7 گام برای ایجاد یک ذهنیت رشد ضد گلوله!

7 گام برای ایجاد یک ذهنیت رشد ضد گلوله!

ایجاد ذهنیت یا Mindset مناسب برای موفقیت در هر کاری واقعاً حیاتی است. حقیقت این است متخصص یا عالی شدن در یک کار و مهارت خاص، گاهی اوقات می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. در چنین شرایطی کار بر روی ذهنیت و طرز فکرتان به شما این امکان را می‌دهد که از شکست‌ها عبور کرده و از سخت‌ترین چالش‌ها یا رویدادهای آسیب‌زا قوی‌تر بیرون بیایید.

ذهنیت چیست؟

ذهنیت شما مجموعه ای از دانش شما از جمله باورها و افکارتان در مورد جهان و خود شما در این جهان است. ذهنیت شما در واقع  فیلتر شما برای اطلاعاتی است که به ذهن خود وارد می کنید و یا حتی از آن خارج می کنید. بنابراین ذهنیت و طرز فکر شما نحوه دریافت و واکنش شما به اطلاعات را تعیین می کند. داشتن ذهنیت مناسب برای هر آنچه  به دنبالش هستید، اغلب بزرگترین عامل دستیابی به آن چیز است.

ایجاد طرز فکر یا ذهنیت صحیح، در واقع راهی برای یادگیری چیزهای جدید و حذف اطلاعات نادرست قبلی است. پس از این مرحله باورهایی را در خود پرورش می دهید که برای جایی که می خواهید بروید یا فردی که می خواهید باشید بسیار مفیدتر هستند. این سیستم اعتقادی جدید در واقع  همان ذهنیت جدید  شماست. باید دقت کنید که شما می خواهید از این ذهنیت یا طرز فکر خود برای ایجاد یک تغییر مثبت استفاده کنید. به همین دلیل نیازی نیست که ذهنیت جدید شما لزوما منعکس کننده واقعیت فعلی شما باشد، اما قطعا نیاز است که این ذهنیتی که به آن اعتقاد دارید امکان پذیر باشد.

اگر باور داشته باشید که “من یک کارآفرین موفق هستم”، به این ترتیب عمل خواهید کرد. اگر هم معتقد باشید که “من می‌خواهم کارآفرین موفقی باشم”، به دنبال تحقق آن خواهید بود، به این معنی که شما کارآفرین موفقی نیستید اما می خواهید که باشید و در این راستا تمام تلاش خود را می کنید، به همین دلیل است که گفته شد ذهنیت شما باید واقعی باشد وقتی کارآفرین موفقی نیستید نباید به خود تلقین کنید که هستید زیرا در آن صورت دیگری تلاشی برای بهتر بودن و واقعا موفق بودن نمی کنید.

به عبارت دیگر طرز فکر واقع بینانه شما نحوه رفتار شما را تغییر میدهد و به شما اجازه می دهد رشد کنید یا درجا بزنید یا پس رفت کنید.

چگونه ذهنیت خود را تغییر دهیم؟

لیست زیر می تواند به شما کمک کند تا ذهنیت صحیحی را برای خود ایجاد کنید:

1. بهترین و صحیح ترین اطلاعات را دریافت کنید

سعی کنید با کیفیت تریتن اطلاعات را در زمینه موردنظر خود پیدا کنید و بر یادگیری این اطلاعات تمرکز کنید. در هر زمینه ای اطلاعات زیادی به ویژه در اینترنت در دسترس است. اما شما باید از بین این اطلاعات موثرترین و صحیح ترین آنها را به عنوان خوراک به ذهن خود وارد کنید. وقتی بهترین اطلاعات موجود را انتخاب می‌کنید، می‌توانید از بقیه اطلاعاتی که ممکن است مفید نباشند اجتناب کنید. همچنین سعی کنید  کتاب ها و مقالات با کیفیت و از منابع معتبر را مطالعه کنید هر چیز دیگری اتلاف وقت است.

دقت داشته باشید که منابع اطراف شما از جمله اینترنت پر از اطلاعات اضافی است که تنها بخش کوچکی از این اطلاعات واقعا شما را به جلو هدایت می کند پس شما باید مهارت شناسایی این نوع اطلاعات را در خود توسعه دهید. ما در اینجا در مورد طرز فکر و ذهنیت صحیح صحبت می کنیم که بخشی از آن این است که شما یاد بگیرید تا خود را در درگیر اطلاعات سطح متوسط نکنید چون می خواهید با بهترین جریان ها در دنیای بیرون هماهنگ شوید نه با سطحی ترین آنها.

2. بهترین افراد را به عنوان الگو انتخاب کنید

مشابه مورد 1 به دنبال بهترین افراد در زمینه کاری خود باشید و سعی کنید آنچه را که زمانی آنها به درستی انجام داده اند الگو برداری کنید. نوع تفکر آنها را بشناسید، دنبالشان کنید و آنچه را که فکر می کنید برای شما مناسب است از بین این افکار جدا کنید. به این ترتیب می توانید ذهنیت و طرز فکر آنها را برای خود بپرورانید و با شرایط خود شخصی سازی کنید تا کاملاً برای شما مناسب باشد. این موضوع به هیچ عنوان به معنای کپی کردن نیست بلکه به این معناست که با دریافت ورودی با کیفیت، آنچه را که برای شما کاربردی و مفید است را بیرون بکشید و از آن استفاده کنید.

شما هیچ وقت نمی توانید به طور کامل مغز این افراد را باز کنید و ذهن آنها را لحظه به لحظه زندگیشان بخوانید اما می توانید اطلاعات زیادی در مورد نحوه تفکر آنها، توصیه های آنها و کارهایی که انجام داده اند به دست آورید. به عنوان مثال اگر شما یک حرفه ای هستید، در اینجا افرادی هستند که می توان از طرز فکر آنها در مسیر موفقیت الگوبرداری کنید: گرانت کاردون، لس براون، فلوید می ودر، یوسین بولت. خواندن بیوگرافی افرادی که به شما الهام می بخشند، راه خوبی برای شروع است.

3. باورهای فعلی خود را بررسی کنید

ذهنیت خود را با نگاه کردن به سیستم اعتقادی فعلی خود بررسی کنید. آیا این باورها از شما حمایت می کنند؟ یا باعث محدود کردن شما می شوند؟ شما باید آن بلوک های احتمالی محدود کننده را شناسایی کرده و آنها را بچرخانید. زیرا باور داشته باشید یا نه، آنها بر روی ضمیر ناخودآگاه شما تاثیر می گذارند.

برای کشف باورهایتان از خود سؤالات درستی در مورد اینکه به کجا می خواهید بروید و چه چیزی در حال حاضر مانع شما می شود بپرسید. در این صورت نکته کلیدی این است که با اعلام جملات حمایتی آن باورها را تغییر دهید.

4. ذهنیت خود را با چشم انداز و اهداف شکل دهید

یک رویکرد موثر برای ایجاد ذهنیت موثر جدید، در خود این است که به وضوح ببینید به کجا می خواهید بروید. دیدن یک چشم انداز، تصاویری که نتیجه نهایی شما را به وضوح در چشم ذهن شما توصیف می کند، منجر به کشش قوی به سمت این نتیجه نهایی خواهد شد. سپس ادامه دهید و چشم انداز خود را به اهداف تقسیم کنید. به این ترتیب ذهنیت شما طوری شکل می گیرد که با چشم انداز و اهداف شما مطابقت داشته باشد. همیشه سعی کنید دلایل واقعی نتایجی را که در آینده می گیرید عمیق‌تر جستجو کنید.

5. صدای خود را پیدا کنید

یکی از زیباترین چیزها این است که راه خود را پیدا کنید، چیزی که می توانید آن را پیدا کردن صدای خود بنامید. برای کمک به پیدا کردن این موضوع، به این 4 سوال پاسخ دهید .

  1. در چه کاری خوب هستید؟ این ذهن شماست.
  2. عاشق انجام چه کاری هستید؟ این قلب شماست.
  3. چه نیازی را می توانید برطرف کنید؟ این بدن است.
  4. و در نهایت، زندگی از شما چه می خواهد؟ چه چیزی به زندگی شما معنا و هدف می دهد؟ احساس می کنید باید چه کار کنید؟ به طور خلاصه، وجدان و ضمیرتان شما را به چه کاری هدایت می کند؟ این روح شماست.

صدای شما چیزی است که 100% صادقانه بیان می کنید، این موضوع چیزی منحصر به فرد است که می توانید به جهان اضافه کنید، زیرا شما همانی هستید که هستید. پاسخ این سوالات به شما کمک می کند یکپارچگی ایجاد کنید.

6. از ذهنیت خود محافظت کنید

یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که از ذهنیت خود در برابر مخالفان و افرادی که می خواهند شما را به پایین بکشانند محافظت کنید. همچنین باید از آن در برابر اطلاعات نادرست و در برابر بار اضافی اطلاعات محافظت کنید. حفظ اعتماد به نفس موضوع بزرگی است. پس لطفا در مسیر درست بمانید و به دنبال بهبود خود و کمک به دیگران در این مسیر باشید.

7. همواره ذهنیت یادگیرنده داشته باشید

اینکه در حال مبارزه هستید، به این معنی نیست که یاد نمی گیرید. هر شکستی چیزی برای یاد دادن به شما دارد و هر چیزی که یاد می گیرید به رشد شما کمک می کند. اگر تمایلی به یادگیری ندارید، هیچکس نمی تواند به شما کمک کند. اگر مصمم به یادگیری هستید، هیچکس نمی تواند مانع شما شود.

هر موفقیت بزرگی مستلزم نوعی مبارزه است و اتفاقات خوب واقعاً نصیب کسانی می شود که سخت تلاش می کنند و برای دنبال کردن اهداف و رویاهایی که به آنها اعتقاد دارند مصمم هستند. برای تغییر اساسی زندگی خود، باید خودتان را تغییر دهید. از همین امروز شروع به ساختن طرز فکر جدید خود کنید – به افکاری فکر کنید که به شما کمک می کنند تا همین الان به سمت اهداف خود حرکت کنید.

نتیجه گیری

ایجاد یک ذهنیت ضد گلوله برای رشد در عصر کنونی ضروری است. رویدادهای زیادی ممکن است رخ دهند که خارج از کنترل ما هستند، اما تنها چیزی که می توانیم کنترل کنیم، ذهن و نحوه واکنش ما به چالش های زندگی در مسیر رسیدن به موفقیت است.

 

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟