مهر ۹۸, ۲۵

دلایل شکست کسب وکار درایران

دلایل شکست کسب وکار درایران

شکست درکسب وکار چیست؟

شکست در کسب وکار وقتی شماسرمایه ای که برای آن کسب وکار داشته اید ازبین برود ویابد تر شما به لحاظ سرمایه منفی باشید.

چرا همه می گویند علت اصلی رکود بازار است؟

بیشتر کار آفرینان علت شکست خودشان را رکود بازار می دانند واین در حالی است که رکود بازار بهانه راحتی برای توجیه شکست می باشد.

ما قصد داریم در این نوشته از زوایای مختلف علت شکست کسب و کار در ایران را بررسی می کنیم.

مشورت بااهل فن

خیلی مهم است که قبل ازشروع برای هر کسب وکار ازانسانهای موفق دراین رشته مشورت کنیم واز مسائلی که پیشروی ما قرار می گیردآگاه باشیم .

یک مثال از خودم بزنم درسال ۱۳۸۳ که من در یک بازار به نام بازار هفتگی در شیراز برای فروش خرازی کارم راشروع کردم این برنامه ریزی را داشتم که اگر من روزی صد عدد گل مو بفروشم و درآمد من از آن روزانه پنج هزار تومان پیش بینی کردم ولی وقتی کارشروع شد در عمل روزی پنج عدد هم فروش نداشتم و کافی بود من بجای سلیقه شخصی از دیگران مشورت می گرفتم این مثال در مقایس بسیار کوچک بود و اگر در مقیاس بزرگتر در نظر بگیریم می تواند یکی ازدلایل شکست کاروکسب باشد.

حسابرسی ذهنی

یکی دیگر از مسائلی که خیلی از کسب وکارها در ایران شکست می خورند به اصول حسابداری درکسب وکار مربوط می شود ومعمولا در قسمت درآمد درست محاسبه نمی شود ،چون میزان فروش وسود ناخالص رامرتب حساب می کنند

ولی برای سود خالص که می بایست هزینه ها را دقیق حساب کنند وسود ناخالص را پس از کسر هزینه به سود خالص تبدیل کنند و براساس آن برنامه ریزی کنند بدرستی انجام نمی دهند و معمولا آن را ذهنی حساب می کنند.

براساس تجربیات شخصی ومشاوره هایی که داده ام دراغلب کسب وکار ایرانی هزینه ها همیشه بالاتر از میزان محاسبه آن به صورت ذهنی است و بهتر است که اصول جسابداری و حسابرسی براساس آمار دقیق محاسبه شود .

لازم بذکر است که اغلب شرکتهای ضرر دهنده زمانی متوجه ضرر می شوند که دیگر جبران کردن کاربسیار دشوار است.

توصیه می شود که بصورت ماهیانه و یا سه ماه یکبار میزان سود وزیان کار وکسبمان رابدانیم.

 

 

نداشتن مهارتهای جانبی لازم در کسب وکار

وقتی من مهارتهای لازم در کسب وکار نداشته باشم، احتمال شکست بالا می رود بیشتر کسب وکار هایی که شکست می خورند بدلیل تولید بد یا فروش کم ورشکست نمی شوند بلکه به دلایل نداشتن مهارتهای مدیریتی در هزینه ها وسرمایه شکست می خورند.

متناسب نبودن سرمایه

خیلی خوب است که ما تمام کارهایمان رابا نگرش مثبت شروع کنیم ولی چقدر زیباست که درکنار نگرش مثبت واقعیتها راهم بپذیریم واگر کاری راشروع می کنیم حتما متناسب بامقدار سرمایه ما باشد وبرای بزرگتر شدن کسب وکارمان صبر داشته باشیم وازسودی که از کارمان داریم سرمایه گذاری کنیم .

بیشتر کسب وکارهای موفق راوقتی مشاهده می کنیم بااین فرمول بزرگ شده اند و اشتباه اغلب کسب وکار های ایرانی که منجر به شکست می شود به این اصل برمی گردد که

از وام هایی که توجیه ندارد ومتناسب با گردش سرمایه وسود کاروکسب مان نیست استفاده می کنیم برای توسعه وچون برنامه درستی برای زیرساختها و بازپرداخت نداریم منجر به شکست می شود.

رشدوتوسعه کسب وکار

مثلا فرض کنید شمایک فروشگاه دارید و بخاطر موفقیت خوب تصمیم می گیرید که آن رابه چندین فروشگاه توسعه دهید و با گرفتن وام اقدام به این کار می کنید غافل ازاینکه زمانی که شما این کار را انجام می دهید نیاز به نیروهای کارآمدی در قسمت مدیریت ونیاز به سیستم سازی دارید زیرا یک فروشگاه توسط خود شما اداره می شد و هزینه های کمتری را داشته ولی برای توسعه سیستم سازی احتیاج دارد که زیر ساخت کسب وکار انجام نشده است و هزینه های بالا در کنار سود و اصل وام احتمال شکست را بالا می برد.

بعد ازشکست متوجه می شویم که اگر توسعه صورت نمی گرفت کسب وکاربا قدرت بسیار زیادتری پیش می رفت.

نداشتن منابع انسانی کارآمد

تامدتها پیش می گفتند که مهم ترین سرمایه هرشرکت منابع انسانی آن است ولی امروزه باکمی اصلاح بهتراست بگوییم مهم ترین سرمایه هر کسب وکار داشتن منابع انسانی باکیفیت است واتفاقا نداشتن نیروی انسانی بهتر از داشتن نیرویی است که کارایی لازم رانداشته باشد.

برای این کار خیلی مهم است که ما نیروهای مناسب باکارمان رااستخدام کنیم ودر راستای پیشرفت آنها آموزش های لازم راداشته باشیم .

وقتی نیروی انسانی ناکارآمد داشته باشیم به کاروکسب آسیب وارد می کند طوری که خیلی ازبزرگان حوزه مدیریت اعتقاد دارند که اگر به این افراد حقوق بدهیم ودر خانه خودشان باشند خیلی بهتر است.

عدم مدیریت سود وسرمایهدلایل شکست کسب وکار درایران

بیشتر مابراساس سرمایه ایده ال برنامه ریزی می کنیم وبعضا هزینه می کنیم که دربیشتر کسب وکارهاهمیشه شرایط ایده ال نیست واین بابرنامه ریزی ما مطابقت ندارد و خلاقیت ازما گرفته می شود چون بیشتر فکرمان را معطوف عقب ماندگی مالی خودمان می کنیم واین احتمال شکست رادرکسب وکار بالامی برد.

ریسک غیر معقول درکسب وکار

ریسک هایی که می توان در تولید پرهزینه یا فروش اعتباری ببینیم که اغلب سرمایه اصلی کسب وکار را درگیر می کندو در برخی موارد یا بازگشت سرمایه اتفاق نمی افتد یا آن قدر زمان براست که به شکست کسب وکار منجر می شود که این گزینه از مورد های بسیار مهم مخصوصا در کسب وکارهای کوچک می باشد.

امید است که بامطالعه وآگاهی وسیستم سازی وریسک معقول که قطعا با آموزش و مشاوره خوب بدست می آید کسب وکار موفق داشته باشیم.

Most Recent Entries

 • راهکار عملی برای استخدام بهترین افراد در سازمان

  راهکار عملی برای استخدام بهترین افراد در سازمان

 • چگونه بازاریاب مناسب استخدام کنیم؟

  چگونه بازاریاب مناسب استخدام کنیم؟

 • چگونه مصاحبه کنیم؟

  چگونه مصاحبه کنیم؟

 • کارخوب با سرمایه کم داشته باشیم

  کارخوب با سرمایه کم داشته باشیم

2014 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

به شما تبریک می گوییم!

ورود شما به خانواده بزرگ کسب آرام را تبریک می گوییم.
اعتبار این کوپن تخفیف فقط یک هفته است.
هدیه ما برای عضویت در سایت یک کوپن تخفیف 30 درصد برای محصولات دانلودی است.
همین الان مطالب و محصولات را برایم ایمیل کنید!
close-link