطات شود.
 • عدم مدیریت احساسات: احساسات منفی مانند خشم، ناراحتی یا تنفر می‌تواند باعث سستی ارتباطات و عدم رشد روابط شود.
 • نگرانی‌ها و ترس‌ها: ترس از پذیرش یا انتقاد، ترس از رد شدن، و ترس از ارسال پیام‌های نامناسب می‌تواند موانعی برای برقراری ارتباطات مؤثر باشند.
 • نقص در مهارت‌های ارتباطی: نبود مهارت‌های مورد نیاز برای برقراری ارتباطات موثر، از جمله گفتاری، نوشتاری، و مهارت‌های غیرکلامی، می‌تواند باعث موانع در ارتباطات شود.
 • عدم بازخورد مستمر: عدم ارسال و دریافت بازخورد می‌تواند باعث عدم بهبود و پیشرفت در ارتباطات شود.
 • نقص در اطلاعات: فراهم نبودن اطلاعات کافی و صحیح می‌تواند منجر به عدم اعتماد به نفس و تداخلات و ابهامات در ارتباطات شود.
 • موانع فردی: مسائل شخصی مانند استرس، اضطراب، افسردگی، و کمبود اعتماد به نفس می‌تواند موانعی برای برقراری ارتباطات مؤثر باشند.

تکنیک های برقراری ارتباط موثر با دیگران

برای این که بتوانید ارتباط موثر را با افراد مختلف ایجاد کنید، نیاز است تا قبل از هر چیزی تکنیک های مربوط به آن را مورد بررسی قرار دهید. امروزه افراد زیادی در این عرصه به مطالعات گسترده پرداخته اند و تکنیک های اثرگذار در این سبک از ارتباط را جستجو کرده اند. برقراری ارتباط موثر یک مهارت کلیدی است که در محیط کار و زندگی روزمره بسیار اهمیت دارد. در زیر به برخی از تکنیک‌های موثر برای برقراری ارتباط پویا و موثر اشاره می‌کنم:

 • گوش دادن فعال: فرآیند گوش دادن فعال شامل تمرکز کردن به صورت کامل بر حرف طرف مقابل، درک نکات مهم و ارتباطی که می‌خواهد برقرار کند، و نشان دادن علایق و توجه به صحبت‌های او است.
 • صحبت کردن به وضوح و مخاطب محور: هنگامی که صحبت می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که ایده‌ها و نقاط خود را به وضوح بیان کنید و به نیازها و توقعات مخاطب خود توجه داشته باشید.
 • ایجاد ارتباطات مثبت: ایجاد یک محیط دوستانه و مثبت با افراد، افزایش اعتماد و تعاملات سازنده را تسهیل می‌کند.
 • استفاده از زبان بدن: زبان بدن نیز نقش مهمی در برقراری ارتباط دارد. از اصطلاحات غیرکلامی مانند ژست‌ها، لبخندها، و تماس چشمی بهره بگیرید تا ارتباط خود را تقویت کنید.
 • قراردادن خود در مکان دیگر: برخی اوقات تغییر محیط و قرار گرفتن در مکان‌های متفاوت می‌تواند ارتباطات را بهبود بخشد و ارتباطات جدیدی را به وجود آورد.
 • مراقبت از زمان مخاطب: احترام به زمان و شرایط مخاطبان و انعطاف در برنامه‌ریزی ملاقات‌ها و ارتباطات کمک می‌کند تا روابط موثر‌تری برقرار شود.
 • دریافت بازخورد: دریافت بازخورد از مخاطبان در مورد عملکرد و ارتباطات شما، به شما کمک می‌کند تا بهبودهای لازم را اعمال کنید و ارتباطات خود را بهبود بخشید.
 • ایجاد روابط معنادار: ایجاد و نگهداری روابط معنادار و موثر با افراد، اعتماد را بالا می‌برد و ارتباطات بهتری را فراهم می‌آورد.
 • احترام به تفاوت‌ها: احترام به تفاوت‌های فردی و فرهنگی، و درک اینکه هر فرد دیدگاه و نیازهای خود را دارد، ارتباطات را تسهیل و بهبود می‌بخشد.
 • تمرین و توسعه مهارت‌های ارتباطی: با تمرین و توسعه مهارت‌های ارتباطی، می‌توانید قدرت و کارایی خود در برقراری ارتباطات را افزایش دهید.
 • انعطاف پذیری و منعطف بودن از اصلی ترین تکنیک ها در ایجاد ارتباطات موثر به شمار می رود.
 • توجه به احساسات از سوی طرفین و همچنین داشتن مهارت همدلی
 • سخنرانی و وجود قدرت اثرگذاری در شما به عنوان تکنیک برقراری ارتباط است.
 • صداقت داشته باشید و همواره احترام خود را حفظ کنید تا رابطه شما دچار مشکل نشود.

توجه داشته باشید که تمامی موارد ذکر شده از مهم ترین تکنیک های برقراری ارتباط هستند. شاید موارد ذکر شده از دید شما بسیار ساده به نظر برسند. با این وجود تصور شما کاملا غلط است و بسیاری از افراد بر این باور هستند که از تمامی تکنیک ها بهره مند می باشند. این مسئله در حالی بوده که بخش زیادی از مردم کشورمان از تکنیک های ارتباط موثر آگاهی ندارند.

چگونه ارتباط موثر و خوب برقرار کنیم؟

برای این که بتوانید ارتباط موثر و خوبی را با دیگران داشته باشید، نیاز است تا اصول خاصی را رعایت کنید. در واقع این اصول همان ویژگی های یک ارتباط اثربخش و تاثیرگذار به شمار می روند که نیازمند بررسی از سوی شما است.

 • اولین مسئله در ایجاد ارتباطات موثر قراردادن تمرکز کامل بر روی فرد مقابل است. این مسئله باعث می شود تا درک شما نسبت به آن فرد بسیار بالاتر برود و اصطلاحا بسیار بهتر متوجه صحبت های او شوید. احترام به نقطه نظر های فرد مقابل و همچنین گوش دادن به تمامی صحبت های او و اظهار نقطه نظر های مشترک در ایجاد ارتباط خوب تاثیرگذار است.
 • یکی دیگر از مسائلی که باعث ایجاد ارتباط خوب خواهد شد، این موضوع است که سوالات باز را مطرح کنید. با پرسش سوالات باز شما می توانید اطلاعات مختلفی را به همراه جزئیات از طرف مقابل دریافت کنید و در نتیجه همدلی بهتری را ایجاد کنید. سوالاتی مانند چطور؟، چگونه؟، چرا؟، از جمله سوالات باز به شمار می روند.
 • استفاده از مهارت ها و فنون ارتباط گیری نیز می تواند در ایجاد یک ارتباط موثر و خوب تاثیر بسیار زیادی را داشته باشد. توجه داشته باشید که داشتن مهارت ها و فنون مختلف می تواند در روند ارتباط گیری شما اثرگذار باشد. بنابراین اگر از آن ها بهره مند نیستید، قبل از هر چیزی به دنبال آموزش آن ها باشید.

نتیجه عدم داشتن مهارت ارتباط موثر

به طور کلی عدم وجود مهارت ارتباط موثر در هر فرد، می تواند تاثیرات منفی و بسیار بدی را زندگی او بگذارد. برای مثال اگر قصد دارید تا در یک محل پر جمعیت و شلوغ کار کنید، اولین لازمه شما برای پیشرفت ارتباط موثر خواهد بود. نبود این مهارت به مرور زمان باعث خواهد شد تا شما نتوانید به خوبی با همکاران خود ارتباط داشته باشید. نیاز است که بدانید، نداشتن ارتباطات موثر در تمامی مشاغل اثرگذار خواهد بود. تقریبا تمامی مشاغل امروزی به گونه ای هستند که شما در آن ها نیاز به ارتباطات موثر خواهید داشت. عدم برخورداری از این مهارت زمانی به شما آسیب بسیار جدی تری را خواهد زد، که شما رهبر یا مدیر یک بخش باشید. این مسئله باعث می شود تا کارکنان شما به مرور زمان نسبت به شغل خود خسته شوند. در نتیجه بازدهی و دستیابی به اهداف مشترک به عنوان مسئله اصلی کارکنان نخواهد بود.

همچنین علاوه بر موارد ذکر شده، نداشتن این ارتباط زندگی شخصی افراد را دچار مشکل می کند. در بسیاری از شرایط خانواده ها به دلیل نداشتن اطلاعات والدین نسبت به این نوع ارتباط گیری، با فرزندان خود دچار مشکل می شوند. بنابراین عدم داشتن مهارت ارتباط موثر می تواند در تمامی ابعاد زندگی موثر باشد. لازم به ذکر است که وجود این نوع ارتباط گیری در افراد، کیفیت زندگی انسان ها را بسیار بالاتر می برد. به مرور زمان نیز زندگی شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید که ارتباطات موثر از اولین و مهم ترین پله های پیشرفت در زندگی به شمار می روند که شما را وارد مراحل جدیدی خواهند کرد.

مهارت‌های لازم برای برقراری ارتباط اثربخش

همان طور که گفته شد، اصلی ترین موضوعی که باعث می شود تا شما ارتباط اثربخشی را با یکدیگر داشته باشید، داشتن مهارت های مربوط به ارتباط موثر است. شاید شما بسیاری از این مهارت ها را نشناسید اما ناخودآگاه از آن ها در طول زندگی خود استفاده کنید. استفاده از جملات و کلمات با اندیشه مثبت و تاثیر گذار، تشخیص احساسات و جداسازی آن ها از مسائل مختلف، ایجاد ارتباط با محیط های حاوی چندین فرهنگ، توجه به تنوع و تفاوت ها، داشتن قدرت تاثیرگذاری، همدلی کردن و توجه به احساسات از سوی طرفین، داشتن مهارت غیر کلامی و … از جمله مهارت های لازم به شمار می رود.

به صورت کلی برقراری ارتباط اثربخش نیازمند مجموعه‌ای از مهارت‌ها و توانایی‌ها است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • گوش دادن فعال: توانایی تمرکز کردن بر صحبت‌های مخاطب، درک نقاط مهم و ارتباطی که می‌خواهد برقرار کند، و نشان دادن علاقه و توجه به صحبت‌های او.
 • صحبت کردن به وضوح و مخاطب محور: بیان ایده‌ها و نقاط خود به صورت روشن و واضح، و درک نیازها و توقعات مخاطب خود.
 • استفاده از زبان بدن: استفاده از ژست‌ها، لبخندها، تماس چشمی، و دیگر عناصر غیرکلامی برای انتقال اطلاعات و تسهیل ارتباط.
 • مهارت‌های سوال‌پرسی موثر: قرار دادن سوال‌های موثر و جذاب برای بهترین درک ممکن از صحبت‌های مخاطب.
 • قدرت تعمیم: توانایی ارتباط برقرار کردن با افراد از زمینه‌ها و فرهنگ‌های مختلف با استفاده از تجربیات و دانش متعدد.
 • مدیریت احساسات: توانایی درک و کنترل احساسات خود و مخاطبان، و ارتباط برقرار کردن با احساسات مثبت و موثر.
 • استفاده از زبان مناسب: استفاده از زبان مناسب و موجود در فرهنگ مخاطب برای ارتباط مؤثر.
 • بازخورد و تعامل مستمر: به دست آوردن بازخورد مداوم از مخاطبان و بهبود عملکرد خود بر اساس آن.
 • ایجاد ارتباطات مثبت: ایجاد محیطی مثبت و دوستانه برای ارتباط و تعاملات موثر.
 • مهارت‌های چندفردی: توانایی کار در تیم و مدیریت ارتباطات چندطرفه با افراد مختلف.

توجه داشته باشید که موارد ذکر شده تنها بخشی از مهارت های لازم برای ارتباط موثر و اثربخش به شمار می رود. بدین منظور باید بدانید، هر نوع رفتاری که باعث شود تا ارتباط لازم میان شما و یک فرد دیگر به بهترین شکل به وجود بیاید، از مهارت های ارتباط گیری موثر به شمار می رود. در واقع آشنایی با هر یک از این مهارت ها و شناسایی کامل آن ها در بهبود زندگی شخصی این دسته از افراد موثر خواهد بود. بنابراین پیشنهاد می کنیم تا با دقت کامل به این مسئله به ارتباط گیری با افراد گوناگون بپردازید.

ارتباط موثر در تمام ابعاد زندگی

بسیاری از افراد معتقد هستند که ارتباط موثر تنها در برخی از زمینه ها و شرایط زندگی به کمک انسان ها خواهد آمد. نیاز است که بدانید، این عقیده کاملا اشتباه بوده و در بسیاری از شرایط موجب خواهد شد تا انسان در یک درجه کیفیتی تا پایان عمر زندگی کند. این موضوع ناشی از عدم ارتباطات موثر خواهد بود که به مرور زمان باعث می شود تا شما نیز دچار مشکلات مختلفی شوید. در همین راستا پیشنهاد می کنیم تا از اثربخشی این نوع ارتباط گیری در ابعاد مختلف زندگی اطلاعاتی را داشته باشید. نیاز است که بدانید، ابعاد مختلف زندگی شامل زندگی کاری، زندگی شخصی، زندگی دوستانه و … می شود. در هر یک از سبک های زندگی ذکر شده، افراد ملزم به رعایت شرایط و قواعدی هستند. در واقع رعایت هر یک از این شروط موجب بهبود زندگی افراد می شود. بنابراین تکیه گاه اصلی این روابط که ابعاد مختلف زندگی را شامل می شوند، رعایت قواعد مختلف است.

علاوه بر رعایت قواعد و اصول گوناگون از سوی شما، نیاز است تا برای داشتن یک ارتباط خوب در تمامی ابعاد زندگی، از روش های مختلف ارتباط موثر استفاده کنید. این نوع ارتباط گیری علاوه بر این که موجب می شود تا شما در زندگی خود با افراد جدیدتری آشنا شوید، باعث خواهد شد تا احتمال موفقیت شما افزایش یابد. در واقع ارتباطات موثر در پیشرفت زندگی شما اثر می گذارد. این موضوع باعث می شود تا شما بتوانید به خوبی پیشرفت کنید و در طول زندگی خود از سختی های مختلف عبور کنید. توجه داشته باشید که منظور از پیشرفت تنها رسیدن به پول نیست. در بسیاری از شرایط ارتباط گیری با افراد موثر موجب می شود تا ارزش زندگی شما بسیار بالاتر برود. بدین منظور در تلاش باشید تا افراد مفید را در کنار خود قرار دهید.

سخن پایانی در خصوص ارتباط موثر با دیگران

همان طور که متوجه شدید، ارتباط موثر بخش مهم و بزرگی از زندگی تمام انسان ها را تشکیل می دهد. با این وجود بسیاری از افراد همچنان به این نوع از ارتباط گیری ها عقیده ای ندارند و علاقه مند هستند تا با روش های خودساخته با دیگران ارتباط بگیرند. اگرچه شاید در بسیاری از روش های خودساخته از سوی افراد مختلف، مهارت های ارتباط گیری موثر نیز وجود دارد، اما نتیجه و بازدهی مطلوب ممکن است شکل نگیرد. بدین ترتیب پیشنهاد ما این است تا حتما قبل از هر چیزی با هر یک از این مهارت ها آشنا شوید و جزئیات مربوط به آن ها را بررسی کنید.

در سال های گذشته بسیاری از مشاغل از جمله کسب و کار ها و سازمان های گوناگون، نیاز ویژه ای را به ارتباط موثر پیدا کرده اند. وجود این نوع ارتباط گیری می تواند در فروش بیشتر، دستیابی به اهداف شخصی و مشترک و … تاثیر داشته باشد. با این وجود پیشنهاد می کنیم تا شما نیز با مبانی مختلف در این راستا آشنا شوید. این موضوع به مرور زمان موجب موفقیت شما در عرصه های مختلف خواهد شد.

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟