15 راه ساده برای ایجاد عادات خوب و ماندگار

ایجاد عادت های خوب برای موفقیت در زندگی تاثیرات مثبت فراوانی را به همراه دارد. زندگی انسان از مجموعه عادت ها و عملکردهای او شکل گرفته است. بنابراین هر روز که بیدار می شوید تا لحظه ای که بخوابید، این عادت های شما هستند که نوع عملکردتان در زندگی را مشخص می کنند. همه ما در کنار عادت های خوب زندگی، یک سری عادت های بدی داریم. یا شاید ممکن باشد که از عملکردمان آنچنان که باید، رضایت نداشته باشیم. این بخش را ترتیب دادیم تا به شما کمک کنیم، عادت های خوب و ماندگاری در زندگی تان ایجاد کنید. مطمئنا ایجاد این عادت ها کار دشواری نیست و حالا که تصمیم به مطالعه این بخش گرفتید، از عهده آن بر می آیید. با ما تا پایان این بخش همراه باشید.

منظور از عادت در زندگی چیست؟

قبل از اینکه راهکارهای ساده برای ایجاد عادت های خوب برای موفقیت را به شما ارائه دهیم، بهتر است تا مختصرا ببینیم که اصلا منظور از عادت در زندگی انسان چیست؟ طبق آمار، مشخص شده که انسان ها تقریبا 45% از کارهای روزمره شان را بر اساس عادت انجام می دهد. عادت ها همان کارهایی هستند که ما آنها را تکرار می کنیم. این عادت ها نقش مهمی در هدایت فکر، ذهن و عملکرد ما انسان ها در زندگی دارند. بنابراین کسانی که روی عادت های مثبت زندگی تمرکز می کنند، رشد و پیشرفت قابل توجهی شامل حالشان می شود. در مقابل افرادی که عادت های غلط و بدی را در زندگی خود پیاده سازی می کنند، از مسیر اصلی زندگی شان دور می شوند و با تاثیرات منفی آن به زندگی شان ادامه می دهند.

عادت های خوب برای موفقیت در زندگی مسیری روشن و رضایت بخش را به شما نشان می دهند. بنابراین کسانی که برای ایجاد عادات خوب در زندگی تلاش می کنند، به بالاترین رضایت درونی از خود می رسند. در حقیقت عادت ها یک موضوع مهم و غیر قابل انکار در علم روانشناسی هستند که می توانند باعث پیشرفت یا مانع پیشرفت ما در زندگی شوند. در ادامه 15 راهکار ساده برای ایجاد عادت های خوب برای موفقیت در زندگی را با هم بررسی می نماییم.

 1. برای شروع، سراغ چیزهای کوچک بروید!

برای دستیابی به موفقیت های بزرگ، از چیزهای کوچک شروع کنید. قدرت و تاثیر کارهای مثبت و کوچکی که در زندگی انجام می دهید را دست کم نگیرید. این اولین، مهمترین و اصلی ترین راز ایجاد عادت های خوب برای موفقیت در زندگی است. به طور مثال اگر قصد دارید مطالعه را شروع کنید، روزانه یک یا دو صفحه کتاب بخوانید. خواندن دو صفحه کتاب در روز وقت زیادی از شما نمی گیرد؛ اما استمرار در این کار و تبدیل آن به یک عادت، باعث می شود تا شما طی بازه زمانی یکسال، کتاب های زیادی را مطالعه کرده و به پایان برسانید.

 1. به کیفیت خواب و استراحتتان اهمیت دهید

شاید گمان کنید یکی از عادت های خوب برای موفقیت در زندگی این است که صبح زود بیدار شوید و فعالیت های روزانه تان را شروع کنید. ممکن است در لیست عادت های خوب در زندگی بارها و بارها با این موضوع برخورد کرده باشید. البته باید بگوییم صبح زود بیدار شدن بسیار خوب است و به افزایش نشاط و سرحال بودن شما کمک می کند. در مقابل باید این را در نظر بگیرید که هدف اصلی، تنظیم برنامه خواب و استراحتتان است.

همچنین خواب کافی و کیفیت خواب در اینجا اهمیت فراوانی دارد. ممکن است بنا به دلایلی (شغل، محل زندگی، وظایف و مسئولیت ها و…) شما مجبور باشید که تا دیر وقت بیدار بمانید. در نتیجه بیدار شدن از خواب در صبح زود، به کیفیت خواب و استراحت شما لطمه می زند. بهتر است تا به جای تمرکز بر بیدار شدن در صبح زود، روی زمان کافی و مناسب برای خواب و استراحت (با توجه به موقعیت و شرایط زندگی) متمرکز شوید.

 1. ساعت خوابیدن و ساعت بیداری تان را مشخص کنید

یکی از راهکارهای ایجاد عادت های خوب برای موفقیت در زندگی این است که ساعت خواب و بیداری تان را تنظیم کنید. بهتر است تا با توجه به شرایط زندگی و شغلی تان، مشخص کنید که در چه ساعتی باید بخوابید و در چه ساعتی بیدار شوید. این کار به ظاهر ساده، تاثیر عمیقی بر کیفیت فعالیت های روزانه، کیفیت خواب شبانه و به طور کلی موفقیت و بالا رفتن کیفیت زندگی می گذارد. فراموش نکنید که اگر جسم و روح شما خسته باشد روی عملکردتان تاثیر منفی می گذارد.

 1. مثبت اندیشی را در خود تقویت کنید

به لیست عادت های خوب در زندگی، مثبت اندیشی را اضافه کنید. یکی از راه های مناسب برای موفقیت در زندگی، تقویت مثبت اندیشی است. غلبه کردن بر احساسات منفی و تقویت خوش بینی در زندگی باعث می شود تا شما در ضمیر ناخود آگاه خود منتظر رویدادهای خوب و مثبت باشید. مثبت اندیشی یک مهارت است و تقویت آن باعث ثروتمندتر شدن ذهن و فکر شما می شود.

 1. اهداف کوتاه مدت و بلند مدتتان را بنویسید

حتما شنیده اید که می گویند “به هر چه که فکر کنی به آن می رسی!” این جمله حقیقت است. برای رسیدن به اهداف خود باید آنها را روی یک برگه یادداشت کنید و در معرض دیدتان قرار دهید. اهداف معقول تان را به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کنید و روی یک برگه بنویسید. در صورتی که موضوع جدید در ذهنتان جرقه زد، آن را نیز به لیست اهدافتان اضافه کنید. این یکی از عادت های خوب برای موفقیت در زندگی است که به حفظ انگیزه و اراده شما کمک زیادی می کند. همچنین باعث تقویت در تمرکز بر روی اهداف می شود. البته در نظر داشته باشید اهدافی که معقول به نظر نمی رسند، شما را از مسیر موفقیت خارج می کنند. به طور مثال فردی که درآمد متوسطی دارد، نباید خرید ماشین های گران قیمت و لوکس را هدف خود قرار دهد؛ زیرا دور ماندن از این هدف باعث بی انگیزگی و دور شدن از مسیر درست می شود.

 1. شکرگزاری و قدرشناسی را در خود تقویت کنید

شکر گزاری و قدرشناسی جزو مهمترین عادت های خوب و ماندگار در زندگی هستند. بسیار از انسان ها زمان زیادی از زندگی شان را برای مشکلاتشان صرف می کنند. این ها جزو آن دسته از کسانی هستند که قدر داشته هایشان را نمی دانند و با پرورش افکار منفی، لذت زندگی را از خود دور می کنند. شکر گزاری و قدرشناسی همیشه با نتایج مثبت فراوانی در زندگی همراه است.

 1. روی لایف استایل سالم متمرکز شوید

عادت های خوب برای موفقیت در زندگی شامل یک لایف استایل سالم نیز می شود. لایف استایل سالم یعنی تغذیه خوب، ورزش کردن، خواب کافی و دور کردن استرس و اضطراب. مجموعه ای از این اقدامات به شما کمک می کنند تا هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی در شرایط مطلوبی زندگی کنید. طبیعتا زمانی که به سلامت روح و جسمتان اهمیت دهید با نتایجی همچون تمرکز بیشتر در کارها، عملکرد بهتر، بانشاط بودن و موفق بودن انجام اموراتتان روبرو می شوید.

 1. لیست عادت های خوب در زندگی تهیه کنید

تهیه یک لیست از راهکارهای ساده برای ایجاد عادت های خوب و ماندگار به شما کمک می کند تا از پیروزی هایتان لذت ببرید. حتما عادت های خوبی را که در زندگی تان پیاده سازی کردید و به آنها عمل می کنید، روی کاغذ بنویسید. این کار باعث می شود تا برای استمرار در داشتن عادت های خوب و ماندگار انگیزه بیشتری داشته باشید. از طرفی این کار به شما کمک می کند تا اشتباهاتتان را به حداقل برسانید و از آنها درس بگیرید. در حقیقت زمانی که در مسیر عادت های خوب برای موفقیت قرار بگیرید، به طور اتوماتیک عادت های بدتان را حذف می کنید. برای درک بهتر این موضوع بهتر است تا مثالی را برایتان ذکر کنیم.

فرض کنید وارد یک خانه شدید که از تمیزی برق می زند. طبیعتا شما نیز از این تمیزی لذت می برید و نمی خواهید آن را کثیف یا نامرتب کنید. بنابراین به محض اینکه لباس هایتان را تعویض می کنید، در سر جایش می گذارید. حال تصور کنید وارد خانه ای شده اید که بسیار شلوغ و نامرتب است. شما خسته هستید و انرژی کافی ندارید. در چنین شرایطی احتمال اینکه شما نیز وسایلتان را سر جای خودش قرار ندهید بسیار زیاد است. زیرا در چنین شرایط شلوغی، تمیزی، نظم و مرتب بودن شما به چشم نمی آید. این مصداق بارز زمانی است که شما لیست عادت های خوب در زندگی را تهیه می کنید و می خواهید مطابق آن لیست همه چیز خوب پیش برود.

 1. قبل از شروع روز جدید، برنامه آن روز را مشخص کنید

یکی از عادت های خوب برای موفقیت در زندگی این است که قبل از شروع روز جدید، برنامه ریزی داشته باشید. قبل از اینکه به رختخواب بروید، مشخص کنید که فردا قرار است به انجام چه کارهایی بپردازید. این کارها را روی یک برگه یادداشت کنید. تمام سعی و تلاشتان را کنید که برخلاف چالش هایی که در طول روز برایتان به وجود می آید، به برنامه تان عمل کنید. این یکی از راهکارهای ساده برای ایجاد عادت های خوب و ماندگار است که شما می توانید به سادگی نقاط ضعف و قوتتان را شناسایی کنید. البته این را در نظر داشته باشید که یک برنامه شلوغ و پرچالش شما را به موفقیت در زندگی نمی رساند. بنابراین به گونه ای برنامه ریزی کنید که بتوانید از عهده آن بر بیایید.

 1. عملکردتان را بسنجید

برای بنیان گذاری عادت های خوب برای موفقیت لازم است تا عملکردتان را بسنجید. در پایان هر روز یا هر هفته، نگاهی به لیستتان بیندازید و ببینید که تا چه اندازه موفق عمل کرده اید. در صورتی که نتوانستید برنامه تان را همان طور که هست اجرا کنید، دلیلش را بیابید. همچنین اگر برنامه تان را به خوبی اجرا کردید، سعی کنید برنامه های جدیدتری را به لیستتان اضافه کنید. در صورتی که در سنجش عملکردتان استمرار داشته باشید، با نتایج فوق العاده ای روبرو خواهید شد که شاید دور از انتظارتان باشد.

 1. مدیریت مالی را بیاموزید

یکی از راه های عادت های خوب برای موفقیت، این است که مدیریت مالی را بیاموزید. شاید در بسیاری از مطالب انگیزشی به شما بگویند پس انداز کنید و سرمایه گذاری داشته باشید؛ اما حقیقت این است که برای پس انداز کردن و سرمایه گذاری موفق، باید دانش مالی داشته باشید. سعی کنید از منابع معتبر آموزش های لازم در خصوص مدیریت مالی را بیاموزید و آن را در زندگی تان اجرا کنید. سرمایه گذاری هوشمندانه و پس انداز کردن، به شما در مسیر موفقیت کمک بزرگی می کند.

 1. از مسیر یادگیری خارج نشوید

یکی از رازهای مهم داشتن عادت های خوب برای موفقیت این است که از مسیر یادگیری خارج نشوید. همیشه خودتان را در مسیر تعلیم قرار دهید. حتی اگر دانش و سواد بالایی دارید، سعی کنید مهارت یا دانش جدیدی را به گنجینه دانش خود اضافه کنید. حتی می توانید دانش و آموخته هایتان را به روز کنید و مطابق با علم روز پیش بروید. فراموش نکنید که همیشه موفقیت از آنِ افرادیست که در جستجوی آن هستند؛ نه در رویای آن! بنابراین برای رسیدن به موفقیت در هر زمینه ای لازم است تا سطح علم، دانش، مهارت و دانسته هایتان را بالا ببرید.

نکته ای که باید در خصوص عادت های خوب برای موفقیت در نظر داشته باشید این است که یادگیری همیشه شما را در مسیر نگه می دارد. به خاطر داشته باشید در مسیری که شما قرار گرفته اید، هزاران یا شاید میلیون ها انسان دیگر نیز قرار گرفته اند. رقیبان شما همیشه در حال سبقت گرفتن از یکدیگر هستند. بنابراین باید برای رقابت با این افراد، سطح دانش و سوادتان در هر زمینه ای را بالا ببرید. دانش و سواد صرفا به علم خاصی خلاصه نمی شود. تقویت روابط عمومی و روابط اجتماعی، تقویت فن بیان، یادگیری کار کردن با وسایل نوظهور در تکنولوژی و… همگی از جمله مواردی هستند که تسلط به آنها در مسیر موفقیت به هر کسی کمک می کند.

 1. لذت بردن از زندگی را فراموش نکنید

بهترین عادت های خوب برای موفقیت همیشه شامل برنامه ریزی یا یک فعالیت خاص نیستند. لذت بردن از زندگی، لذت بردن از اتفاقات خوب و لحظه های ناب مهارتی است که اگر آن را در خود تقویت کنید، به موفقیت های متعددی دست پیدا می کنید. بهتر است زمان های کوچکی را به خودتان و به لذت بردن از زندگی تان اختصاص دهید. به عنوان مثال زمانی را به تفریحات مورد علاقه تان اختصاص دهید. در این زمان سعی کنید تمامی افکار منفی را از خود دور کنید و تا می توانید از لحظاتی که پیش رو دارید لذت ببرید. این کار باعث افزایش تمرکز و انگیزه شما برای انجام کارهای مختلف می شود. در نتیجه موفقیت را به دنبال دارد. فراموش نکنید اگر همیشه روحتان را زنده و باطراوت نگه دارید و سطح انرژی و شور و شوقتان را بالا ببرید، برای انجام سایر امورات عملکرد بهتری خواهید داشت.

 1. متوقف نشوید

یکی از راهکارهای ساده برای ایجاد عادت های خوب و ماندگار در زندگی این است که هرگز متوقف نشوید. استمرار داشتن در اجرای عادت های خوب و مثبت، رمز موفقیت است. توقف و رکود در هر مسیری عامل اصلی خارج شدن از مسیر اصلی و یا حتی شکست است. حتی اگر چالش هایی برایتان به وجود بیاید که نتوانید با استمرار به مسیرتان ادامه دهید، نباید متوقف شوید. آهسته اما پیوسته در مسیر موفقیت گام بردارید اما هرگز اجازه توقف به خودتان را ندهید.

برای متوقف نشدن لازم است تا انگیزه و اراده تان را همواره حفظ کنید. چه راهکاری برای آن پیشنهاد می دهید؟ بهترین راه برای ایجاد عادت های خوب و ماندگار و همچنین متوقف نشدن این است که همیشه بهترین نتیجه را در ذهن خود تصویر سازی کنید. در تمام طول مسیر به نتیجه نهایی فکر کنید و اجازه ندهید چالش های پیش رویتان، شما را متوقف کند.

 1. از تجربیات دیگران استفاده کنید

ساده ترین و بی هزینه ترین راهی که می توانید عادت های خوب برای موفقیت را در شما بنیان گذاری کند، الگو گرفتن و استفاده کردن از تجربیات دیگران است. حتما سراغ کسانی بروید که در مسیر موفقیت بوده اند و تلاش های فردی شان را به بار نشانده اند. این افراد بهترین گزینه برای شما هستند. استفاده کردن از تجربیات دیگران به شما کمک می  کند تا گام هایتان را استوارتر بردارید. همیشه در نظر داشته باشید تجربیات، حاصل آزمون و خطاها، شکست ها و موفقیت ها و تلخی ها و شیرینی ها است. کسانی که تجربیاتشان را با شما به اشتراک می گذارند، بهترین راهنمای مسیرتان هستند.

سخن پایانی

داشتن عادت های خوب برای موفقیت در کار و زندگی، حاصل تلاش و خود سازی است. برای دستیابی به این عادت ها و قرار گرفتن در مسیر موفقیت، 15 راهکار ساده و موثر را عنوان کردیم. به یاد داشته باشید استمرار و تمرکز بر روی این عادت ها، رمز ماندگاری و تاثیرگذاری آنهاست. برای داشتن عادت های خوب و ماندگار در زندگی لازم است تا آنها را کم کم و به مرور زمان در زندگی تان پیاده سازی کنید. ایجاد یک عادت جدید به زمان و استمرار نیاز دارد. بنابراین لازم است تا با استفاده از راهکارهایی که عنوان کردیم و همچنین استمرار و تلاش خودتان، موفقیت را در زندگی تان بسازید. خیلی چیزها خریدنی نیستند؛ مثل دستیابی به عادت های خوب برای موفقیت. این شما هستید که آنها را می سازید و برای رسیدن به عادت های خوب تلاش می کنید.

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟