مهر ۹۸, ۲۵

انواع استراتژی کسب و کار

انواع استراتژی کسب و کار

انواع استراتژی کسب و کار کدام است؟

امروزه شرکت های جدید معمولا در معرض چالش های خاصی قرار می‏گیرند. در تاریخ، استراتژی های خاصی مانند شناسایی نقاط قوت محصول، تعدیل قیمت و یا پیدا کردن کسب و کارهای دیگر، برای سرمایه گذاری های کوچک مورد استفاده قرار گرفته اند. درک این استراتژی ها و مهارت اجرای آنها می‏تواند به موفقیت کارآفرینان کمک کند.

در این مقاله و طی سرفصل‌های زیر به معرفی انواع استراتژی های کسب و کار خواهیم پرداخت:

 •  استراتژی رشد

 •  استراتژی تمایز محصول

 • استراتژی قیمت گذاری گزاف

 • استراتژی مالکیت

 • استراتژی یکپارچه

 • استراتژی تمرکز

 • استراتژی تدافعی

 • استراتژی تنوع

business strategy

استراتژی رشد

استراتژی رشد شامل معرفی محصولات جدید یا اضافه کردن ویژگی های جدید به محصولات موجود می‏شود. گاهی اوقات یک شرکت کوچک ممکن است مجبور شود خط تولید خود را تغییر داده و یا آن را افزایش دهد تا بتواند در بازار همپای رقبای خود باشد. در غیر این صورت، مشتریان ممکن است از تکنولوژی جدید شرکت های رقیب استفاده کنند. به عنوان مثال، شرکت های تلفن همراه همواره در حال اضافه کردن ویژگی های جدید و یا کشف تکنولوژی های جدید هستند. شرکت هایی که پا به پای تقاضای مصرف کننده پیش نمی‏روند، زمان زیادی در کسب و کار دوام نمی‏آورند. شرکت های کوچک نیز می‏توانند با پیدا کردن بازار جدید برای محصولات خود، از استراتژی رشد استفاده کنند.
گاهی اوقات شرکت ها به طور تصادفی بازارهای جدیدی را برای محصولاتشان پیدا می‏کنند. به عنوان مثال، یک تولید کننده کوچک صابون ممکن است از طریق تحقیقات بازاریابی دریابد که کارگران صنعتی محصولات آن را دوست دارند. از این رو، می‏تواند علاوه بر فروش صابون در خرده فروشی ها، صابون را در ظروف بزرگتری نیز برای کارگران کارخانه بسته بندی کند.

استراتژی تمایز محصول

شرکت های کوچک اغلب زمانی از استراتژی تمایز محصول استفاده می‏کنند که دارای مزیت رقابتی (مانند برتری کیفیت یا خدمات) باشند. برای مثال، یک سازنده کوچک ممکن است با طراحی مهندسی بهتر خود را از سایر رقبا جدا کند. بدیهی است، شرکت ها از استراتژی تمایز محصول استفاده می‏کنند تا خود را از رقبای اصلی متمایز سازند. علاوه بر این، استراتژی تمایز می‏تواند باعث ایجاد وفاداری به برند نیز شود.

استراتژی قیمت گذاری گزاف

اگر هدف شما افزایش سود است، استفاده از این استراتژی را در نظر داشته باشید. استراتژی قیمت گذاری شامل تعدیل هزینه‏ی کالا یا خدمات در طول زمان می‏باشد. به عنوان مثال شما می‏توانید در ابتدا برای یک محصول جدید قیمت نسبتا بالایی تعیین کنید و سپس بعد از چند ماه آن را کاهش دهید. شرکت های کوچک برای بهبود سرعت تولید و هزینه های تبلیغاتی خود از استراتژی قیمت گذاری استفاده خواهد کرد. با این حال، باید چیز خاصی در مورد محصول وجود داشته باشد تا مصرف کنندگان بخواهند هزینه‏ ی بیشتری را پرداخت کنند. این استراتژی به شما این امکان را می‏دهد تا بخش های مختلفی از مشتریان را مورد هدف قرار دهید. قیمت بالا به عنوان نشانه ای از کیفیت است که مشتریان ثروتمند را جذب می‏کند. هنگامی که قیمت کاهش می‏یابد، محصولات شما برای مشتریان با درآمد کمتر نیز قابل دسترسی خواهند بود، این کمک می‏کند تا آگاهی از برند افزایش یابد و درآمد ثابت تضمین شود. معرفی یک فناوری جدید می‌تواند مثالی برای این استراتژی باشد. ممکن است یک شرکت کوچک نخستین شرکتی باشد که نوع جدیدی از پانل‌های خورشیدی را ارائه می‌دهد. از آن‌جا که این شرکت تنها مرجع فروش محصول مذکور است، مشتریانی که واقعا نیاز به پانل‌های خورشیدی دارند، ممکن است هر قیمتی را برای خریداری آن بپردازند. یکی از عیب های استراتژی قیمت گذاری این است که تقریبا به سرعت، منجر به جذب رقیب می‌شود. شرکت های دیگر زمانی که متوجه سود دریافتی از آن محصول شوند دست به تولید همان محصول می‏زنند. البته در صورتی که دانش فنی مربوطه را داشته باشند.

استراتژی مالکیت

شرکت های کوچک با سرمایه اضافی می‏توانند برای بدست آوردن مزیت رقابتی از این استراتژی استفاده کنند. استراتژی مالکیت مستلزم خرید یک شرکت دیگر و یا خرید یک یا چند خط تولید از آن شرکت است. بعضی از شرکت هایی که از این استراتژی استفاده می‏کنند، به دنبال افزایش هم افزایی یا سهم بازار بالاتری هستند. سایر آنها می‏خواهند وارد بازارهای خارجی شوند و یا محصولات جدیدی را به مشتریان خود عرضه کنند. به عنوان مثال، یک خرده فروش مواد غذایی در سواحل شرقی ممکن است یک فروشگاه‌ زنجیره‌ای مواد غذایی هم‌ تراز را در ایالت‌ های غرب بخرد تا عملکردش را توسعه بدهد.

استراتژی یکپارچه

که شامل یکپارچگی رو به جلو به معنی تملک و یا افزایش کنترل بر روی توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان، یکپارچگی رو به عقب به معنی تملک و یا افزایش کنترل بر عرضه کنندگان مواد اولیه و تامین کنندگان خود، و یکپارچگی افقی به معنی به دست آوردن مالکیت و یا افزایش کنترل بر روی شرکت های رقیب، است.

استراتژی در کار و کسب

استراتژی تمرکز

که شامل رسوخ در بازار به معنی توسل به استراتژی های بازاریابی جهت بالا بردن هر چه بیشتر سهم بازار، توسعه بازار به معنی ایجاد بازارهای جدید و یا عرضه محصولات فعلی در مناطق جغرافیایی جدید، و توسعه محصول به معنی بالابردن فروش از طریق بهبود بخشیدن به محصولات و خدمات کنونی، بهینه سازی آنها و یا عرضه محصولات جدید می‏باشد.

استراتژی تدافعی

که شامل مشارکت به معنی تشکیل یک سازمان جدید با حمایت و همکاری دو یا چند شرکت، کاهش به معنی تجدید ساختار در فعالیت ها و هزینه‌ ها به منظور جلوگیری از کاهش فروش و سود، واگذاری به معنی فروش یک بخش و یا جزیی از شرکت، و انحلال به معنی فروش تمامی دارایی شرکت به منظور کسب ارزش ملموس آن ها می‏باشد.

استراتژی تنوع

که شامل تنوع همگون به معنی ارائه محصول جدید ولی مرتبط با محصولات قبلی، تنوع افقی به معنی ارائه محصول جدید و غیر مرتبط به مشتریان فعلی شرکت و تنوع ناهمگون به معنی ارائه محصول جدید و غیر مرتبط با محصولات قبلی(ولی مرتبط با مشتریان فعلی) است.

Most Recent Entries

 • راهکار عملی برای استخدام بهترین افراد در سازمان

  راهکار عملی برای استخدام بهترین افراد در سازمان

 • چگونه بازاریاب مناسب استخدام کنیم؟

  چگونه بازاریاب مناسب استخدام کنیم؟

 • چگونه مصاحبه کنیم؟

  چگونه مصاحبه کنیم؟

 • کارخوب با سرمایه کم داشته باشیم

  کارخوب با سرمایه کم داشته باشیم

2014 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

به شما تبریک می گوییم!

ورود شما به خانواده بزرگ کسب آرام را تبریک می گوییم.
اعتبار این کوپن تخفیف فقط یک هفته است.
هدیه ما برای عضویت در سایت یک کوپن تخفیف 30 درصد برای محصولات دانلودی است.
همین الان مطالب و محصولات را برایم ایمیل کنید!
close-link