۲ باور اشتباه مدیران که از سیستم سازی کسب و کار خود غافل می‌شوند

اشتباه مدیران در سیستم سازی کسب و کار

سیستم سازی کسب و کار راز موفقیت در اغلب کسب ‌و‌ کارهاست. پس لزوما بیشتر کار کردن، راز موفقیت نیست.

بسیاری از مدیران و کارآفرینان در روز بیش از ۸ ساعت کار می‌کنند و همیشه پرمشغله هستند. این گروه از افراد فکر می‌کنند با ساعات کاری بیشتر می‌توانند تمام کارها را به ‌خوبی به پایان برسانند.

ولی آیا توجه کرده‌اید که تمام کارآفرینان موفق دنیا، زندگی متفاوتی دارند. خیلی کم پیش می‌آید یک کارآفرین موفق را ببینید که در روز ۱۰ ساعت کار ‌کند و همیشه پرمشغله و خسته باشد.

اولین باور اشتباه مدیران

هر چه سازمان بزرگتر باشد دغدغه مدیر بیشتر است

قبل از شروع بحث به این سؤال پاسخ دهید؟

به عنوان یک مدیر، زمانی که یک درآمد 5 میلیونی دراید بیشتر کار می‌کنید یا وقتی که درآمدتان به 50 میلیون می‌رسد؟

*البته این را مد نظر داشته باشید که روی سخن ما با کسب و کارهایی ست که مجموعه‌ای از نیروی انسانی در بخش‌های مختلف مثل:بخش جسابداری، تولید، فروش و … دارند.

در این نوع کسب و کارها هر چه سازمان بزرگتر شود مسئولیت و دغدغه‌ی مدیر بیشتر می‌شود. چرا که در ابتدای کار به دلیل نبودن نیرو و یا تعداد محدودی نیرو، مدیر مجبور است بیشترِ مسئولیت‌ها را خود بر عهده بگیرد ولی با رشد و توسعه‌ی کسب و کار و افزایش نیروی انسانی، تفویض اختیار صورت می‌گیرد.

ناگفته نماند که زمانی تفویض اختیار درست پیش می‌رود که سیستم سازی کسب و کار شما شکل گرفته باشد.

 حضور نداشتن من در کسب و کارم

سال‌های اول کارم به دلیل نبود نیرو من مجبور شدم ساعت 2 نیمه شب بار محصولاتم را خالی کنم. همچنین اغلب تا 5 صبح مشغول نوشتن فاکتور بودم. حتی روزهای جمعه هم کار می‌کردم.

اگر آن روزها را با شرایط الانم مقایسه کنم باید بگویم با اینکه درآمدم بیشتر از 100 برابر شده است و بالای 40 نفر نیروی انسانی دارم، وظایف کاری‌ام بسیار کمتر شده است. باید اعتراف کنم که:

  • 9 ماه است کسب و کارم را از نزدیک ندیده‌ام؛
  • بعضی از کالاهای شرکتم را نمی‌شناسم؛
  • حتی بعضی از نیروهایم را که به صورت آنلاین استخدام کرده‌ام هنوز ندیده‌ام؛

ولی چرخ کسب و کارم به خوبی می‌چرخد و درآمدم بسیار بیشتر شده است. به نظر شما چرا کسب و کارم به خوبی به روند خود ادامه می‌دهد؟

یک قدم بسیار مهم و کلیدی در بهینه‌سازی کسب و کار خود، استخدام افراد مناسب است. استخدام یک کارِ بسیار ارزشمند و وقت‌گیر است. اغلب مدیران به استخدام به دید یک بحران نگاه می‌کنند که باید در کمترین زمان حل شود. یک مدیر موفق می‌داند باید وقت و انرژی کافی برای استخدام افراد مناسب بگذارد.

باور اشتباه مدیران

دومین باور اشتباه مدیران

هر چه مدیر بیشتر زمان بگذارد، درآمدش بیشتر می‌شود

من هم با شما کاملا موافقم که به عنوان یک فروشنده برای فروش بیشتر باید زمان بیشتری بگذارم و تعداد مشتری بیشتری را ویزیت کنم.

ولی صاحب یک بیزینس هر چقدر کارهای اجرایی را کمتر انجام دهد، درآمد بیشتری خواهد داشت. مدیر یا کارآفرین باید بیشتر زمان خود را صرف فکر کردن و چیدن استراتژی، برای بهبود و رشد کسب و کار خود کند.

اغلب مدیران در محل کار، کارهای یک مدیر را انجام نمی‌دهند. آن‌ها در بهترین حالت یک کارمند خوب هستند و کارهایی را انجام می‌دهند که از عهده یک کارمند خوب به راحتی برمی‌آید. کارهایی مانند حسابداری، امور مالی، خرید مواد اولیه و حتی مذاکره با خریداران جزء کارهای یک مدیر نیست.

کارهای کلیدی یک مدیر مواردی مثل استخدام، اخراج، انگیزش کارکنان، هدف‌گذاری، تعریف پروژه، طراحی استراتژی و … هستند. اگر سیستم سازی کسب و کار نداشته باشید هیچ‌گاه فرصت کافی نخواهید داشت تا به کارهای واقعی یک مدیر بپردازید.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به کارهای کلیدی یک مدیر، مقاله‌ی مدیریت منابع انسانی را پیشنهاد می‌کنم مطالعه کنید.

یکی از اشتباهات من به خاطر نداشتن استراتژی

اخیرا قرار بود یکی از برندهای شرکت را با برندهای رقبا بررسی کنیم. من از فروشنده‌های خودم خواستم که این کالاها را برای من بفرستند یا عکسی از این کالاها برای من ارسال کنند.

اما آن‌ها به دلیل مشغله‌ی کاری خود نتوانستند به صورت صحیح و کامل این کالاها را برای من فراهم کنند. و پیگیری من باعث شد 4 الی 5 ساعت از وقتم را از دست بدهم.

راهکار چیست؟

من می‌توانستم از یک راننده‌ی آژانس یا پیک بخواهم این کالاها را از فروشگاه‌های مختلف برای من تهیه کند. و دیگر نیازی نبود وقت خودم را برای پیگیری و یا حتی رفتن به فروشگاه از دست بدهم؛ بلکه با یک استراتژی و پرداخت دستمزد می‌تواستم با خیال راحت در اتاق شخصی خودم به تحلیل و بررسی برند رقبا بپردازم.

در نتیجه…

اگر سیستم سازی کسب و کار خود را به درستی انجام دهید، به‌عنوان مدیر لازم نیست در تمام جزئیات و تصمیم‌‌گیری‌های کوچک نقش داشته باشید. وقت شما آزادتر می‌شود و می‌توانید به اندازه کافی به:

  • فکر کردن
  • چیدن استراتژی
  • تفریح
  • استراحت
  • بررسی بیزینس‌های دیگر
  • ایده‌پردازی

بپردازید؛ که همین موضوع باعث افزایش عملکرد شما می‌شود.

از یکی از دوستانم شنیدم که مدیر یکی از بیزینس‌های بزرگ را نمی‌شود دید، چرا که ایشان یا در حال فکر کردن و چیدن استراتژی هستند یا در حال دیدن از نمایشگاه‌های اروپایی یا در حال تفریح و مسافرت. ایشان تمامی کارها را به مدیران ارشد و میانی خود سپرده‌اند.

صاحب شغل هستید یا صاحب کسب و کار؟

آقای مایکل گربر نویسنده چند کتاب پرفروش در زمینه کارآفرینی درباره این موضوع صحبت می‌کند که بسیاری از مدیران کسب‌ و‌ کار ندارند و فقط یک شغل دارند.

اگر به محل کار مراجعه نکنید و همه کارها به‌خوبی پیش برود، شما یک کسب ‌و‌ کار دارید. در واقع سیستمی دارید که خودش سود ایجاد می‌کند. ولی اگر حضور نداشتن شما باعث مشکلات می‌شود، شما یک شغل خوب دارید که رئیس خودتان هستید و از خودتان حقوق دریافت می‌کنید.

روی این دو باور کار کنید و سیسستم سازی کسب و کار خود را با برنامه ریزی دقیق انجام دهید.

به امید موفقیت تمام کسب و کارهای ایرانی.

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟