چگونه می توان مهارت های رهبری را بهبود بخشید؟

چگونه می توان مهارت های رهبری را بهبود بخشید؟

در این مقاله یاد بگیرید که مهارت های رهبری خود را توسعه دهید، در اینجا نمونه ها و نکاتی را در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک رهبر عالی بررسی می کنیم. مهارت های رهبری برای هر کسی که می خواهد در تجارت یا شغل خود موفق باشد ضروری است. خبر خوب این است که رهبری مؤثر مهارتی است که شما می توانید آن را یاد بگیرید  و ما اینجا هستیم تا چگونگی این امر را به شما نشان دهیم.

ما به عناصر رهبری مانند ارتباطات، تفویض اختیار، انگیزه و اینکه چگونه بهبود مهارت های رهبری شما در دراز مدت مفید خواهد بود، می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید تا بدانید که چرا این مهارت‌ها شما را به یک مدیر کارآمد تبدیل کرده و به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود سریع‌تر برسید.

مهارت های رهبری چیست؟

مهارت های رهبری توانایی ها و ویژگی هایی هستند که الهام بخش، انگیزه و راهنمایی دیگران هستند. مهارت‌های رهبری برای هر کسی که در نقش رهبری است، چه در محل کار، چه در مدرسه یا حتی در جامعه شما، ارزشمند است. اگر به دنبال ایجاد مهارت های رهبری هستید اما در نقش رهبری نیستید، مکان مناسبی را برای شروع انتخاب کرده اید.

طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها می‌تواند یک فرد را به یک رهبر خوب تبدیل کند – از واگذاری وظایف و پروژه‌ها گرفته تا صرفاً یک برقراری یک ارتباط خوب. بیایید در زیر به برخی از مهارت های کلیدی رهبری که باید در مورد آنها بدانید، بپردازیم.

شش نمونه از مهارت های رهبری

بسته به اینکه از چه کسی می‌پرسید، ممکن است پاسخ‌های متفاوتی به این سؤال دریافت کنید که رهبری چیست؟ بسیاری از مردم ابتدا به ویژگی هایی مانند اعتماد به نفس، قاطعیت و کاریزما فکر می کنند، اما رهبر بودن خیلی بیشتر از این ویژگی هاست. در اینجا برخی از ویژگی های رایج رهبری آورده شده است:

1. تفکر استراتژیک

می توانید مهارت های تفکر استراتژیک خود را توسعه دهید تا در تعیین اولویت ها، تصمیم گیری ها و تخصیص منابع بهتر شوید. یک رهبر باید به تأثیر گسترده تر نگاه کند و تصمیماتی اتخاذ کند که تأثیر مثبتی بر موفقیت بلندمدت یک شرکت داشته باشد.

رهبران باید خلاقانه فکر کنند، ببینند مسائل چگونه شکل می‌گیرند و همه نتایج ممکن تصمیمات خود را در نظر بگیرند. آنها باید درک قوی از نقاط قوت و ضعف سازمان خود داشته باشند و به سرعت فرصت ها و تهدیدها را شناسایی کنند.

این به معنای جمع آوری داده ها و انجام یک تحلیل SWOT منظم است. رهبری داده‌محور بخش مهمی از تفکر استراتژیک است زیرا به رهبران اجازه می‌دهد تا بر اساس شواهد و نه غریزه، تصمیمات درستی بگیرند. این دید همچنین به رهبران این امکان را می دهد تا با ظهور داده های جدید، استراتژی های خود را تطبیق دهند.

2. تفویض وظایف

در هر نقش رهبری، مهم است که وظایف را به طور مؤثر تفویض کنید، زیرا تنها در این صورت می توانید از زمان و منابع به بهترین شکل استفاده کنید. تفویض وظایف به معنای واگذاری مسئولیت یک کار یا پروژه خاص به شخص یا گروه دیگری است.

این امر می تواند زمان رهبر را برای تمرکز بر پروژه های دیگر، گسترش حجم کار و توسعه مهارت های دیگران آزاد کند. هنگام تفویض وظایف، مهم است که در مورد آنچه انتظار می‌رود واضح سخن گفته شود. اطمینان حاصل کنید که منابع کافی را فراهم کرده و یک بازه زمانی معقول را تعیین کرده اید.

همچنین مهم است که با تیم بررسی کنید تا مطمئن شوید که در مسیر درست قرار دارند و از پشتیبانی لازم برخوردار هستند. این به معنی چک کردن با افراد به صورت فردی و همچنین تیمی است. به این ترتیب، می توانید تشخیص دهید که آیا کار بسیار دشوار است یا خیر.

یا اگر به منابع یا زمان بیشتری نیاز دارند، تنظیم را بر اساس آن برنامه ریزی نمایند. اگر کسی با یک کار مشکل دارد، این موضوع می تواند به او استرس وارد کند که ممکن است منجر به تکمیل نشدن کار شود و به طور بالقوه باعث تحلیل رفتن روحیه تیم شما شود.

رفاه در محل کار درباره ارتباط بین استرس کمتر در محیط کار و بهره وری بیشتر می باشد که اگر به خوبی انجام شود، واگذاری وظایف می تواند ابزار قدرتمندی برای هر رهبر باشد.

3. مدیریت تغییر

رهبران مسئول مدیریت تغییرات در سازمان خود هستند. مدیریت تغییر به معنای برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر تغییرات برای دستیابی به اهداف سازمانی است .

این امر شامل چندین مرحله است: ارزیابی نیاز به تغییر، توسعه یک برنامه، واگذاری وظایف و تصمیم گیری در مورد جدول زمانی.

مدیریت تغییر جایی است که رهبری چابک ضروری است. رهبری چابک سبکی از رهبری است که بر سازگاری، انعطاف پذیری و سرعت تمرکز دارد. این موضوع مبتنی بر اصول توسعه نرم افزار چابک است که بر همکاری، یادگیری مستمر و بازخورد مشتری تأکید دارد .در یک سازمان چابک، رهبران باید با اتخاذ تصمیمات سریع به تغییرات در بازار پاسخ دهند.

4. مهارت های بین فردی

ارتباطات بین فردی برای رهبری ضروری است. اینها مهارت هایی هستند که رهبران برای تعامل و تأثیرگذاری بر دیگران از آنها استفاده می کنند. این مهارت ها شامل ارتباطات کلامی و غیرکلامی و ایجاد روابط می باشد.

بهترین رهبران می دانند چگونه از این مهارت ها برای ایجاد انگیزه، الهام بخشیدن و متقاعد کردن دیگران استفاده کنند. این کار را می توان با درک سازمانی، مطالعه در مورد رفتارها و شخصیت های مختلف و بررسی نحوه رفتار افراد در سازمان، انجام داد .

این مهارت‌ها برای هر رهبری که می‌خواهد یک محیط کاری مثبت ایجاد کند و کارکنان را برای کار در جهت یک هدف مشترک ترغیب کند، ضروری است.

در حالی که برخی از افراد به طور طبیعی دارای مهارت های بین فردی قوی هستند، اما شما نیز می توانید آنها را در طول زمان یاد بگیرید و توسعه دهید. بنابراین اگر می خواهید یک رهبر کارآمد باشید، ابتدا روی تکمیل مهارت های بین فردی خود تمرکز کنید.

5. مهارت های مدیریتی

این مورد در واقع توانایی برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل منابع و پرسنل برای دستیابی به اهداف خاص است. مدیر موفق کسی است که از همه این مهارت ها برای رسیدن به نتایج مطلوب استفاده کند.

یکی از مهم ترین مهارت های مدیریتی توانایی برنامه ریزی است. این مهارت شامل تعیین اهداف و دستاوردها قبل از تدوین برنامه برای دستیابی به آنها است. هنگامی که برنامه اجرا شد، نظارت بر پیشرفت و انجام فعالیت های لازم در طول مسیر بسیار مهم است. همچنین توانایی توسعه سیستم ها و فرآیندهایی است که بذای بهبود امور مثمرثمر هستند در همین دسته قرار می گیرد. مهارت های سازمانی خوب برای پیگیری تمام اعضای پویا و اطمینان از اینکه همه در مسیر هستند ضروری است.

6. مهارت های ارتباطی

رهبران خوب، ارتباطات مؤثری را برقرار می کنند و نکات مد نظر خود را به طور واضح و مختصر بیان می کنند. آنها اهمیت زبان بدن و لحن صدا را درک می کنند. آنها همچنین می دانند چگونه گوش کنند.

مهارت های ارتباطی در هر جنبه ای از رهبری ضروری است. ایجاد انگیزه در اعضای تیم و ایجاد روابط با ذینفعان بر ارتباطات خوب متکی است و رهبرانی که می توانند بر هنر ارتباط مسلط شوند، احتمال موفقیت بیشتری دارند.

راه های مختلفی برای بهبود مهارت های ارتباطی شما وجود دارد. با توجه به آنچه دیگران می گویند و تلاش برای درک دیدگاه آنها، گوش دادن فعال را تمرین کنید .

همچنین می توانید زمانی را برای آماده کردن آنچه می خواهید بگویید از قبل اختصاص دهید، که به شما کمک می کند هنگام صحبت واضح و مختصر باشید. با بهبود مهارت های ارتباطی خود، رهبر موثرتری خواهید بود.

تفاوت بین مهارت های رهبری و مدیریت

مهارت های رهبری و مدیریتی اغلب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که همپوشانی هایی وجود دارد، تفاوت های کلیدی بین این دو نیز وجود دارد. مهارت های رهبری بر الهام بخشیدن و برانگیختن دیگران برای رسیدن به یک هدف مشترک تمرکز دارد. این به معنای تنظیم یک چشم انداز روشن، برقراری ارتباط با آن و همراه کردن افراد برای کار در راستای آن است.

مهارت های مدیریت بر برنامه ریزی، سازماندهی و هماهنگی منابع متمرکز است. مدیریت خوب برای دستیابی به اهداف کارآمد و مؤثر ضروری است.

هم مهارت های رهبری و هم مدیریت برای هر سازمانی حیاتی است که به خوبی کار کند. برای به حداکثر رساندن تأثیر خود به عنوان یک رهبر، درک تفاوت بین این دو مهم است .

چرا داشتن مهارت های رهبری موثر خوب است؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا مهارت های رهبری موثر ضروری است. در واقع رهبران مطمئن می شوند که یک سازمان می تواند به اهداف خود دست یابد، همچنین به افراد کمک می کنند تا به پتانسیل کامل خود – هم از نظر حرفه ای و هم در زندگی شخصی خود – دست یابند.

بدون رهبری قوی، کار کردن همه افراد برای رسیدن به اهداف یکسان می تواند دشوار باشد. رهبران خوب به تیم‌هایشان انگیزه می‌دهند و به آنها کمک می‌کنند تا بر چالش‌ها غلبه کنند، که منجر به سطوح بالاتر بهره‌وری و روحیه می‌شود. آنها در حل مسئله و تصمیم گیری مهارت دارند و از بحران اجتناب می کنند.

توجه به این نکته مهم است که مهارت های رهبری نیز مهارت های ضروری زندگی هستند که می توانند در موقعیت های مختلف زندگی شخصی شما مورد استفاده قرار گیرند. این مهارت ها شامل مواردی مانند توانایی حل تعارضات، مدیریت استرس، تصمیم گیری، برقراری ارتباط شفاف و تعیین اهداف می شود.

توسعه مهارت های رهبری می تواند کیفیت زندگی شما را به طرق مختلف بهبود بخشد – از بهبود روابط شخصی تا داشتن یک زندگی رضایت بخش تر.

چرا مهارت های رهبری در محیط کار مهم است؟

در هر محیط کاری، داشتن یک رهبر که مسئولیت را بر عهده می گیرد و در صورت نیاز شرایط را هدایت کند، مهم است.

یک رهبر با مهارت‌های رهبری قوی، محیط کاری سازنده‌تر و مثبت‌تری ایجاد می‌کند که منجر به نتایج بهتری برای شرکت در بلندمدت می‌شود.

مشکلات معاصر پیش روی رهبران در محیط کار

بر خلاف سایر نقش ها، رهبران با وظیفه دلهره آور مدیریت زمان خود در کنار مدیریت افراد دیگر روبرو هستند. در چشم انداز کسب و کار سریع و در حال تغییر امروزی، این موضوع می تواند چالش برانگیزتر از همیشه باشد. رهبران باید با مشکلات معاصر از جهانی شدن اقتصاد گرفته تا افزایش استفاده از فناوری مقابله کنند.

با جهانی شدن اقتصادی، کسب و کارها در بازار بزرگتری فعالیت می کنند. این به معنای افزایش رقابت و نیاز سازمان ها برای انطباق با تغییرات بازار محلی و بین المللی است.

این بیماری همه گیر، بسیاری از سازمان ها را مجبور کرد تا در نحوه عملکرد خود تجدید نظر کنند و بسیاری از شرکت ها به سمت مدل های کاری ترکیبی رفتند. بسیاری از کارمندان بین کار از خانه و محل کار تقسیم می شوند، بنابراین حفظ و همکاری تیم های راه دور می تواند یک چالش باشد.

بی ثباتی سیاسی همچنین می تواند چالش هایی را برای مشاغل ایجاد کند زیرا بی ثباتی می تواند منجر به عدم اطمینان توافق تجاری شود. این امر برنامه‌ریزی برای آینده را برای سازمان‌ها دشوار می‌کند و ممکن است چالش‌هایی در زمینه تأمین مالی و سرمایه‌گذاری ایجاد کند. با درک این چالش ها، رهبران می توانند سازمان های خود را برای موفقیت در موقعیت قرار دهند.

شش راه برای بهبود مهارت های رهبری

در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد که شما را در مسیر تبدیل شدن به یک رهبر بهتر قرار می دهد:

1. نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید

این موضوع همیشه آسان نیست – ما اغلب نقاط کوری برای نقاط قوت و ضعف خود داریم. با این حال، ارزش درک این موارد را دارد تا بتوانید پتانسیل خود را رشد دهید.

برای شروع، لیستی از نقاط قوت و ضعف خود تهیه کنید، اما تا حد امکان دقیق باشید. ممکن است ایده خوبی باشد که برای ترسیم تصویر دقیق تر از دیگران بازخورد بخواهید، زیرا هنگام ارزیابی خود، عینی بودن آسان نیست.

برای ردیابی موفقیت ها و شکست های خود در طول زمان، یک دفترچه یادداشت نگه دارید. با ارزیابی منظم، درک بهتری از خود ایجاد می‌کنید و یاد می‌گیرید که چگونه از استعدادهای خود نهایت استفاده را ببرید.

2. دوره های مدیریت و رهبری را بگذرانید

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود مهارت‌های رهبری، گذراندن دوره‌های آنلاین یا حضوریست است که می‌تواند دانش و مهارت‌های لازم برای یک رهبر مؤثر را در اختیار شما قرار دهد. گذراندن دوره ها به شما کمک می کند تا با سایر متخصصان ارتباط برقرار کنید. چه به صورت آنلاین یا حضوری در دوره ها شرکت کنید، دوره ای را انتخاب کنید که معتبر باشد.

3. مهارت های فنی خود را تقویت کنید

بر کسی پوشیده نیست که مهارت های فنی به طور فزاینده ای اهمیت می یابند. بنابراین، ضروری است که رهبران از مهارت های مرتبط با صنعت خود درک قوی داشته باشند.

تجزیه و تحلیل مالی، مدیریت پروژه و مدیریت قرارداد همگی نمونه هایی از مهارت های فنی مهم هستند، اگرچه این موضوع می تواند به طور چشمگیری به زمینه ای که در آن کار می کنید بستگی داشته باشد.

4. یک کوچ پیدا کنید

یک کوچ می تواند در مواقعی که بیشتر به آن نیاز دارید، راهنمایی، پشتیبانی و مشاوره به شما ارائه دهد. آنها همچنین می توانند به شما کمک کنند تا درک بهتری از خود و اهداف خود داشته باشید.

هنگام انتخاب یک کوچ، به دنبال فردی باشید که به عنوان یک رهبر با تجربه و مورد احترام باشد، زیرا از تجربیات عملی او بیشترین درس ها را خواهید آموخت. مطمئن شوید که مربی ای را انتخاب کنید که صادق باشد و به شما بازخورد سازنده بدهد.

مربی شما می تواند استادی باشد که به شما الهام می بخشد، رئیسی که همیشه شما را به چالش می کشد تا بهتر عمل کنید، یا حتی یک صاحب کسب و کار محلی که با او دوست هستید.

همچنین مهم است که فردی را انتخاب کنید که با او احساس راحتی کنید، زیرا برای ایجاد یک رابطه قابل اعتماد زمان زیادی را با هم سپری خواهید کرد. هنگامی که یک کوچ را پیدا کردید، مرتباً با او ملاقات کنید و برای گوش دادن و یادگیری آماده باشید.

5. اهداف خود را مشخص کنید

به عنوان یک رهبر، داشتن یک چشم انداز روشن برای تیم خود مهم است. بدون این چشم انداز، تصمیم گیری و جهت دهی می تواند دشوار باشد.

برای تعیین اهداف خود، با فکر کردن به آنچه می خواهید در کوتاه مدت و بلند مدت به دست آورید، شروع کنید. سپس، می‌توانید با تعیین اهدافی که مشخص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و محدود به زمان هستند، برنامه‌ریزی دقیقی را ایجاد کنید.

همچنین مهم است که هنگام تعیین اهداف، تیم خود را در نظر داشته باشید. اهداف شما باید با مهارت ها و توانایی های تیم و استراتژی کلی سازمان شما همسو باشد .

وقتی راجب استراتژی خود تصمیم گرفتید، مهم است که آن را با تیم خود در میان بگذارید. با به اشتراک گذاشتن دیدگاه خود، می توانید الهام بخش آنها باشید و انگیزه آنها را برای کار در جهت یک هدف مشترک مدیریت کنید. ارتباط شفاف باعث می شود که همه در یک صفحه باشند و در جهت اهداف یکسانی کار کنند.

6. زمانی که شکست می خورید بپذیرید و ادامه دهید

هرکسی اشتباه می کند. به عنوان یک رهبر، مهم است که شکست را بپذیرید و از آن درس بگیرید. این موضوع به تیم شما نشان می دهد که شما انسان هستید و می خواهید از اشتباهات خود درس بگیرید. ازمانی که شما مایل به پذیرش مسئولیت هستید، اعتماد و اعتبار بیشتری از شما در تیم ایجاد می شود.

از شکست های خود به عنوان فرصتی برای پیشرفت استفاده کنید. با تأمل در اشتباهات خود، زمینه های بهبود را شناسایی کرده و استراتژی آتی خود را در ادامه مسیر با آن تطبیق دهید. به اشتراک گذاری آموخته های خود با تیم تان باعث ایجاد فرهنگ یادگیری و رشد مضاعف می شود.

چگونه مهارت های رهبری را از خود نشان می دهید؟

اگر در محل کارتان برای جایگاهی در میز مدیریت تلاش می‌کنید، کسانی که تصمیم می‌گیرند چه کسی ترفیع بعدی را دریافت کند، مهارت‌های رهبری شما را زیر نظر خواهند گرفت تا ببینند آیا آنچه را که لازم است دارید یا نه.

اما چگونه می توانید مهارت های رهبری خود را بدون قرار گرفتن در موقعیت رهبری نشان دهید؟ به هر حال، شما نمی خواهید به همکارانی که در همان شغل شما کار می کنند، دستور دهید.

ممکن است رهبران مجبور باشند به اعضای تیم دستوراتی بدهند، اما این تنها بخش کوچکی از کار آنهاست. شما می توانید بر روی نمایش سایر مهارت های رهبری که به دیگران کمک می کند تمرکز کنید، مانند:

  • پیشنهاد کمک به همکار که مشکل دارد
  • حمایت کننده و تشویق کننده بودن
  • تمجید از همکاران برای کار خوب
  • اعتبار دادن به دیگران
  • نشان دادن همدلی با افرادی که وظایف دشواری دارند
  • برقراری ارتباط موثر
  • تلاش برای بهبود روحیه تیم در مواقع سخت

افکار نهایی

رهبری موضوع پیچیده ای است. از تعیین اهداف تا پذیرش شکست، راه های زیادی برای بهبود مهارت های رهبری شما وجود دارد. مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ رویکرد یکسانی برای رهبری وجود ندارد. این یک فرآیند خودسازی است که نیاز به درون نگری، زمان و تعهد دارد.

می خواهید بیشتر بیاموزید؟ مجموعه گسترده دوره های رهبری ما را مرور کنید تا مهارت هایی برای تبدیل شدن به یک رهبر عالی ایجاد کنید.

 

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟