مهر ۹۸, ۲۵

مفهوم بازاریابی چیست ؟

مفهوم بازاریابی چیست ؟

مفهوم بازاریابی چیست؟

در عصر حاضر که تنوع محصولات و خدمات به‌شدت در حال گسترش است و رقابت برای جذب مشتری هرروز سخت‌تر می‌شود، لزوم آگاهی و استفاده از روش‌های بازاریابی هرروز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

اما مفهوم بازاریابی چیست و این موضوع چرا این‌قدر مهم است؟
در این مقاله به تعریف علم بازاریابی، دلایل اهمیت این موضوع و تشریح مراحل آن خواهیم پرداخت. اگر می‌خواهید با مفهوم بازاریابی بیشتر آشنا شوید این مقاله را که با سرفصل‌های زیر آماده‌شده است، بخوانید:

 • بازاریابی به چه معنا است؟

 • چرا بازاریابی تا این حد موضوع مهمی است؟

 • مراحل بازاریابی چیست؟

بازاریابی به چه معنا است؟

بازاریابی به زبان ساده استخراج ارزش‌ها و ویژگی‌های شاخص محصولات و خدمات شما و معرفی این ویژگی‌ها به مشتری است. برخلاف تصور عام بازاریابی فقط یافتن مشتری مناسب برای یک محصول یا خدمات نیست. بلکه مهم‌ترین بخش آن مهارت پیدا کردن ویژگی‌های مثبت محصول یا خدمات و معرفی کردن آن است. در حقیقت اگر نتوانید در بازار پررقابت امروز برای محصولی که می‌فروشید یا خدماتی که ارائه می‌دهید ویژگی و شاخص‌های مثبتی پیدا کنید، احتمالاً نمی‌توانید به‌خوبی بازاریابی کرده و آن را به‌راحتی بفروشید.

بازاریابی
چرا بازاریابی تا این حد موضوع مهمی است؟

سؤال بیشتر کارآفرینان و مدیران درباره بازاریابی این است که چرا باید بازاریابی داشته باشیم؟
برای پاسخ به این سؤال باید بدانیم چرا مردم باید محصول شمارا بخرند؟ درواقع اگر شما نتوانید پاسخ محکم و قانع‌کننده‌ای برای این سؤال داشته باشید نمی‌توانید انتظار داشته باشید که محصول شما فروش موفقی داشته باشد. این پرسشی است که بسیاری از تولیدکنندگان یا ارائه‌کنندگان خدمات خیلی دیر متوجه اهمیت آن می‌شوند.
پس بازاریابی قبل از فروش وارد عمل می‌شود و محصول یا خدمت شمارا برای یک فروش موفق و پرسود آماده می‌کند. ازاین‌جهت حتی اهمیت آن بیشتر از مرحله فروش است، چون اگر بازاریابی موفقی نداشته باشید قطعاً فروش موفقی هم نخواهید داشت.
در مرحله ی بازاریابی یک محصول یا خدمات سوالات بسیاری توسط تولید کننده یا ارائه کننده مطرح می شود. اما کارشناسان بازاریابی معتقدند پاسخ به این چهار سؤال اساسی مشخص می‌کند که آیا در نهایت مشتری از شما خرید می‌کند یا خیر؟

 1.  محصول یا خدمات: چه چیزی برای فروش یا خدمات دارید؟ آیا محصول یا خدمت شما نیاز مشتری را پوشش می‌دهد؟
 2.  قیمت: مشتری چه مبلغی را می‌تواند برای دریافت محصولات یا خدمات شما پرداخت کند؟
 3.  محل: مردم انتظار دارند کجا محصولات یا خدمات شمارا خریداری کنند؟
 4.  ارائه: نحوه ارائه محصولات یا خدمات شما به چه شکلی برای مشتری مطلوب است؟

این چهار پرسش به ظاهر ساده در حقیقت ارکان بازاریابی هستند و مشخص می‌کنند که فروش چگونه خواهد بود.

مراحل بازاریابی چیست؟

درواقع فرآیند بازاریابی حتی به قبل از طراحی محصول برمی‌گردد.

شما با بررسی نیاز مشتری تغییرات لازم را در محصولات خود ایجاد می‌کنید. برای این منظور باید نیازهای مشتری را درک کنید. هرچه بیشتر بتوانید انتظارات مشتری را برآورده سازید مشتریان رضایت بیشتری خواهند داشت.
موارد زیادی وجود دارد که در مورد محصولات خود باید در نظر داشته باشید. به عنوان مثال اگر محصول جدیدی تولید می‌کنید باید بررسی کنید که آیا تقاضایی برای آن محصول وجود دارد یا خیر؟ باید بدانید که آیا افراد واقعاً به محصول شما نیاز دارند؟ و این نیاز تا کجا ادامه پیدا کرده و تا چه حد بزرگ و جدی است؟
همچنین اگر محصولی را تولید و عرضه می‌کنید که پیش از این وجود داشته است، باید مردم را مطمئن کنید که محصول شما مزایای بیشتری نسبت به محصولات مشابه خود دارد. مثلاً قیمت مناسب‌تری دارد یا از کیفیت بالاتری برخوردار است.
یکی دیگر از مهم‌ترین اجزای بازاریابی آزمایش کردن محصول است. بسیاری از شرکت‌ها و افراد محصولی آماده می‌کنند که به نظرشان ایده آل است اما این محصول باید آزمایش شود. یعنی باید در بازار واقعی آن را ارائه کنید تا مطمئن شوید که محصول شما تقاضا دارد. اگر تقاضایی وجود نداشته باشد شما پول و زمانتان را هدر داده‌اید.
قیمت‌گذاری یکی دیگر از مراحل مهم در بازاریابی است. اگر شما قیمت مناسبی برای محصول خود مشخص نکرده باشید نمی‌توانید در بازار رقابت کنید. قیمت شما اگر کم باشد سود شما پایین خواهد بود و تعداد بیشتری باید بفروشید تا به سود موردنظرتان برسید. قیمت بالا هم باعث کاهش فروش و بازهم کم شدن سود خواهد شد. بنابراین یکی دیگر از راهبردهای بازاریابی مشخص کردن قیمت مناسب با در نظر گرفتن همه جوانب است.

مفهوم بازاریابی چیست؟

 

محل فروش هم یکی دیگر از مراحل بازاریابی است. اگر شما محصول مناسبی را در جای نادرست ارائه کنید مسلماً فروش رضایت بخشی نخواهید داشت. شما باید دقیقاً بدانید مردم در چه جایی بیشتر محصول شمارا می‌خرند.
حتی ساختارهای توزیع محصول مانند فروش مستقیم به مصرف‌کننده یا فروش از طریق شبکه‌های توزیع نیز شامل وظایف گروه بازاریابی است. باید بدانید که چه نوع خریدی برای مشتری شما راحت‌تر است. به عنوان مثال باید بدانید فروش اینترنتی برای محصول شما مناسب تر است یا فروش حضوری یا حتی روش‌های دیگر.حتی برخی محصولات مثل مواد غذایی نیاز به زنجیره تأمین مناسب دارند چون اگر به‌موقع تأمین نشوند، فاسد خواهند شد. البته این موارد نیاز به بررسی و مطالعه کافی دارد اما نتایج آن شمارا از ضرر و زیان‌های احتمالی رها می‌کند.
یکی دیگر از مهم‌ترین قسمت‌های بازاریابی نحوه ارائه است. اینکه شما چگونه محصول یا خدمت خود را به مشتری ارائه می‌کنید بسیار مهم است. نحوه ارائه تعیین‌کننده نگاه مشتری نسبت به شماست. اگر شما محصولی عالی داشته باشید ولی نتوانید یک تبلیغ و نمایش خوب از آن ارائه کنید، تمام زحمات شما هدر خواهد رفت.
برای ارائه خوب می‌توانید از روش‌های زیادی که با توجه به محصول و فرهنگ شما متفاوت هستند، استفاده کنید. حتی نحوه‌ی بسته‌بندی و آماده‌سازی محصول هم باید با بررسی و مطالعه انجام شود. این‌ها هم جزو وظایف مهم گروه بازاریابی شماست که با دقت و بررسی کافی باید انجام شود.
بازاریابی بخش مهم از فرآیند فروش است اما در حقیقت قبل از فروش آغاز می‌شود. هرچند اجرای مراحل بازاریابی نیاز به بررسی و مطالعه کافی دارد اما نتایج آن بسیار مؤثر است. اگر بازاریابی درست و اصولی داشته باشید دقت درفروش محصولات بالا رفته و درنتیجه فروش شما افزایش خواهد یافت. مهم‌ترین مزیت یک بازاریابی خوب و اصولی صرفه‌جویی در هزینه و زمان است، چون شما قبل از صرف هزینه‌های تولید، محصول خود را به‌اندازه کافی بررسی کرده و می‌دانید که فروشتان تضمین‌شده است.

Most Recent Entries

 • راهکار عملی برای استخدام بهترین افراد در سازمان

  راهکار عملی برای استخدام بهترین افراد در سازمان

 • چگونه بازاریاب مناسب استخدام کنیم؟

  چگونه بازاریاب مناسب استخدام کنیم؟

 • چگونه مصاحبه کنیم؟

  چگونه مصاحبه کنیم؟

 • کارخوب با سرمایه کم داشته باشیم

  کارخوب با سرمایه کم داشته باشیم

2014 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

به شما تبریک می گوییم!

ورود شما به خانواده بزرگ کسب آرام را تبریک می گوییم.
اعتبار این کوپن تخفیف فقط یک هفته است.
هدیه ما برای عضویت در سایت یک کوپن تخفیف 30 درصد برای محصولات دانلودی است.
همین الان مطالب و محصولات را برایم ایمیل کنید!
close-link