تعادل بین کار و زندگی با راهکار نرفتن در تونل

تعادل بین کار و زندگی

تعادل بین کار و زندگی را به معنای کشیدن یک دیوار آهنی بین کار و زندگی شخصی در نظر نگیرید. بلکه باید به دنبال راهی باشید که بین این دو رابطه‌ی انعطاف پذیری ایجاد کنید.

انعطاف پذیری به این معنا که زمان کافی برای گذراندن وقت با خانواده، دوستان و پیگیری علایق شخصی خود داشته باشید.

اولین باری که حرف از تعادل بین کار و زندگی شخصی به میان آمد، در اواخر قرن 18 بود. در آن زمان ایالت متحده امریکا و بریتانیا قانونی را تصویب کردند تا ساعات کاری افراد در هفته را محدود کنند.

من در سال‌های اول کارم در در شرکت تأسیسی خودم، وقت بسیار کمی برای خانواده‌ام می‌گذاشتم. بعدها عذاب وجدان داشتم که چرا من تعادل را برقرار نکرده بودم و تایم بیشتری را به خانواده‌ام اختصاص ندادم. این در حالی بود که یکی از رسالت‌های موسسه آموزشی کسب آرام، تعادل بین کار و زندگی است.

 

کتاب کمبود

اخیرا کتابی می‌خواندم به اسم کمبود اثر  الدر سفیر و سندهیل مولای‌ناتان. نویسنده این کتاب معتقد است که انسان‌ها در زمان کمبود نمی‌توانند موارد دیگری را ببینند! آن‌ها فقط یک تونل می‌بینند. به عبارتی دیگر فردی که زمان کمی دارد، نمی‌تواند کارهایش را به خوبی مدیریت کند.

در آمریکا از سال 1984 تا سال 2000 تحقیقی بر روی آتش‌نشان‌ها انجام شد. و به این نتیجه رسیدند که علت مرگ آتش‌نشان‌ها پس از حمله قلبی، تصادف است.

آتش‌نشان‌ها با اینکه در کلاس‌های ایمنی به طور مستمر آموزش می‌بینند که در مأموریت‌ها کمربند خود را حتما ببندند، ولی آمار نشان می‌دهد اغلب مرگ و میر آن‌ها در تصادفات‌ به علت نبستن کمربند است.

جالب اینجاست که آن‌ها بستن کمربند ایمنی را خود به دیگران نیز توصیه می‌کنند؛ ولی در زمان اعزام به مأموریت به دلیل اینکه تمرکز می‌کنند که زمان رسیدن به مقصد چه کارهایی باید انجام دهند، فراموش می‌کنند که کمربندشان را ببندند و این باعث می‌شود که آمار مرگ و میرشان بالا برود. در اصل آنان به دلیل تمرکز روی یک موضوع از مسائل دیگر غافل می‌شوند.

تونل کتاب کمبود

تمرکز روی تونل

فرض کنید شما یک پروژه خیلی فشرده دارید و باید تا پایان هفته آن را تحویل دهید و کلی هم کار عقب افتاده روی سرتان ریخته است. احتمال اینکه شما موارد زیر را حذف کنید بسیار زیاداست!

 • حذف ورزش روزانه؛
 • حذف اوقات فراغت؛
 • حذف وقت گذاشتن برای خانواده‌ی خود؛

خب فکر می‌کنید، چرا شما به حذف این موارد می‌پردازید؟! بر اساس کتاب کمبود، علتش این است که فقط یک تونل را می‌بینید و آن تونل تمام کردن و تحویل دادن پروژه ست.

اشتباهی که اغلب کسب و کارهای در حال رکود انجام می‌دهند، به این برمی‌گردد که فقط تونل را می‌بینند. این کسب و کارها هر جور شده، برای جلوگیری از رکود به دنبال کاهش هزینه‌ی خود هستند و اولین کاری که می‌کنند قطع کردن بودجه‌ی بازاریابی خود است. چرا که تونل آن‌ها کم کردن هزینه‌هاست و تمام تمرکز خود را معطوف به آن می‌کنند و راه دیگری را نمی‌بینند!

تونل اهداف، مانع تعادل بین کار و زندگی

همه‌ی ما اهدافی را برای زندگی کاری خود معین کرده‌ایم و تمام تمرکز خود را روی اهدافمان می‌گذاریم تا به آن اهداف دست یابیم. اینجاست که تعادل زندگی شخصی وکاری ما تحت الشعاع قرار می‌گیرد؛ چرا که اهداف ما تبدیل به تونل شده‌اند و تمام تمرکزمان بر آن‌هاست؛

 • فراموش می‌کنیم که چرا کار می‌کنیم؟
 • فراموش می‌کنیم که هدف از کار کردن امرار معاش و بهتر زندگی کردن است!

راهکار

توصیه می‌کنم حتما روی این راهکار تمرکز کنید:

به صورت سیستمی زمانی را در طول هفته برای ارتباط با خانواده و فعالیت‌هایی غیر از کار، در نظر بگیرید.

سال‌ها پیش من حتی جمعه‌ها هم کار می‌کردم زیرا معتقد بودم برای موفقیت باید شبانه روز کار کرد. ضرب المثلی هست که می‌گوید: «برای دنیا و آخرت باید زحمت کشید». در صورتی که با برنامه ریزی و سیستم‌سازی نیازی به این همه زحمت و کار بی وقفه نیست، هر چند انکار نمی‌کنم که شروع کسب و کار نیاز به کار کردن بیش از حد معمول دارد تا به یک تعادل و سوددهی برسد.

در اغلب کسب و کارهای کوچک چون برنامه‌ریزی مشخص و  دقیقی برای اغلب بخش‌های سازمان‌شان ندارند:

 • درگیر اهداف خود می‌شوند؛
 • درگیر روزمرگی‌های کسب و کارشان می‌شوند؛
 • درگیر پرداخت بدهی و قسط می‌شوند؛

به همین دلایل نمی‌توانند برای خود و خانواده وقت بگذارند؛ و روز و شب در حال کار کردن هستند غافل از اینکه باید برای خود و خانواده‌شان وقت بگذارند.

پیشنهاد می‌کنم:

 • روی سیستم‌سازی زندگی کاری و شخصی خود کار کنید و تحت هیچ شرایطی تعطیلات و اوقات فراغت خود را نفروشید.
 • اگر روز تعطیل خود را کار کردید، حتما یک روز دیگر را جایگزین آن تعطیلی کنید؛
 • سعی کنید بیشتر از ساعت تعیین شده، در محیط کارتان نمانید؛
 • به خودتان قول دهید حتی اگر کارم هم تمام نشد، محل کارم را ترک کنم؛
 • مطمئن باشید راهی را پیدا خواهید کرد که کارتان را درست و به موقع انجام دهید؛

در کتاب هفت سنگ کسب و کار در فصل ششم، تعادل بین کار و زندگی را به طور مفصل و کاربردی توضیح داده‌ایم. برای دانلود این کتاب اینجا کلیک کنید.

کتاب هفت سنگ کسب و کار

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام
ما در روزهای کاری از ساعت 8 تا 16 پاسخگو هستیم،
بفرمایید چطور می‌تونم کمکتون کنم؟