محرک های استرس شما چیست و چگونه آنها را مدیریت می کنید؟

محرک های استرس

استرس بخشی طبیعی و اجتناب ناپذیر از زندگی است، اما همچنین می تواند اثرات منفی بر سلامت، شادی و بهره وری شما داشته باشد. اینکه چگونه با استرس کنار بیایید تا حد زیادی بستگی به این دارد که چه چیزی باعث آن می شود و چگونه به آن واکنش نشان می دهید. در این مقاله، یاد خواهید گرفت که چگونه محرک های استرس خود را شناسایی کنید، چگونه آنها را به طور موثر مدیریت کنید و چگونه مهارت های تاب آوری و مدیریت استرس را ایجاد کنید.

 محرک های استرس چیست؟

محرک های استرس، موقعیت ها، رویدادها، افراد یا افکاری هستند که باعث می شوند شما احساس استرس را تجربه کنید. این موارد می تواند ضرب الاجل کاری و فشار تا مشکلات خانوادگی یا نگرانی های مالی و حتی تجربیات آسیب زا باشد. محرک های استرس می توانند داخلی یا خارجی، مثبت یا منفی، قابل پیش بینی یا غیرقابل پیش بینی، حاد یا مزمن باشند. هرکسی محرک‌های استرس متفاوتی دارد، بنابراین مهم است که از خود و تأثیر آن‌ها از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی بر خود آگاه باشید. این آگاهی می تواند به شما کمک کند سطح استرس خود را مدیریت کنید و بهتر با موقعیت های چالش برانگیز کنار بیایید.

در واقع محرک چیزی است که تجربه ای را از گذشته به ذهن می آورد و همانگونه که پیش تر هم گفته شد می تواند مثبت یا منفی باشد. اغلب یک محرک منفی ما را بر اساس آن محرک وارد جنگ، فرار، یخ زدگی و عدم توانایی در اقدام، یا انکار کردن می کند. همه محرک ها بر اساس تجربیات به یاد ماندنی گذشته (خاطرات و غیره) بنا شده اند که در طول زمان امکان دارد حس ما نسبت به آنها تغییر کند. البته که شرایط روحی و روانی ما نیز سطح استرس احساس شده را تغییر می دهد. به عنوان مثال یک تجربه استرس زا منفی می تواند در صورت خستگی یا ناخوشی تشدید شود. و یک تجربه مثبت را می توان با افراد خاص تقویت کرد. فراموش نکنید که ما به عنوان انسان، یک منطقه استرس بهینه داریم و می توانیم به کمک آن به اوج عملکرد برسیم. در واقع کلمه “استرس” بسته به درک ما از آن می تواند ما را تحت فشار قرار دهد یا به ما در جهت مثبت کمک کند.

مدیریت استرس: اولین قدم مدیریت استرس در زندگی 

چگونه محرک های استرس خود را شناسایی کنیم؟

نگه داشتن یک دفتر یادداشت استرس، راهی موثر برای شناسایی عوامل استرس زا است. این یادداشت ها باید شامل تاریخ، زمان و مکان هر رویداد یا موقعیت استرس زا باشد. سطح استرس شما در مقیاس 1 تا 10؛ محرک استرس و اینکه چه احساسی در شما ایجاد می کند. هر گونه علائم فیزیکی؛ کاری که در پاسخ به محرک استرس انجام دادید یا گفتید. پاسخ شما چقدر مفید بود و هر الگو یا روندی در محرک ها، سطوح و استراتژی های مقابله با استرس شما، اطلاعات مهم و کاربردیست. با بررسی این داده‌ها، می‌توانید بینشی در مورد محرک‌های استرس و نحوه تأثیر آن‌ها بر خود به دست آورید، همچنین برای موارد غیرقابل اجتناب یا غیر قابل پیش‌بینی برنامه‌ریزی کنید و از عوامل استرس‌زای غیرضروری یا قابل اجتناب، دوری کنید.

خودآگاهی اولین گام در فرآیند شناسایی عوامل استرس زا است. آگاهی از موقعیت، واکنش های نامطلوب آنی را به تاخیر می اندازد، کاهش می دهد و گاهی اوقات از بین می برد. اگر لحظه چالش برانگیز یادداشت شده باشد، می توانید تمام موقعیت هایی را که باعث ایجاد استرس خاصی شده اند، بررسی کنید، زیر آنها خط بکشید و از نظر ساختاری (و با آرامش) به مرحله حل نزدیک شوید.

چگونه محرک های استرس خود را مدیریت کنیم؟

هنگامی که عوامل استرس خود را شناسایی کردید، می توانید از استراتژی های مختلفی برای مدیریت موثر آنها استفاده کنید. به عنوان مثال، در صورت امکان، سعی کنید محرک استرس را اصلاح کنید، از آن اجتناب کنید یا آن را از بین ببرید. از طرف دیگر، اگر نمی توانید وضعیت را تغییر دهید، سعی کنید طرز فکر خود را در مورد آن تغییر دهید. علاوه بر این، اگر هیچ یک از این گزینه ها کار نمی کند، سعی کنید نحوه پاسخ دادن به آن را تغییر دهید. تکنیک های تمدد اعصاب نیز می توانند برای آرامش بدن و ذهن شما مفید باشند. علاوه بر این، درخواست حمایت از دیگران می تواند به شما کمک کند تا با استرس کنار بیایید و کمتر احساس تنهایی کنید. همه این استراتژی ها راه حل های بالقوه ای را برای مدیریت عوامل استرس زا و کاهش اثرات آنها ارائه می دهند.

هنگامی که ما تحت استرس هستیم، هورمون کورتیزول در بدن ما ترشح می شود. در نتیجه بدن ما با کمبود خواب، تمرکز ضعیف، و با کناره گیری از فعالیت های معمولی خود را نشان می دهد. هورمونی که کورتیزول را خنثی می کند اکسی توسین است یا همان هورمون پیوند انسانی ما. زمانی که تحت استرس هستیم به ارتباط و حمایت اجتماعی نیاز داریم. ما به افرادی نیاز داریم که بار مسائل را با هم تقسیم کنیم و بعضی روزها بار را از دوش هم برداریم. بنابراین بسیار مهم است که فراتر از راهبردهای “مراقبت از خود” زمانی که استرس داریم، عمداً با کسانی که “پشت ما را دارند” وقت بگذرانیم. به همین دلیل است که یک رئیس حمایت کننده برای کارمندانی که استرس دارند بسیار نقش مهمی دارد.

تغییر عادات زندگی: چرا در تعییر عادت موفق نیستم؟

چگونه مهارت های تاب آوری و مدیریت استرس را ایجاد کنیم؟

تاب آوری ظرفیت بازیابی از استرس و ناملایمات و همچنین سازگاری با شرایط متغیر است. مهارت های مدیریت استرس تکنیک ها و ابزارهایی هستند که به شما کمک می کنند استرس را به طور موثر و مثبت مدیریت کنید. با پرورش مهارت‌های تاب‌آوری و مدیریت استرس، می‌توانید تأثیر استرس را بر سلامتی خود کاهش دهید و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید. برخی از تمرین‌ها برای ایجاد انعطاف‌پذیری و مهارت‌های مدیریت استرس شامل تمرین مراقبت از خود، مانند خواب کافی، خوب غذا خوردن، ورزش منظم و شرکت در فعالیت‌هایی است که شما را خوشحال می‌کند. پرورش خوش‌بینی با ابراز قدردانی، جشن گرفتن موفقیت‌ها و اصلاح مجدد افکار منفی؛ یادگیری از چالش‌ها با تأمل در مورد اینکه چه چیزی اشتباه بوده، چه چیزی درست بوده است، و چه کارهایی می‌تواند به طور متفاوت در آینده انجام شود. به دنبال بازخورد از رئیس، همکاران، دوستان یا خانواده خود باشید. و توسعه مهارت های مقابله ای با استفاده از شوخ طبعی، جملات تاکیدی مثبت، حل مسئله، یا تعیین هدف را بیاموزید.

یکی از موثرترین راه‌ها برای افزایش انعطاف‌پذیری در زمان استرس این است که به خود یاداوری کنید روی عامل استرس‌زایی که تمرکز کرده اید، در حال حاضر قرار نیست مانند گذشته مشکلی برای شما ایجاد کند، باید در آن زمان آگاه شوید و یاد بگیرید که ذهن خود را به لحظه حال هدایت کنید. باید به لحظه برگردیم خیلی اوقات، ما به عوامل استرس‌زا اجازه می‌دهیم که همچنان ما را عذاب دهند، حتی زمانی که در حال حاضر مشکلی نیست و یا اگر هست به صورت واقع بینانه هیچ کاری نمی‌توانیم برای حل آن‌ها انجام دهیم پس چرا باید خود را آزار دهیم. بدن ما قرار نیست در یک حالت استرس دائمی باشد و این امر عوارض زیادی در دراز مدت از لحلظ فیزیکی و روانی برای ما به دنبال دارد.

ایجاد انعطاف پذیری تا حدی ایجاد اعتماد به نفس است. هنگامی که راه هایی برای مدیریت استرس خود ایجاد می کنید، قدرت کمتری بر شما خواهد داشت. هر چه بیشتر مهارت هایی را که آموخته اید تمرین کنید، اعتماد بیشتری به خودتان خواهید داشت.

 

مقالات دیگر کسب آرام حهت توسعه فردی را حتما مطالعه کنید:

قانون 17-52: راهی برای افزایش تمرکز و بهره‌وری در مدیریت زمان

راه های کسب رضایت مشتری در فروش مستقیم و عوامل مؤثر بر آن

 

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟