14 راه برای بهبود تعادل کار و زندگی

14 راه برای بهبود تعادل کار و زندگی

در گذشته داشتن تعادل بین کار و زندگی به این معنی بود که بتوانید محل کار خود را به موقع ترک کنید. برای برخی، این تعادل در مورد گذراندن زمان بیشتر با فرزندانشان بود، در حالی که برخی دیگر برای فرصت ملاقات با دوستان یا رفتن به باشگاه در طول استراحت ناهار تعادل نسبی بین کار و زندگی را در نظر می گرفتند. در ادامه شرکت ها به طور فزاینده ای فرصت کار از خانه را یک یا چند روز در هفته برای تلاش در جذب استعدادهای جدید ارائه می کردند.

سپس همه‌گیری COVID-19 و قرنطینه‌های بعدی ماهیت تعادل بین کار و زندگی را تغییر داد. حتی پس از آن، هزاران کارمند اداری به صورت تمام وقت از خانه کار می کردند و کم کم متوجه می شدند که مرزهای بین زندگی کاری و زندگی خانوادگی به راحتی در حال محو شدن است. در همین راستا در این مقاله 14 روش برای بهبود تعادل بین کار و زندگی، صرف نظر از اینکه در محل کار خود کار می کنید یا از خانه، بررسی می شود.

تعادل بین کار و زندگی چیست و چرا اینقدر مهم است؟

در طول سال‌ها، با ورود نسل‌های جدید (با انتظارات جدید) از نیروی کار، درک معنای داشتن تعادل بین کار و زندگی به طور چشمگیری تکامل یافته است. زیرا سازمان ها تاثیر این تعادل و انعطاف را درک کرده و به طور فزاینده ای رفاه و شادی کارکنان خود را اولویت قرارمی دهند تا بهره وری کلی مجموعه افزایش یابد.

چرا؟ زیرا محققان نشان داده‌اند که تعادل بین کار و زندگی به همان اندازه که برای کارکنان آنها مفید است برای صاحبان مشاغل نیز مثمر ثمر است. بر اساس بررسی هاروارد بیزینس ریویو، فرسودگی شغلی کارکنان هر ساله بین 125 تا 190 میلیارد دلار برای مراقبت های بهداشتی هزینه دارد. در همین حال، یک مطالعه پنج ساله نشان داد که کارکنانی که بیش از 55 ساعت در هفته کار می کنند، 1.66 برابر بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی در زندگی آتی خود قرار دارند.

کارفرمایانی که به این مسائل رسیدگی می کنند، نه تنها در دراز مدت به دلیل کاهش جابجایی کارمندان و غیبت از کار، در هزینه های مالی و زمانی مربوط به جذب نیروی جدید صرفه جویی می کنند، بلکه نیروی کار وفادارتر و سازنده تری را نیز پرورش می دهند.

چرا کارمندان برای رسیدن به تعادل بین کار و زندگی تلاش می کنند؟

در سال 2019، نظرسنجی انجام شده توسط شرکت تجارت الکترونیک Groupon نشان داد که 60٪ از آمریکایی ها برای حفظ تعادل بین کار و زندگی تلاش می کنند اما موفق نمی شوند و 40٪ ادعا می کنند که ساعت های زیادی را کار کرده اند بدون اینکه بدانند و اطلاعی از لزوم ایجاد این تعادل داشته باشند.

دلایلی که کارکنان به این تعادل دست نمی یابند عبارتند از:

  • این تصور که دیده شدن به عنوان کارمندی که سخت کار می کند به کسب ترفیع یا افزایش دستمزد کمک می کند .
  • عدم تمایل به دست کشیدن از کار تا زمانی که همه چیز در لیست کارهای آنها تکمیل شود.
  • حجم کاری که بدون صرف ساعات اضافی قابل انجام و تکمیل شدن نیست.
  • تغییرات قابل توجه در خانه، مانند بچه دار شدن، مراقبت از یکی از بستگان بیمار، یا خانه تکانی.

چگونه بین کار و زندگی تعادل برقرار کنیم؟

این 14 نکته به شما کمک می کند تا ترازو را در جهت درستی قرار دهید تا تعادل کار و زندگی سالم برقرار شود.

1.  زمان های اوج بهره وری خود را شناسایی کنید

برخی از افراد صبح زود یا عبارتی ساعات اولیه شروع روز، بیشترین بهره وری و خلاقیت را دارند، برخی دیگر نیز طرفدار شروع آهسته تر هستند و با نزدیک شدن به ظهر و پایان ساعت کاری بیشترین بهره وری را از کار خود ارائه می دهند. کارمندان باید با نقاط قوت خود بازی کنند و بخش اعظم حجم کاری خود را در بازه های زمانی که بهره وری حداکثری دارند، برنامه ریزی نمایندد تا اهمال کاری و ناامیدی ناشی از کمبود بهره وری را کاهش دهند.

2. در طول روزبرای زمان استراحت خود زمان هایی را برنامه ریزی کنید

چه از خانه کار کنید و چه در محیط اداری، ساختار یک روز کاری زمانی مفید و اصولی است که چندین بازه زمانی برای استراحت را شامل شود. استراحت کردن احتمال پرت شدن حواس شما توسط همکاران، خانواده یا کارهایی مانند کارهای خانه را در طول زمان تعیین شده کاهش می دهد. اکثر مردم فقط می توانند حداکثر تمرکز را برای 90 دقیقه حفظ کنند، بنابراین شارژ مجدد با استراحت های منظم برای اطمینان از بهره وری مداوم در طول ساعات کاری، حیاتی است.

3.  چارچوب ساعات کاری را رعایت کنید

خواه 9 صبح تا 5 بعدازظهر باشد یا 7 صبح تا 3 بعد از ظهر، تصمیم بگیرید و به آن پایبند باشید. هنگامی که کارمندان عادت می کنند که اجازه دهند روز کاری آنها بر زمان شخصی یا خانوادگی آنها در زمان خارج از تایم کاریشان هم تأثیر بگذارد، داشتن یک روال کاری استاندارد، دشوار خواهد شد. اگر عادت به پاسخ دادن به ایمیل‌ها در ساعت 10 شب داشته باشید، رئیس و همکارانتان همچنان از شما انتظار دارند که این کار را در دراز مدت انجام دهید. پس مطمئن شوید که همکارانتان متوجه شده‌اند که کارتان را هر روز در یک ساعت مشخص تمام می‌کنید و تا صبح روز بعد دیگر در دسترس نخواهید بود.

4. یک برنامه بلند مدت داشته باشید

با ایجاد یک برنامه بلندمدت که تاریخ اتمام تمام پروژه ها و وظایف آتی را در بر می گیرد، “استرس ضرب الاجل” را مدیریت کنید. داشتن یک برنامه بلند مدت به شما کمک می کند حجم کار خود را به طور واقع بینانه تنظیم کنید و در یک نگاه مشخص کنید که در حال حاضر روی کدام پروژه باید کار کنید و وقت بیشتر یا کمتری را به آن اختصاص دهید تا آن را بدون استرس دقیقه نودی و با بالاترین کیفیت تحویل دهید.

5. به دنبال علایق خود باشید

افرادی که تعادل بین کار و زندگی ایده آلی دارند، اهمیت یافتن زمان برای انجام کارهایی را که دوست دارند می دانند. چه ورزش، خواندن کتاب، نقاشی، یوگا باشد، چه گذراندن وقت با خانواده‌شان یا حیوان خانگی مورد علاقه شان باشد. سعی کنید در هر روز خود، فعالیتی را بیابید که خلاقیت شما را بازیابی کند، از آن فعالیت لذت ببرید و ذهنتان را تازه کنید.

6. برای تعطیلات خود برنامه داشته باشید

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که 52 درصد از کارمندان ایالات متحده در پایان هر سال روزهای تعطیلی استفاده نشده ای دارند. انتخاب نکردن استراحت به معنای از دست دادن مزایای سلامت جسمی و روانی، از جمله کاهش سطح استرس، داشتن انگیزه بالاتر برای  کار بعد از تعطیلات، و کاهش فرسودگی شغلی است. حتی رزرو یک اقامتگاه ساده در طبیعت، فرصتی ارزشمند برای استراحت و شارژ مجدد، رهایی از کار و ارتباط مجدد با خانواده را فراهم می کند.

7. موارد مهم زندگی را در اولویت قرار دهید

پیشرفت شغلی و زندگی شخصی ناگزیر مستلزم فداکاری هایی است. نمی توان هر مناسبت خانوادگی، رویداد مدرسه یا فعالیت اجتماعی را در کنار تقویم کاری در نظر گرفت. اما همانطور که گاهی اوقات جلسات بسیار ضروری برای شرکت در دفتر وجود دارد، برخی از تعهدات شخصی نیز باید غیر قابل چشم پوشی و ضروری تلقی شوند. تصمیم بگیرید که کدام یک از این تعهدات در زندگی شخصی شما ارزشمند است و اجازه ندهید هیچ تعهد کاری مانعی برای آن ایجاد کند.

8. وقت استراحت را صرف انجام کارها نکنید

صرف وقت استراحت برای انجام کارهای شخصی، به خصوص زمانی که از خانه کار می کنید، می تواند وسوسه انگیز برای انجام هر کاری به جز استراحت باشد. یک استراحت 30 دقیقه ای می تواند به سرعت تبدیل به یک فرصت طلایی از نظر شما برای تمیز کردن خانه، مرتب کردن لباس های شسته شده، شستن وسایل یا پرداخت قبوض شود، که کاملا اشتباه است. برای این امور زمان مشخص دیگری را بعد از کار در نظر بگیرید و در حین کار زمان رفرش کردن خود را در اولویت قرار دهید. تا بهره وری را افزایش دهید و حس خستگی را از خود دور کنید.

9. فعالیت های اجتماعی را برنامه ریزی کنید

مهم نیست که در محل کار چه می گذرد، حداقل یک مصاحبت اجتماعی در هفته را در تقویم خود نگه دارید. پیدا کردن یک ارتباط انسانی به ویژه زمانی که سر کار نمی روید ( به عنوان مثال در تعطیلات آخر هفته) بسیار مهم است. این اقدام می تواند به شکل یک دیدار خانوادگی یا رفتن برای ناهار یا شام با دوستان برنامه ریزی شود.

10.  نه بگویید

برای پذیرش هر درخواست جدید از یک همکار یا مدیر خود را تحت فشار قرار ندهید. “بله” گفتن به همه چیز راهی مطمئن برای از بین بردن تعادل کار و زندگی شماست.

۱۱- کمک بخواهید

هرگز در سکوت رنج نکشید و اجازه ندهید که فشارها در محل کار به سطوح غیرقابل کنترل افزایش یابد. همکاران، مدیران، دوستان و خانواده شما می توانند در این شرایط سهم هرچند کوچکی در کمرنگ کردن این فشار داشته باشند اما اگر از آنچه در حال وقوع است آگاه نباشند، نمی توانند کاری انجام دهند و بعضا ندانسته اوضاع را زخیم تر می کنند.

12. از کار انعطاف پذیر بهره ببرید

سازمان های توسعه یافته طیف وسیعی از گزینه های کاری منعطف را برای تطبیق با ترجیحات کارکنان خود ارائه می دهند. این گزینه ها ممکن است شامل یک هفته کاری کوتاه، زمان های منعظف کاری، فرصت کار از خانه یا اشتراک کار باشد. دریابید که چه گزینه هایی در دسترس هستند و چگونه از آنها استفاده کنید. البته در ایران عموما شرایط کاری تنوع چندانی ندارد.

 13. کار و بازی را جدا کنید

جدا نگه داشتن مسائل کاری و مسائل زندگی شخصی بسیار مهم است. به عنوان مثال در صورت امکان، استفاده از رایانه و تلفن جداگانه ای را برای کار خود در نظر بگیرید که در پایان روز بتوانید آن خاموش کنید. و ابعاد مختلف زندگی شخصی و کاری خود را جدا از هم کنترل نمایید.

14. سلامت روان و رفاه را در اولویت قرار دهید

سروصدای زیادی در رسانه‌های اجتماعی وجود دارد که افراد را تشویق می‌کند تا با یادگیری مهارت‌های جدید یا ورزش بیشتر، زمان خود را در انزوا به حداکثر برسانند. اما در زمانی که بسیاری از مردم در مورد آینده اضطراب و ناامنی شدیدی را تجربه می کنند، اولویت اصلی باید مراقبت از سلامت روان باشد که وجود آن علاوه بر داشتن زمان هایی در تنهایی برای رشد فردی به زمان هایی برای بودن در بین افراد و حضور در اجتماع نیز وابسته است.

مدیران چگونه می توانند کمک کنند؟

برای مدیرانی که به دنبال حمایت از کارکنان خود در دستیابی به تعادل بین کار و زندگی سالم هستند، موارد زیر توصیه می شود:

  • با هر یک از کارمندان به عنوان فردی با اولویت های زندگی متفاوت و دیدگاه متفاوت در مورد آنچه که تعادل بین کار و زندگی را تشکیل می دهد، رفتار کنید. در چارچوب عقل، سعی کنید از طریق ارائه گزینه های کاری انعطاف پذیر، انتظارات و الزامات مختلف را برآورده کنید.
  • نیمه های شب ایمیل نفرستید یا برای یک جلسه ساعت 7 بعدازظهر در عصر جمعه برنامه ریزی نکنید.
  • کارکنان را از خدمات و گزینه‌های موجود که می‌تواند به آنها برای دستیابی به تعادل بین کار و زندگی کمک کند، آگاه کنید.
  • به طور مداوم از سیاست‌های محل کار، مانند بهترین زمان مرخصی کارمندان، با اطلاع باشید تا به بهترین نحو کل نیروی کار را در بهره مندی از این مساله پوشش دهید.

به یاد داشته باشید، تعادل کار و زندگی به یک عامل محدود نمی شود. این موضوع فقط در مورد میزان ساعات کاری یا تعطیلات نیست. همه افراد برای پیشرفت در محیط کار و حفظ یک زندگی شخصی شاد، سالم و رضایت بخش نیاز به برنامه ای منحصر به فرد دارند.

در واقع تعادل در کار و زندگی برای هر فرد ممکن است تعریف متفاوتی داشته باشد. برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های متناسب با نیازها و هدف‌های شخصی شما می‌توانند در بهبود این تعادل تاثیر گذار باشند. اطمینان حاصل کنید که برخی یا تمام مراحل بالا را انجام داده اید تا تعادل کار و زندگی بهینه خود را، حتی در زمان های سخت، به دست آورید.

 

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟