15 مهارت ضروری برای موفقیت شغلی

15 مهارت ضروری برای موفقیت شغلی

در دنیای پر از رقابت شغلی امروزی، دارا بودن مهارت‌های موثر و مناسب برای موفقیت شغلی، امری اساسی است. از ارتباطات موثر و تیمی تا مدیریت زمان و تصمیم‌گیری استراتژیک، این مهارت‌ها به شما کمک می‌کنند تا در محیط کاری پویا و پرچالش به عنوان یک فرد موفق و تأثیرگذار شناخته شوید. در این مقاله، به معرفی 15 مهارت ضروری برای موفقیت شغلی می‌پردازیم تا شما را هر چه بیشتر در مسیر رشد شغلی و حرفه‌ای همراهی نماییم.

رهبری

برای دستیابی به موفقیت شغلی باید توانایی رهبری دیگران را داشته باشید. یک رهبر خوب و موفق قادر است دانش و اطلاعات مورد نیاز را تامین و چشم انداز سازمان را مشخص کند. او با اقدامات خود به اعضای مجموعه انگیزه می ‌دهد. اطرافیان به کمک او می‌ توانند عملکرد بهتری داشته باشند. مهارت رهبری باعث می‌ شود افراد زیردست تحت نفوذ شخص قرار گیرند به گونه ای که مایل باشند وظایف خود را به صورت داوطلبانه انجام دهند.

مدیریت استرس؛ مهارتی برای موفقیت شغلی

برای به دست آوردن موفقیت در کسب و کار باید بدانید که چگونه استرس خود را مدیریت کنید. به طور مثال تصور کنید که قصد دارید به عنوان یک کارآفرین مشغول به کار شوید. در چنین موقعیتی با دشواری ‌های مختلف رو به رو شده و از نظر جسمی و روحی تحت فشار قرار می ‌گیرید. مثلا ممکن است خواب شبانه شما دچار اختلال شود. برای کسب موفقیت شغلی باید وقت و انرژی خود را به خوبی مدیریت کنید. زندگی شما باید روند سالمی داشته باشد. استراحت کردن یک اقدام موثر برای مدیریت استرس است. با انجام آن می ‌توانید بهره ‌وری خود را بهبود ببخشید. تلاش کنید که تا حد امکان خواب و استراحت مناسبی را برای خود فراهم کنید. علاوه بر آن باید به تغذیه خود رسیدگی کنید و ورزش منظم را در برنامه ‌هایتان بگنجانید. به کمک این عادات مثبت و مفید می ‌توانید خود را از فرسودگی شغلی در امان نگه دارید.

حل مسئله

هیچ کسب و کاری در دنیا وجود ندارد که با انواع چالش ‌ها مواجه نشود. برای مقابله با چالش ‌ها باید از مهارت حل مسئله برخوردار باشید. به کمک این مهارت می ‌توانید مسائل مختلف را شناسایی و تحلیل کرده و راه‌ حل های مناسبی را برای آنها در نظر بگیرید. کسانی که توانایی حل مسئله دارند با خلاقیت به مسائل نگاه می ‌کنند و به دنبال راهکارهایی هستند که سایر افراد آنها را محال و ناممکن می ‌دانند.

یک کسب و کار موفق نمی ‌تواند همیشه وضعیت ثابتی داشته باشد. برای دستیابی به موفقیت در کسب و کار لازم است افراد با انواع چالش ‌ها رو به رو شوند. به طور مثال در بسیاری از اوقات شرکت ‌ها با بحران مالی مواجه می ‌شوند. حل مسئله راهکارهای خوبی را برای برطرف کردن مشکلات ارائه می‌ دهد و زمینه رشد و توسعه کسب و کارها را فراهم می ‌کند.

عبرت گرفتن از اشتباهات

برای موفقیت شغلی سعی کنید همیشه از اشتباهات خود درس عبرت بگیرید. به طور حتم موافقید که هیچکس نمی ‌تواند کامل و بی ‌نقص باشد. بنابراین طبیعی است که شما هم مانند سایر افراد برخی اوقات دچار خطا و اشتباه شوید. از شکست خوردن نترسید. زمان که اشتباهی از شما سر زد فکر نکنید سعی شما بیهوده است. از خود سوال کنید که این شکست چگونه می ‌تواند باعث رسیدن به موفقیت در کسب و کار شود؟ از اشتباهات خود درس گرفته و از آنها برای داشتن عملکرد بهتر در آینده استفاده کنید.

زبان بدن؛ از مهارت های لازم برای موفقیت در کسب و کار

بیشترین سهم از ارتباطات افراد مربوط به زبان بدن آنهاست. حالات چهره، حرکات دست و پا، نگاه چشم و… نشان دهنده زبان بدن هستند. برای آن که از سوی دیگران مورد احترام قرار گرفته و اعتماد آنها را به خود جلب کنید باید از زبان بدنتان به نحو مطلوب استفاده کنید. برای مثال در بسیاری از مواقع لبخند زدن می ‌تواند روی ارتباط شما با دیگران تاثیر مثبت بگذارد.

مهارت ‌های ارتباطی قوی

شما در هر شغلی نیاز به مهارت ‌های ارتباطی دارید. برقراری ارتباط با دیگران بخش مهمی از موفقیت محسوب می‌ شود. از راه‌ های مختلف می ‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. در بسیاری از اوقات ارتباط بین افراد به صورت رو در رو انجام می شود. علاوه بر آن می توانید با تماس تلفنی، ارسال ایمیل و… با سایر افراد در ارتباط باشید. روش ‌هایی را که باعث می‌ شود در ارتباطات خود با دیگران اثرگذاری بیشتری داشته باشید پیدا کنید. بعضی از افراد فن بیان قدرتمندی دارند یا می ‌توانند به خوبی بنویسند. این مهارت ‌ها بسیار خوب و مفید هستند. ممکن است این مهارت‌ ها در شما وجود نداشته باشد. با این حال نیازی نیست تاسف بخورید چون تا حد قابل ملاحظه ای اکتسابی هستند. پس با مطالعه و تمرین می ‌توانید این مهارت ‌ها را در خود به وجود آورید.

مذاکره و متقاعد کردن دیگران

توانایی مذاکره و متقاعد کردن افراد مهارت دیگری است که برای کسب موفقیت شغلی باید از آن برخوردار باشید. می ‌توان گفت تقریبا تمامی مشاغل نسبت به گذشته رقابتی ‌تر شده اند. به همین دلیل فروشنده و مشتری برای به دست آوردن نتیجه برد-برد باید هر دو از مذاکره استفاده کنند. ممکن است در فکر راه‌ اندازی یک مرکز فروش باشید. شاید هم بخواهید خدمات کسب و کار خود را تبلیغ کنید یا به ترفیع شغلی برسید. در تمامی این موقعیت ‌ها باید از مهارت مذاکره کمک بگیرید. با داشتن این مهارت می ‌توانید به خوبی با مشتریان بحث کرده و آنها را متقاعد کنید که نسبت به سایر عرضه کنندگان کالا یا خدمات برتری دارید.

گوش دادن فعال

گوش دادن فعال هم می ‌تواند به نوبه خود شما را در مسیر موفقیت شغلی کمک کند. در این رابطه باید یادآور شویم که شنیدن و گوش دادن با هم تفاوت دارند. همه ما قادر به شنیدن هستیم اما گوش دادن مهارتی است که هر کسی از آن بهره‌ مند نیست. شما با ارتقای مهارت گوش دادن فعال می ‌توانید پیشرفت قابل ملاحظه ای را تجربه کنید. کسی که از مهارت گوش دادن فعال برخوردار است چنین رفتارهایی را از خود نشان می ‌دهد:

 • زبان بدن مناسبی دارد.
 • یادداشت برداری انجام می ‌دهد.
 • با اشتیاق، حوصله و تمرکز گوش می‌ کند.
 • سوالاتی را از طرف مقابل می ‌پرسد.
 • با گوینده ارتباط چشمی برقرار می ‌کند.
 • با حالات چهره خود به گوینده جواب می ‌دهد.
 • بدون پیش داوری به صحبت ‌ها گوش می‌ دهد.
 • احساس همدلی دارد و تلاش می ‌کند طرف مقابل را درک کند.
 • مطالبی را که طرف مقابل بیان کرده تجزیه و تحلیل می ‌کند.
 • به صورت آگاهانه تلاش می ‌کند صحبت ‌های گوینده را به خوبی درک کند.
 • هنگام گوش دادن به طرف مقابل تحت تاثیر احساسات منفی از جمله خشم و عصبانیت قرار ندارد.
 • صحبت ‌های طرف مقابل را عمیقا گوش می ‌کند. مطالب را با معلومات قبلی ترکیب کرده و مورد مقایسه‌ قرار می ‌دهد.

ذهنیت مثبت

اگر دغدغه رسیدن به موفقیت شغلی را دارید باید تفکرات منفی را از خود دور کنید. افکار منفی می‌ توانند اثرات مخربی در زندگی و کار شما داشته باشند. برای موفقیت در کسب و کار باید سعی کنید همیشه مثبت نگر باشید. مثبت اندیشی به شما کمک می ‌کند بر موانع و سختی ‌های پیش رو غلبه کنید. با ذهنیت مثبت می ‌توانید به حرکت در راه موفقیت ادامه داده و انگیزه خود را هنگام رو به رو شدن با دشواری‌ ها حفظ کنید.

ذهنیت منفی در نقطه مقابل مثبت اندیشی قرار دارد. کسانی که دچار چنین ذهنیتی هستند به خود و توانمندی ‌هایشان با شک و تردید نگاه می ‌کنند. نگاه منفی باعث می ‌شود افراد کارهای خود را به تاخیر انداخته و در پایان با شکست مواجه شوند. فرد به واسطه مثبت اندیشی می تواند از توانایی ‌های خود بهره برداری کرده و به موفقیت شغلی بیشتری دست پیدا کند.

اعتماد به نفس

برای دستیابی به موفقیت شغلی باید به فکر تقویت اعتماد به نفس خود باشید. نکات مختلفی وجود دارد که با رعایت آنها می ‌توانید اعتماد به نفس خود را ارتقا دهید. برای تقویت این مهارت توصیه می ‌شود به نکات زیر توجه کنید:

 • خود را تحقیر و ناامید نکنید.
 • روی نقاط قوت خود تمرکز کنید.
 • دانش و آگاهی خود را افزایش دهید.
 • روی موفقیت ‌های خود تمرکز کنید.
 • از انجام دادن وظایف شغلی لذت ببرید.
 • افکار منفی و مخرب را از خود دور کنید.
 • در مورد مسائلی که نمی ‌دانید از دیگران سوال کنید.
 • مهارت‌ های جدیدی را انتخاب کرده و آنها را بیاموزید.

عمل گرایی؛ یکی از مهارت های مورد نیاز برای موفقیت شغلی

عمل گرایی هم یکی از مهارت ‌های تاثیرگذار در کسب موفقیت شغلی است. با داشتن این مهارت می ‌توانید ایده‌ هایی را که در ذهن دارید در مدت زمان کوتاهی به عمل تبدیل کنید. مهم ترین مساله برای اشخاص عمل گرا این است که فعالیتی را شروع کرده و به انجام برسانند. آنها در فکر انجام کارهایی هستند که نتایج قابل لمسی را در پی دارد. افراد عمل گرا به خوبی می ‌دانند که در مسیر دستیابی به اهداف لازم است بعضی ریسک ‌ها را بپذیرند و ممکن است دچار اشتباهاتی هم بشوند. از نظر آنها شکست در کار بخشی از فرآیند موفقیت به حساب می ‌آید.

زمانی که تصمیم می ‌گیرید از مهارت عمل گرایی برای موفقیت در کسب و کار خود استفاده کنید با دو نتیجه رو به رو می شوید:

 • در کار خود موفق می ‌شوید و به اهداف مورد نظر دست پیدا می‌ کنید.
 • در کار خود شکست می ‌خورید، تجربیاتی را به دست آورده و ایده‌ های بعدی خود را دنبال می‌ کنید.

برای عمل گرا بودن و دستیابی به موفقیت در کسب و کار باید برخی موانع را از بین ببرید. کاهش انگیزه، کمال گرایی، اهمال کاری، کمبود اعتماد به نفس، نداشتن اهداف مشخص و… عواملی هستند که مانع عمل ‌گرایی می ‌شوند. با اقداماتی مثل مشخص کردن اهداف، برنامه ‌ریزی، رها کردن گذشته، درس گرفتن از اشتباهات، حفظ اشتیاق، متعهد و منضبط بودن و… می‌ توان عمل گرایی را تقویت کرد.

آموزش پذیری

آموزش پذیری اصلی ‌ترین مهارتی است که برای دستیابی به موفقیت در قرن ۲۱ به آن نیاز داریم. به عقیده آلوین تافلر (نویسنده آمریکایی) در این قرن باید کسانی را بی ‌سواد دانست که نمی دانند به چه شکل بایستی یاد بگیرند. در فضایی که پی در پی در حال تغییر و تحول است دستیابی به موفقیت در مطالبی که افراد می دانند نیست بلکه به موضوعاتی مربوط می شود که می بایست یاد بگیرند.

طنزپردازی؛ مهارتی موثر در کسب موفقیت شغلی

حتما برایتان جالب است که بدانید با طناز بودن هم می ‌توانید خود را به موفقیت شغلی نزدیک کنید. طبیعی است که حین کار با انواع تنش‌ ها و استرس‌ ها رو به رو شوید. تنش و استرس باعث به هم خوردن تمرکز می ‌شود. با به وجود آوردن حس طنز می ‌توانید این مشکلات را از میان برداشته و در کسب و کار خود به پیشرفت برسید. خندیدن یک راهکار موثر برای از بین بردن درگیری‌ ها و تنش ‌هاست. سعی کنید هنگام مواجهه با مسائل مختلف از خوش رویی و خندیدن استفاده کنید. این کار باعث می ‌شود مسائل آسان ‌تر و ساده ‌تر شوند.

انعطاف پذیری

افرادی که به موفقیت شغلی می‌ رسند در مواقع گوناگون انعطاف پذیری خوبی از خود نشان می ‌دهند. انعطاف پذیری لزوما باعث خروج از مشکلات نمی‌ شود اما توانایی مقابله با آنها را در افراد ایجاد می ‌کند. افراد انعطاف پذیر در وضعیت های دشوار هم می ‌توانند به لذت دست پیدا کرده و عوامل تنش ‌زای پیش رو را به نحو مطلوب ‌تر کنترل کنند. انعطاف پذیری افراد تا اندازه ای به جنسیت، سن و… مربوط می ‌شود. همه می ‌توانند این مهارت را با سعی و تلاش در خود ارتقا دهند. زمانی که انعطاف پذیری شما افزایش پیدا می ‌کند قادر خواهید بود خود را با شرایط مختلف به خوبی وفق دهید.

مدیریت زمان؛ مهارتی ضروری برای موفقیت در کسب و کار

مدیریت زمان هم نوعی مهارت است که بهره‌ مندی از آن به کسب موفقیت شغلی کمک می‌ کند. شما با مدیریت زمان می ‌توانید هر روز امور بیشتری را به نتیجه برسانید. برای مدیریت زمان موثر می ‌بایست کارها اولویت بندی داشته باشند. هدف ها و فرآیندها بایستی ساده شده و بعضی از امور به افراد دیگر واگذار شود. توانمندی دیگری که انتظار می ‌رود از آن برخوردار باشید مهارت تخمین است. به کمک این مهارت می ‌توانید فعالیت‌ هایی را که در یک روز انجام داده اید محاسبه کنید. اگر شرایط مهیا باشد می ‌توان فعالیت ‌های جدیدی را به فهرست کارها اضافه کرد. مهارت تخمین از راه آزمون و خطا قابل یادگیری است. زمانی که مشغول به کار هستید در بعضی از ساعات بهره‌ وری شما کم است. در بعضی از ساعات هم تمرکز شما برای انجام کارها بالاست. این زمان ‌ها را مشخص کنید. سعی کنید در طول روز استراحت کافی داشته باشید.

سخن پایانی

داشتن مهارت‌های مناسب و ضروری برای موفقیت در شغل و حرفه‌ی خود، از اهمیت بسزایی برخوردار است. این مهارت‌ها از توانایی‌های ارتباطی گرفته تا مدیریت زمان و تصمیم‌گیری استراتژیک، شما را در مسیر رشد و پیشرفت شغلی قرار می‌دهند. با به کارگیری این مهارت‌ها و بهبود آنها، می‌توانید به عنوان یک فرد مؤثر و موفق در محیط کاری خود شناخته شوید و به اهداف حرفه‌ای خود نزدیک‌تر شوید.

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟