چگونه دستاوردهای خود را جشن می گیرید و به خود پاداش می دهید؟

چگونه دستاوردهای خود را جشن می گیرید و به خود پاداش می دهید؟

خود مدیریتی توانایی برنامه ریزی، سازماندهی و نظارت بر اهداف کاری و شخصی خود است. این موضوع شامل تعیین اهداف واقعی و قابل دستیابی، مدیریت زمان و منابع و ارزیابی پیشرفت و عملکرد شماست. دفتر یا ژورنال خودمدیریتی ابزاری است که می‌تواند به شما کمک کند مهارت‌های خود مدیریتی خود را ردیابی و بررسی کنید، همچنین دستاوردهای خود را جشن بگیرید و به خودتان برای تلاش‌هایتان پاداش دهید. در این مقاله، نکاتی را در مورد نحوه استفاده از ژورنال خود مدیریتی برای افزایش اعتماد به نفس و انگیزه به اشتراک می گذاریم.

1.چرا جشن بگیرید و به خودتان پاداش دهید؟

جشن گرفتن و پاداش دادن به خودتان نه تنها راهی برای قدردانی از تلاش و دستاوردهایتان است، بلکه راهی برای تقویت رفتار و طرز فکر مثبت شماست. وقتی جشن می گیرید و به خود پاداش می دهید، این پیام را به مغز خود می فرستید که توانا، شایسته و سزاوار موفقیت هستید. این موضوع می تواند عزت نفس، خودکارآمدی و شفقت شما را افزایش دهد و همچنین استرس و اضطراب شما را کاهش دهد. علاوه بر این، جشن گرفتن و پاداش دادن به خود می‌تواند انگیزه شما را برای ادامه دادن به اهداف و غلبه بر چالش‌ها فراهم کند، زیرا اعمال خود را با نتایج و احساسات مثبت مرتبط می‌کنید.

جشن گرفتن دستاوردها و پاداش دادن به خود برای حفظ ذهنیت مثبت و دستیابی به اهداف بسیار مهم است. آسان است که در شلوغی زندگی روزمره گیر بیفتید و فراموش کنید که یک قدم به عقب بردارید و زحمات خود را تصدیق کنید. وقتی به خودتان پاداش می دهید، رفتارها و عادات مثبتی را که روی آنها کار کرده اید، تقویت می کنید. و این پیام را به خودتان می‌فرستید که توانایی دستیابی به چیزهای بزرگ را دارید و سخت کوشی شما نتیجه می‌دهد. لازم نیست یک حرکت بزرگ یا گران قیمت باشد. این پاداش می تواند چیزی به سادگی حمام آب گرم یا ماساژ، لذت بردن از غذای مورد علاقه خود یا گذراندن وقت با عزیزان باشد. هر چه هست، مطمئن شوید که چیزی است که شما را شاد می کند و احساس خوبی به شما می دهد.

2.چگونه در ژورنال خود مدیریتی خود جشن بگیرید و به خود پاداش دهید؟

یکی از ساده‌ترین و مؤثرترین راه‌ها برای تجلیل و پاداش دادن به خود در ژورنال خود مدیریتی این است که دستاوردهای خود و احساسی که در شما ایجاد می‌کند را یادداشت کنید. شما می توانید این کار را روزانه، هفتگی، ماهانه یا هر زمان که به نقطه عطفی رسیدید یا کاری را انجام دادید، انجام دهید. همچنین می‌توانید از رنگ‌ها، برچسب‌ها یا نمادهای مختلف برای برجسته کردن دستاوردهای خود استفاده کنید. نوشتن دستاوردهایتان می تواند به شما کمک کند نقاط قوت خود را بشناسید، از تلاش هایتان قدردانی کنید و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

راه دیگر برای جشن گرفتن و پاداش دادن به خود در ژورنال خود مدیریتی ایجاد یک سیستم پاداش است که متناسب با ترجیحات و نیازهای شما باشد. می‌توانید سطوح مختلفی از پاداش‌ها را برای انواع مختلف دستاوردها، مانند پاداش‌های کوچک، متوسط یا بزرگ تنظیم کنید. به عنوان مثال، بسته به سختی و اهمیت هدفتان، می توانید با یک فنجان قهوه، یک شب سینما یا یک تعطیلات آخر هفته به خود پاداش دهید. همچنین می‌توانید از ژورنال خود مدیریتی خود برای برنامه‌ریزی و پیگیری پاداش‌های خود و همچنین یادآوری آنچه در حال تلاش برای آن هستید استفاده کنید.

3.چگونه از دام ها و چالش ها جلوگیری کنیم؟

در حالی که جشن گرفتن و پاداش دادن به خود در ژورنال خود مدیریتی می تواند مفید باشد، اما برخی از مشکلات و چالش ها نیز وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. مقایسه خود با دیگران می تواند به پیشرفت و اهداف شما آسیب برساند. در عوض، روی نقاط قوت و پیشرفت های خود تمرکز کنید. به علاوه، اگر به هدفی نرسیدید یا آنطور که انتظار داشتید عمل نکردید، خیلی به خودتان سخت نگیرید. از آن به عنوان فرصتی برای یادگیری و رشد، بدون تنبیه یا انتقاد از خود استفاده کنید. در نهایت، مطمئن شوید که هر گونه پاداش یا جشنی متناسب با دستاوردهای شما باشد و از سلامتی شما حمایت کند، زیرا زیاده روی در آنها می تواند منجر به عواقب منفی شود.

4.چگونه آن را به عادت تبدیل کنیم؟

جشن گرفتن و پاداش دادن به خود در ژورنال خودمدیریتی می تواند به یک عادت تبدیل شود اگر آن را عمدا و به طور مداوم تمرین کنید. برای تبدیل آن به یک عادت، زمان و مکان خاصی را برای نوشتن در دفتر خود اختصاص دهید، ترجیحاً در پایان روز یا هفته. علاوه بر این، دفتر خود را به طور منظم مرور کنید تا در مورد دستاوردها و جوایز خود فکر کنید. این موضوع به شما کمک می کند اهداف، استراتژی ها و پاداش ها را در صورت نیاز تغییر دهید. اگر احساس راحتی می‌کنید، می‌توانید برای بازخورد، پشتیبانی و شناسایی، یادداشت های خود را با شخصی که به او اعتماد دارید به اشتراک بگذارید. تجلیل از خودتان یک راه قدرتمند برای بهبود مهارت های خود مدیریتی و اعتماد به نفس است و در عین حال انگیزه مثبتی را برای ادامه دادن به اهداف و غلبه بر چالش ها در شما ایجاد می کند. آن را امتحان کنید و ببینید برای شما چگونه کار می کند!

 

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟